Pic Basic Pro 2.44

Başlatan byka, 06 Kasım 2003, 18:47:58

bahocana

arkadaşlar  kızmayın ama ben  hiç  kullanmadım  picbasicpro  nasil  compile  etmem gerekir  nasıl  kullanmam  gerekir  herhangi bir link  filan var mı  ögrenebileceğim yada anlatırmısınız  rica  etsem  :idea:

bahocana

ama  ögrendim  microstudioyla  kullandim  hexine  cevirdim ama  daha  yüklemedim  calistiran varmi ? :oops:

ise

proteus ta simulasyon yaparak deneyebilrsin

axanc

selam...

proteus diye bir paket program var, sol tarafta download'unu (PROTEUS 6.2 SP5) görebilirsin.. bu paket programın içinde isis diye bir program var.. kurulumu yaptıktan sonra istediğin mikroişlemci programının simulasyonunu yapabilirsin, bunun için elinde hex dosyasının olması yeterli... programlama diye bir derdin yok... :)  tavsiyem önce basit ışık yakıp söndürme programları ile isis'te simulasyon yapıp işin mantığını öğrenmen... daha sonra kafanda oluşturduğun işleri bu mantığa uydurman gerekecek, işler senin istediğin gibi yürümez; sen kendi düşüncelerini çalışma mantığına uyduracaksın... :!:  Ve PicBasicPro'nun yazdığın programı doğru derlemesi, o programın senin istediğin gibi çalışacağı anlamına gelmez...  8O ...

burdan isis'te örnek bir uygulama yapmayı öğrenebilirsin..
:roll: http://www24.brinkster.com/nostramo/default.asp?PG=21
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

bahocana

cok  tesekkürler   hocam  ancak  ben  c veya basic  gibi  asssemblyden  üst  seviye  dil  kullanma  taraftari  değildim  cunku yazilan  program  derlendiginde  fazladan  birseyler  ekliyor  benim gibi  arge  mühendisleri  bir zaman sonra  yazdiklari  programlara  ekleme  yapmak istediklerinde  memoryleri  yetmeyebiliyor  ancak  gercekten kolaymis  ben biraz gec  kalmistim  herkese  tesekkür ederim ...  :idea:

axanc

merhaba...:)

işin önceliklerine göre kullanacağın dili seçersin, amaç kısa sürede etkili bir program geliştirmek ise PicBasic bu konuda iyidir, yapısal olarak güçlü ve tam etkin bir program da ancak assemble ile yazılır; ancak sen de hak verirsin ki assemble ile proje geliştirme oldukça uzun sürüyor, ben şahsen şimdilik picbasic'i kullanıyorum... örneğin amerika savaş uçaklarının HUD (Heads Up Display)'lerinde ve bomba atma hesaplarını felan artık "c" dili ile yapacağını duyurdu, düşünün ki f16'da bulunan işlemci uçuş aletlerini kontrol ediyor ve onlarca işle uğraşıyor ve sürekli yenisi çıkan sistemlere uygunluk için assemble içinde bir mantık oluşturmaya çalıştırmak yerine "c" dilinde oluşturdukları haberleşme protokolleri ile ve "c" dilindeki procedure'leri kullanıyor... bilgisayar mühendislerin kararlarını verirken, genelde verimlilik ve uyumluluk konularının önem taşıdığı konuları iyice belirler...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP