Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

KAZIMUGUR

Esahtan .
Biz ancak bu kadarını yapabiliyoruz.
Bir öğreten olsa kimbilir neler yaparız üfff.

(youtube  eklemeyi beceremedim )

http://www.youtube.com/watch?v=6drMZqmyXQc

@OG hocam sizin dizilimi kopi/pasta   oldu ama tag lara tıklıyorum köşeli arasına linki yapıştırıyorum , geçersiz youtube linki diyor başka bir şey demiyor

OG

Hocam Buradan,

[IMG]http://img684.imageshack.us/img684/3852/73804232.jpg[/img]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6drMZqmyXQc[/youtube]

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Lydra

Merhabalar, 2009 yılında bir hevesle başladığım 3 eksenli CNC routerimi sizlerle paylaşmak, bilgi almak, vermek ve aynı zamanda sorularıma yanıt bulabilmik için paylaşmak istiyorum.

*mekanik aksamda M20 bilyalı somun, m20 vidalı mil. (gereksiz büyüklükte bir tercih oldu.) (Somun Arabası kendi imalatım (eksenlerinde hatası var.)
*20mm 5083 aliminyum levha (Endüstriyel CNC tezgahında işlenmiştir.)
*M20 lineer mil ve her eksende 4'er adet arabalı lineer rulman (toplam 12 adet)
*Bikomak, Elektronik Step motor sürücüleri, İnterface, 3 temiz çıkma step motor,
*3 kaplin (6 mm iç çap) (m20 vidalı mil için çok küçük diye tahmin ediyorum.)
*Everest güç Kaynağı
*Resimlerde yok fakat, Bosch kısa tip kalıpçı taşlama bağlamayı düşünüyorum. bu konuda yardımlarınızıda bekliyorum.

1. hangi tür iş mili motoru koymalıyım?
   2. İş mili motoruna uygun freze bıçağını nasıl temin edebilirim? minimum hangi ölçülerde piyasada bulunabilir? Kalıpçı taşlama makinasının ucuna hangi tür freze bıçak uçları bağlanabilir? bunların piyasadaki adı nedir?
   3 Kalıpçı taşlama sıkıştırma yöntemi ile mi uçları tutuyor yoksa herhangi bir uç kilit mekanizması var mı?
   (Dip Not: Forex, Dekota Türü malzemeleri işleyip, Levha üzerinden keseceğim için. mümkün olduğunca ince bir biçağa ihtiyaçım olucak.)

Cihazın Bütün eksenlerine elininizle dokunduğunuzda hareket edebilmekte ve bütün cihaz yüksek rijitlikte çalışmaktadır. (manuel olarak.)
Son olarak Hayal Kırıklığı; Bilgisayarıma paralel portla bağlamama, Mach3 programını kurup çalıştırmama rağmen cihaz 1 cm bile ilerleyemiştir. Zamanımın tükenmesi ve okulumun açılması üzerinede bu projeyi askıya almak zorunda kalmıştım. şimdi yeniden zamanı ve isteği kendimde görebiliyorum.

*Autocad, Rhnoceros, 3dsmax, Solidworks, ProEngineer, Catia... vb bütün programları kullanabilmekte G kodu yazabilmekteyim.

Kullanım Amaçı; Profesyonel Maket atölyesinde, Reklam ve Hobby işlerinde kullanılacaktır.

yucelcem

lydra bey mekanik aksamınızı çok beğendim, bende bir cnc yapmak istiyorum ama bunu etraftan toplanmış parçalardan degilde kendim çizerek yapmak istiyorum, yani mekanik, elektronik, yazılım herşeyini kendim tasarlamak istiyorum. elimde tezgah yok ama, imal ettirmek için bir fikriniz var mı?

Lydra

Elimde bu tezgahın planları mevcut (autocad, 3ds) dossya olarak. isterseniz size verebilirim. tabiki birkaç tavsiyeyle beraber. nasıl olsa yaparak öğreniliyor ve sizlerinde aynı hatayı yapmamanız için mekanik konusunda bilgi verebilirim.

yucelcem

teşekkürler ama plan istemiyorum, solidworks autocad iyi derecede biliyorum, mak. müh okuyorum, ben sadece nasıl nerden kaça imal ettirebileceğim kousunda bilgi talep ediyorum

Lydra

anladım. maliyeti bana dışarıda aliminyum levhaların kesimide dahil. 3000 liraya mal oldu. en pahalı malzeme bilyalı somun ve vidalı mil. 280 lira tanesi metresde 150 200 civarıydı. izmir gıda pazarından satın almıştım. yedek parçalar makina ekipmanları satan heryerde bulabilirsiniz. ayrıca rulmancılardada. mekanik aksamı ise blok aliminyum satan yerlerden temin edebilirsiniz de.

KAZIMUGUR

@yucelcem bunun gibi yerleri inceleyebilirsin.
http://www.doguskalipltd.com/
www.stepmotorcu.com

yucelcem

kalsın o zaman çok fazlaymış.. sağolun

iyildirim

CNC yapmaktaki amaç pcb kazıma mı yoksa daha pro. işlermi. Ben el yapımı kazıma amaçlı tezgahı profil alu. mdf, 12mm çelik mil, ona uygun arabalar ve saplama kullanarak motorlar ve elektronik hariç yaklaşık 200tl ye malettim. makul ölçüde hassas da oldu. 0.3 hatta 0.2 yol da kazıyabiliyorum. Biraz el emeği ve dikkatle pcb kazıma amaçlı bir tezgah çokda para harcanmadan yapılabiliyor.
Hoşçakalın..

yucelcem

sac kesmek için falan kullanacaktım, sizin makinanın fotografı varmı?

iyildirim

Benim yaptığım dediğim gibi PCB amaçlı. lazer vs kullanmıyorsanız saç kesmez sanırım. Bu foruma fotoğraf eklemek için bana bir yol gösterirseniz ekleyeyim.

yucelcem

teknikelektronikci

http://www.makina-market.com/tr/dogrusal-hareket-sistemleri/modul-yataklamalar.html

bu adamlar gercekten saglam is yapiyormus

benim cnc de x ekseninde kaldi yapmak icin atelye ariyorum ama uygun fiyata ve yakinda atelye yok olsada vermiyorlar  umarim kisa zaman icinde bulurumda bende bitiririm :(
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

yucelcem

atölye arıyorum derken tezgahmı kiralıyosunuz