Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

peko

Birkaç hafta önce Hertz ile görüşüp spindle aldım. Sürücü konusunda da yardımcı oldular.
Hertz 2.2 kw + Omron Hız kontrol 1.380 TL.

Her ikisinden de çok memnunum. Hüseyin beyle görüşebilirsiniz, her türlü bilgiyi en detaylı şekilde veriyor..

Hüseyin Türksever
T: 0.312.353 33 03 - 04
T: 0.312.348 92 72 - 73
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Lydra

Öncelikle Kazım Beye ve diğer arkadaşlara,

Bu foruma daha yeni üye oldum ama sanki aileden biriymiş gibi karşılandım.
Bunun için çok teşekkür ediyorum sizlere. cevaplarınız içinde minnetarım.

Hertz motor için gerekli telefonu arayıp bilgileri edinicem. umarım bir an önce hallolur.
iş yaptığını görmek için sabırsızlanıyorum artık.

yucelcem

hss tahta kesmeye mi uygun? ben 17-4 paslanmaz çelik delmiştim baya kalın matkapla sorunsuz deldi

yucelcem

Alıntı yapılan: Lydra - 17 Kasım 2010, 12:10:22
Öncelikle Kazım Beye ve diğer arkadaşlara,

Bu foruma daha yeni üye oldum ama sanki aileden biriymiş gibi karşılandım.
Bunun için çok teşekkür ediyorum sizlere. cevaplarınız içinde minnetarım.

Hertz motor için gerekli telefonu arayıp bilgileri edinicem. umarım bir an önce hallolur.
iş yaptığını görmek için sabırsızlanıyorum artık.

step motorların torkları yeterli mi?

z

Evvel zaman once Bikomak olarak faaliyet gosterirken bu suruculeri ve motorlari ilk kez hoby cnc yapmak isteyenler icin ekonomik bir fiyatla piyasaya surmus ve fiyat cazibemizle konuyla ilgili ilgisiz pek cok kisiye hoby cnc hataligini bulastirmistik.

Ancak;

Bu ekonomik paketteki surucu ve motorlarin kucuk ebatli makinelerde kullanilmasi gerektigini de ozellikle vurguluyor ve en fazla 50 x50 (cm) oneriyorduk.

Buna ragmen fiyattaki cazibe ugruna kitimizi 1m x 1m ebatli makine yapip kullananlar dahi oldu. (Tabiki hiz ve tork problemi yasadilar)

Bu nedenle yukaridaki makinede de sozkonusu motorlarin dolayisi ile suruculerin tork ve hiz acisindan sorun yaratacagini soyleyebilirim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: yucelcem - 17 Kasım 2010, 12:52:58
.... kalın matkapla ....

Spindle motorlarda ve cnc lerde söz konusu devirler 10.000-60.000 gibi devirlerdir.
Klasik matkaplarda bir hayli bastırman gerekir ve beklemen.
CNC lede bunu aklına bile getirme.
Reklamcılar plastik türü şeyler ve Al keserken kullanırlar , sorun olmaz,ama hepsi o kadar.
Sürücü ile 200 devir yaparsın olmaz değil .
Ama gülerler.
Bu başlık konvansiyonel tezgahların değil modern cnc lerin konuşulduğu bir başlık.

(@OG hocamın verdiği youtube linkinde , kopya yapıp araya kendi linkimi yapıştırırsam oluyor yoksa tagları kullanarak olmuyor , geçersiz youtube linki..., herhalde bazı ayarlarım kapalı , neysee.)

yucelcem

ben salt malzemeden bahsediyoruz sandım, buarada alet mükemmelmiş

Lydra

step motorların torkları muhtemelen yeterli olmayacak. dediğim gibi makina 1 cm bile ilerleyemedi programsal bir hatadan dolayı. çalıştığında videosunu size iletirim..

KAZIMUGUR

Nasıl yani ?
Kızaklar çok rahat hareket eden sistemde motorlar hiçmi dönmedi ?
Motoru söküp boşta denedinizmi?

Lydra

motoru söküp boşta denedim tıklama hareketleri var fakat programa tanıtamadığım için daha hiç uzun vadeli dönme elde edemedim. kızaklarda herhangi bi kasıntı yok belki sadece yavaşlık olacaktır oda beni nekadar tatmin eder. çalışınca görmüş olucam.

yucelcem

bence yazılımsal sorunu halledene kadar motorları takma

KAZIMUGUR

@Lydra işin zor.
İnternette mach3 anlatımı hemde şekilli , bir çok yerde var.
Aslında onlardan çok önceleri buralarda bir kaç sefer anlatmıştık.
Aranırsa linklere ulaşılabilir.

Buna rağmen sorun varsa ne demeli bilemiyorum.
Boşta veya yükte step motor devri değişmez,sadece sürücüye gelen puls sayısı ile alakalıdır.
Ancak yük aşırı ise adım kaçırır.
Buna yavaş dönme denmez.

Step motor dönmesede sürücüye bağlı kalsa sorun olmaz !
Muhtemelen o sürücülerin akım kontrolü vardır,nominal akımdan fazlasına izin vermeyecektir.
Bir cnc çalışırken öyle anlar olurki bir ve ya daha fazla eksen hareketsiz kalır hemde saatlerce.
Boşada alamazsınız mekanik aksam kayar.
Öylece "frenli" kalır .
Hiç sorun değil.

@Lydra , sakıncası yoksa , ne iş yapıyorsunuz ve ya daha doğrusu temel eğitiminiz hangi konuda ?

Lydra

Ben endüstri ürünleri tasarımcısıyım. ama makina mühendisi kuzenimle çok yakınız. hep bu şekilde projeler üretiriz. ama beyin fırtınası olarak kalırlar. bu ilk gerçeğe dönük proje olucak.
anlattıklarınızı anlıyorum. adım kaçırdığını duymuştum. gerekli enerjiyi çekemediğinde motorların fren yapıp hareket edemediğinide. fakat üniversiteye götürdüğümde bil müh, elektrik-elektronik müh. profesorlerinden yardım sözü almıştım. onlar bu konuda beni uygulamalı olarakta aydınlatacaklardır. zaten kıbrısta biz bu şekilde teknolojilere aç durumdayız. ilgilerine çekeceğinden eminim.

haciman

Tüm CNC hastalarına selam olsun.

Bu hastalığı damarlarında taşıyan biri olarak burda söylenenlere katılmamak elde değil. Bir grup arkadaş basit bir mekanizma yapalım hatalarımızı görelim derken, diğer bir grupda o basit mekanizma için bir miktar para harcanacak zaten neden biraz daha harcanıp iş görecek adam akıllı mekanizma yapılmasın diyor. Ben maalesef ikinci gurp arkadaşları destekleyenlerdenim.

Bir hevesle mekanizma yapımına  girişen arkadaşların sanayiye bir şekilde işi düştüğünde acı gerçekle karşılaşacaklar. Basit bir iş için bile kale alınmamak, kaç yüz tane yapılacak, v.b. sorular, kıytırık işler için istenen yüksek meblalar neden bunları iki defa veya daha fazla yaşayasınız?. Mdf bazlı basit mekanizma yapacak arkadaşlar kimin elinin altında daire testere, gönye makinası, freze, sütunlu maktap, yatık matkap ve bilumum el takımı var. Bunlar için mobilyacıların yolunu tutacaksınız mecburen. Orda yukarıdaki sorunlarla karşılacaksınız. Ayrıca gövde orda toplanmalıki evden git gel olmasın falan filan. Bütün bunların sonundaki makina ne kadar rijit olacak? Yapılan onca masraftan sonra ortaya çıkan tezgah sizi tatmin edecekmi?

MAdem hastasıyız bu işin o zaman bir miktar daha para ayıracağız bu işe. Birde onca tecrübeden sonra öğrendiğim tek şey "CNC İMAL ETMEK İÇİN YİNE BİRKAÇ CNCDEN YARDIM ALMALISIN" oldu.

Aşağıdaki makinada benim nacizane moving table. Daha birkaç eksiği var.

“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

yucelcem

mükemmel olmuş hocam, ben de bir an önce yapmak istiyorum ama bu makina işi çok pahalı bir iş hele de öğrenci için