Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

teknikelektronikci

ben isin maddisini gectim cnc yi yapacak yer bulamiyorum :(
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

frkcn

ilk defa duydum garip geldi :)
Alıntı yapılan: haciman - 24 Kasım 2010, 19:46:28
Bütün bunların sonundaki makina ne kadar rijit olacak?
rijit ;

1-sanal bir tanım olup gerçekte tam rijit bir cisim yoktur. hesaplamalarda esneme ve şekil değiştirmelerin etkisini ihmal edebilmek için kabul edilmiş bir cisimdir

2-yük etkisi altında şekil değiştirmeyen.
ing.rigid
alm.steif
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

KAZIMUGUR

Sağlam yapılı , olması gerektiği kadar düzgün çalışan , cevap vermesi olabildiği kadar doğru gibi anlamlarda kullanılır...

Analyzer

Alıntı yapılan: pharuq - 25 Kasım 2010, 09:56:36
rijit ;

1-sanal bir tanım olup gerçekte tam rijit bir cisim yoktur. hesaplamalarda esneme ve şekil değiştirmelerin etkisini ihmal edebilmek için kabul edilmiş bir cisimdir

ing.rigid
alm.steif
Selam,

1. tanım daha doğrudur. Mukavemet 1 ve 2 derslerinde hocalar sürekli rijitlikten bahseder. Teorik olarak öğrenirken çok önemli bir konu gibi gelmez ancak uygulama esnasında şekil değiştirme ve deplasman problemleriyle karşılaştığınızda, başlarsınız eski kitapları karıştırmaya. Pratik olarak şöyle örnekleyeyim. Elinizde 30 cm boyunda plastik ve yine aynı uzunlukta metal cetvel olsun. Bir ucundan masaya elinizle bastırın diğer ucu mümkün olduğunca masaya temas etmez, serbest olsun (havuz trampleni gibi) Her iki cetvelin serbest ucuna eşit miktarda ağırlık koyun. Bildiğiniz üzere plastik cetvel daha çok esner, metal cetvel nispeten daha "rijit" sayılır.

Analyzer

Edit : Rijitlik kavramı mukavemetle ilgilenen mühendisliklerin baş problemidir. Optimum rijitliği yakalamak, fayda/maliyet oranını en yükseğe çıkarmak asıl hedeftir. Siz bir makine parçasının kesitini, bir binanın taşıyıcı kolonunun kesitini olması gerektiğinden 2 kat büyük yaparsanız; makineniz, binanız daha rijit olur mukavim olur ancak maliyetiniz de o oranda artar. Kesit, olması gerekenden daha az olursa, bu sefer sisteminiz erken yorulur, görevini yerine getirmemeye başlar, sonunda da deforme olur, hasar görür.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

frkcn

Aydınlattığınız için teşekkür ederim. Umarım konuyu saptırmamışımdır..
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

haciman

Alıntı yapılan: pharuq - 25 Kasım 2010, 09:56:36
rijit ;

ing.rigid
alm.steif

Ben rijit kelimesini çok severim :D

Burası bir elektronik forumu olduğu için ayrıca bir başlık istemek belki maksatı aşar ama Motorlar ve Sürücüler başlığının altına aşağıdaki konular açılmalı

1-) Motorlar ve Sürücülerin tartışılacağı elektronik bölümü
2-) Yazılım ve programlamanın tartışılacağı CNC yazılım bölümü
3-) CNC ile ilgili mekanik konuların tartışılacağı bölüm

olarak 3 kısıma ayrılırsa daha sağlıklı yürür işler. Bu başlık mekanik başlığı ama elektronik konusunda ve yazılım konusunda sıkıntı çekenlerde soru soruyor, konu istemeden dallanıyor.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

Lydra

Merhabalar, acil yardıma ihtiyacım var. elimdeki step motor sürücülerin şemalarını ve interface şemasını malesef kaybettim. size fotoğrafını göstersem hangi model olduğunu ve ayrıca bana şemalarını gösterebilirmisiniz? Bülent Hoca'dan satın almıştım. ama şuan internet sitesine ulaşmam mümkün değil. (bikomak)
okulumuzdaki profesor bugun makinaya bakmaya geldi. ve çalıştırabilmemiz için şemalarına ihtiyacımız olduğunu söyledi. muhtemelen çok ilgilerini çekmiş. daha sonra port, pin ve mach3 ayarlamalarını yapmamız gerekmektedir. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. saygılar.

electronblue

Bir de şöyle birşey var @bunalmis hocam bunların şemalarını uluorta yayınlıyor mu?

