Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

Lydra

sorularıma cevap bulabilecekmiyim burada? arkadaşlar

KAZIMUGUR

@Lydra , şimdiye kadar iyi masraf etmişsin.
Gel az daha et.
İttir et kalıpcı taşlamayı.
Yakışmaz o cnc ye.
En az hatta tam yeter şimdilik , 1kW spindle ve sürücü.
Olsun olsun 500TL,200TL spindle bir o kadar sürücü.
Harika olur.
1-12mm kalem bağlarsın,pensleri güzeldir salgısız döner işe girince yamuk yapmaz.
Kesin sessiz olur , güçlü olur.
Çok güzel makine ve resimler , eline sağlık.
Bir de yürüdümü keyfine diyecek yol inşaAllah.

Kalemler için :

http://www.tmtemak.com/magaza/index.php/cPath/3

http://www.takimmarket.com/?_Args=_CatSel,49,Promar

Parmak frezeleri inceleyebilirsin.

Neden çalışmadığına gelince biraz daha bilgi verirsen bir şeyler denebilir.
Sürücüler bikomakdan olduğuna göre Bülent usta kesin bir şeyler halleder.

Edit : Merak etme sorularına fazlasıyla cevap bulabilirsin
,tam yerindesin

iyildirim

Tam ve en son halini gösteren bir foto yokmuş. Ama ilk çalışmasından bunu bulabildim.
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r7/thumb_351665808.JPG[/img]
Hoşçakalın

Lydra

Çok teşekkür ederim saygılar öncelikle.
bülent ustayla bir kaç telefonda konuştuk ama görüşemedik. makina askıda kaldı. dediğiniz gibi yapsam çok daha iyi olucak spindeble dedğiniz işmili nasıl birşey?
herhangi bir link alabilirmiyim? koçtaş yada pratiker gibi bir mağazadan bulabilirmiyim? çünkü haftasonu kıbrısa gidiyorum makinayla beraber. kalemleri şimdi inceliyorum.
bülent ustayla tekrar bağlantı kurmam gerekebilecek.

soruna gelince port'u bilgisayara bağladığımda makinadan en ufak bir yürüme alamıyorum. mach3ümde bir uyumsuzluk var sanırım demo modunu kullanıyordum. ama malesef elektronik konusunda zerre kadar bilgim yok. tek bilgim bilgisayar cizim ve mekanik aksam üzerine. burdan ayrıca eğitim sistemimizi elektrik elektronik, bilgisayar, makina müh. diye ayıranlarada saygılarımı sunarım :)

KAZIMUGUR

Spindle :

http://www.hertzmotor.com/

http://www.arel.com.tr/page.php?ID=15

gibi...

Paralel portların çıkış verdiğinden eminmisin ?
Sürücüler 5V seviyesinde step ve dir komutları aldığında bir şeyler yapmalıdır.
Bir de enable diye uç olur bazılarında ....

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: yucelcem - 16 Kasım 2010, 22:51:42
atölye arıyorum derken tezgahmı kiralıyosunuz

yok hocam simdi yurtdisinda oldugum icin cnc yi evde yapma imkanim yok bu gibi isler icin böyle amatörlere yönelik atelye hobi odasi gibi yerler var ben bu gibi yerler ariyorum :D cnc mi bitirmek icin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Lydra

@KazımUGUR

İnanın bu konuda biraz yabancıyım. nerde hata yaptığımı çözebilmiş değilim. ama aksaklıklarım hala devam eder bana yardımcı olamıyacaklarını anlarsam eğer yanınıza bir şekilde size cihazı göstermek isterim.
umarım siz yardımcı olabilirisinz. şimdiden çok teşekkür ederim

KAZIMUGUR

Elimizden gelen yardımı esirgemeyiz.
Bu forumda başka cnc ile ilgili başılıklar var onları üşenmeden ara bul incele.
Bir çok sorun oralarda resimli anlatıldı defalarca.
Sürücüleri aldığınız Bülent kerdeşimizin çok özel paylaşımları o sayfalarda var.
Mekaniği çözmüşsünüz de işte elektronik alt yapı olmayınca biraz sorun var haliyle.
Olsun ırmağı geçmişsiniz dereyide geçersiniz inşaAllah.

Bak güzel resimlerinle bir çok cnc meaklısı çıktı hemen ortaya hemde bayram günlerinde.

iyildirim

Bildiğim kadarı ile;

Coppercam gerber kodlarından kullanılacak makinaya göre NC kodlarını üretiyor. Mach3 ise bu NC kodlarını paralel port üzerinden makinaya gönderiyor. Hızlanma, motorların uni. veya bipolar olduğu, eksen yönleri vs. mach3 de tanımlanıyor. Step darbeleri mach3 sayesinde PC de oluşuyor.

KAZIMUGUR

Sürücü , gelen her step puls için bir adım atıyor.
Dir(drection) 1 veya 0 için sağa ve ya sola dönüyor.
Hepsi bu , bunu ellede yapabilirsniz tabii , butonlarla filan.
Pc olunca program , g code lerdeki koordinatlara ve hıza göre gerekli sıklıkta puls i ilgili portun ilgili pinine yolluyor.
Hepsi bu kadarcık basit.

Analyzer

Selam,

Adım adım gitmeye çalışın. Öncelikle arabirim kartı bildiğim kadarıyla özel. O nedenle arabirim kartı kullanıyorsanız o kartın programını kullanın. Eğer sadece pals çıkış veren basit bir arakart ise; öncelikle kartı devreden çıkarıp bir skop ya da avometre ile paralel portunuzu "sinyal varken ve yokken" ölçüp çıkış verip vermediğine bakın. Ardından kartı takıp, çıkışında sinyal olup olmadığına tekrar bakın. Kartta sıkıntı yoksa sürücülere sinyali girip, boşta bir çalıştırın. Debug'ın kuralı tümevarım yapın yani. Bu arada makineniz güzel ancak step motorlar direkt akuple ve çok çok küçük. Trigger kayışı ile imalat kısmını geçtiğiniz için en az 2-3 n.m lik motor kullanmanızı öneriyorum. Ayrıca KazımUgur ustanın dediği gibi Hertz spindle ların HMB32B serisini tavs. ederim. Ancak bunu kullanırsanız ~6 kg ağırlığından dolayı mutlaka karşı ağırlık kullanmalısınız, yoksa Z ekseni tutma torkunu karşılamanız çok zor olur. http://img529.imageshack.us/img529/1614/ress2fy6.jpg http://img67.imageshack.us/i/vm1framemonsterls4.jpg/ Kolay gelsin,

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

peko

Konusu geçince dayanamadım..

Bu da bizim Canavar.!! (4000mmx2500mm)

Sağolsun KAZIM UĞUR hocamın desteğiyle bugünlere geldi, ve ilerlemeyede devam ediyor.

"Üstadların sözünü harfiyen dinlemek, bu işin esas başlangıç noktasıdır.." Tecrübeyle sabittir :)

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

kadircalikusu

basit bişey istiyorsan 3 tane eski cdromun mekanizmalarını kullanabilirsin.biri x biri y biride z olacak şekilde yerleştirirsin olur biter.

Lydra

Merhabalar sizlere birkaç sorum olucak:

1- karbür parmak ve normal freze ucu arasındaki fark nedir?
2- 1kw spindle dediğiniz motor (kalıpçı taşlaması prensibi gibi mi çalışıyor? )
3- bu spindle motor için başka herhangi bir komponente ihtiyaçım olucak mı? yoksa tak fişe çalışsın mantığımı var (matkap, kalıpçı taşlama gibi)
4- Bu motorun devir ayarı bulunmaktamıdır?
5- bir spindle motor satın alırsam bana ucu bağlama aynasıyla berabermi satıcaklar? yoksa sadece motorumu satın alabilicem?
6- internetten araştırma yapıorum ama malesef fiyat kataloğu olan ve izmir çevresinde olan bir bilgiye rastlıyamadım. elinizde böyle bir link varsa kıbrısa gitmeden alışı gerçekleştiricem.

Şimdiden Çok teşekkür ederim vereceğiniz cevaplar için saygılar.

KAZIMUGUR

Karbür , piyasada elmasda denir,yüksek karbon alaşımlı özel çelikler.
Çok aşırı sert ve dayanıklı ,sulu çelik dahil her şeyi kemirsin diye .

HSS high speed steel yüksek hız çelikleri sert malzemeler için orta sınıf , elmaslara göre oldukça ucuz elmaslara göre daha düşük hız,soğutma şart çelikler.
Tahta mdf dekoda gibi işlere uygun.
Çok yüksek hız ve ısıya uygun değil mesela krom kesme zor.

Spindle motorlar şebekeden daha yüksek frekanslarda çalışabilien yüksek hız göre yataklanmış özel asenkron motorlar.
Sürücü denilen elektronk yapılarla sürülebilirler.
Bunlar kolayca frekansı değiştirirler bu da devir değişimi demektir.
Aynı zamanda tork ayarı , aşırı akım koruma gibi şeylerde içerdiklerinden kesin kullanılmalıdırlar.
Hayır taşlama motorlarına hiç benzememezler dönmeleri dışında.
Verdiğim linklere telefon et.
İnternet sayfalarında da listeleri var.
Arel daha ucuz fakat ısı problemlidir.
Aslında 220V değil 180V için ama sürücü olunca kolay.

Herz daha kaliteli fakat fiyatı katlı .

Sürücü için Delta önerebilirim.

http://www.fastltd.net/ac_hiz_kontrol_cihazlari-84_tr_lc.html

Siemensde olabilir general de.Hangisi işine gelirse.
Kulanma kılavuzunu okuyan biri kolayca programlayabilir.
1kW olanlar (monofaze giriş-trifaze çıkıştırlar) 200-400TL civarı.
Spindle motorlarda trifazedir.
Çok net devir ayarı imkanları ötesinde ayarları vardır.
Encoder bağlana bilir , fren özellikleri rampa süreleri falan.

Evet uçları özeldir.
Sen verdiğim linkleri incelemedin mi ?
Resimler gayet açık.
Motor milinin ucu özel içi oyuk dışı dişli, pens tabir edilen özel çaplarda setleri var.
Mesela ER12 pens diye arayabilirsin.
Takım market linklerinde onlarda var.