Lydra

dün gece itibariyle makinaya hayat geldi. fakat bir sürü yeni problemle birlikte.
kablolar ve taş dirençler el deymeyecek kadar çok ısınıyor.
z ekseninde en ufak bir hareketlenme yok.
ayrıca yön tuşlarını kullannarak (mach3 programındayken ''tab'' tuşuna basarsanız karşınıza gelecektir) eksenler sadece bir yöne hareket ediyor.
bütün ayarları yapmama rağmen. burdaki sorunu cözebilmiş değilim. yardımlarınızı bekliyorum

Saygılar özelliklede Kazım üstadımıza.

z

Bikomak'i kapatali nerdeyse 1 sene oldu. En son bu yakinlarda da siteyi de kapadim ve kullanicilara web uzerinden dagittigim dokumanlarda site ile birlikte uctu gitti.

Bu surucunun hic bir espirisi yok. Tamamen maliyet baz alinarak ilk kez cnc yapmak isteyenlere hitap eden bir kart.

Yurt disina tasindigim icin bu tip dokumanlarin tamami Turkiye'deki makinalarda kaldi.

Direnclerin isinmasi cok normal. Metal yuzeylere monte etti ve fan da kullandiysan sicaklik alip basini gitmez. Korkmana gerek yok.

Suruculer 12V ile calisiyor. Motor baglantilarini da yaptiginda direncler isinmaya baslar.

Senin surucu baglantilarinda hata var saniyorum ve eger oyleyse geri donulmez sekilde karta zarar vermis olabilirsin.

Verdigin resimde Z yazan etiketin hemen altindaki surucude dikey duran 4lu konnektorde

en ustteki Direction sinyali (yesil kablo baglamissin)
onun altindaki Clock (Siyah kablo baglamissin)
onun altindaki Gnd (Cift kirmizi kablo baglamissin)
en alttaki de +12v (Beyaz kablo baglamissin)

Sende sanki Gnd bacagina +12v verilmis gibi tahmin ettim (cift kirmizi kablodan dolayi)

Eger kartta sorun yoksa

Siyah kabloyu soktugunde bir cimbizla klemensin bu ucunu Gnd ye dokundurup dokundup cekersen motorun adim adim donmesi lazim.

En basit sekilde karti boyle test edebilirsin.

Yatay 6 klemensde pinler soldan saga dogru

soldan ilk iki +12v, +12v  motor sargilarinin ortak uclarina

diger 4 uc da motor sargilarina seri bagli direnclere gidecek.

Motor uclarini karistirdiysan deneme yanilma ile dogru siralamayi bulabilirsin. Bunun icin clock girisine 50Hz civarinda TTL sinyal girmen isini kolaylastirir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Lydra

Merhabalar Bülent bey ilgilendiğiniz için teşekkür ederim 2 sene kadar önce telefondanda sizlerle konuşmuştuk.

şuan mekanikte ve elektronikte hiç bir sorun çekmiyorum. makinaya mac3 programından istediğim komutu verebiliyorum ileri git geri git bütün eksenler sorunsuz kusursuz çalışıyor.

ayarları hiç değişiklik yapmadan tekrar yazdım ve oldular biraz garip hiç bir değişiklik yapmadım ama oldu. herneyse şuan çalışır durumda. test ediyorum g-code üretmeye çalışıyorum lazycam kullanarak fakat oda benden 50 satırlık limit veriyor. eğer bu sorunuda aşabilirsem sorun çözülmüş olacak gibi.

onun dışında tam olarak kavramam gerekiyor nerde neyi yapmalıyım. inanın 0'dan kimse olmadan öğrenmek okadar zor ki. keşke tecrübelerinden yararlanabileceğim biri olsaydı diyorum.

şimdilik tek ihtiyaçım lisanslı lazycam. yada bir başka converter.

KAZIMUGUR

Lazycam , mach3 ile birlikte kuruluyor ve henüz beta.
Bu yüzden herhangi bir limit yok.
Alıntı YapARTsoft

LazyCam (BETA) LazyCam is a beta-release free importer included with Mach3.  It's purpose is to import standard dxf, cmx, and other file types to allow those that do not use CAM programs to more easily generate Gcode to be run under Mach3. The free edition of LazyCam that is included with Mach3 carries no cost. However, there is an optional PRO level upgrade that turns on advanced features such as object offsetting, pocketing, primary foam functions, importation of DXF profiles for conversion to Lathe turning code, etc.  It is optional, but gives one the ability to do more advanced importation of objects.

Sayfadaki programları inceleyebilirsiniz.

http://www.machsupport.com/posts.php

Lydra

Kazım üstadım. hala 50 satıra kadar g-code imkanı sunuyor. sorunu düzeltmeye çalışıyorum. internette bir çok yerde aynı sorundan bahsedilmiş. çözümlere bakıyorum ama şuanlık olduğum yerdeyim.

teknikelektronikci

bunalmis hocam yurtdisina nereye tasindiniz yeni yasamaniz hayirli olsun
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

peko

@Lydra  Merhaba,
Başlangıç için cambam indirip kullanmanı tavsiye ederim.
En azından ekrana bir kare çizip anında gcode olarak alabilir ve mach3 ile testlerini yapmaya başlayabilirsin.

http://www.cambam.info/downloads/

Kolay gelsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "