Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

haciman

Konuyu tekrar mekanizma eksenine doğru çekmek için güzel bir örnek vermek istiyorum. Roller Chain (Zincir dişli sistemi) bilyalı mil veya kramayer-pinyon dişli ikilisine ucuz bir alternatif olabilir. Aşağıdaki videodaki plazma kesim makinasının bir eksenini (galiba y ekseni) zincir dişli sistemle tahrik ediyorlar ve gayet başarılı bir çalışma olmuş.

“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

Lydra

Merhabalar, şuan 3d kesim için uğraşıyorum. MeshCAD programının 30 günlük trialini kullanıyorum. zannetiğimden daha iyi sonuçlar aldım. tek sorunum z eksenimin ters yöne gitmesi. bunu nasıl değiştirebilirim?

Mach3 programını kullanıyorum.

Saygılar cevabınızı bekliyorum.

KAZIMUGUR

@haciman , müthiş emek ve para harcanmış ibtidai bir çalışma .
Belkide aynı sistemde değişik tahriklerin cevaplarını izlemek için test ...

--------
Motor output tablosunda ilgili eksenin dir low act ... kutusundaki işareti değiştirin....

Lydra

Kazim Üstad tekrar teşekkür ederim. dediğiniz gibi oldu.

şuan internetten solid yüz şekli buldum. Rhinoceros programından yarısını ''trimleyip'' ters açı olmayacak şekilde kestim. ve MeshCAM programına importlayıp, G-codelerini çıkardım. arkasından mach3'e importlayıp bir güzel startı verdim. sonuç: inanılmaz bukadar küçük devre ve motorların neler yapabildiğini görünce şaşırıyorum. makinanın tüm eksenleri tam takır çalışıyor. yüz şekli gözümün önünde çıkıyor 250 x 400 mmlik bir yüzüm olucak. sonuçları size bildiririm.

p.s. çok dikkat ettiğimde x ekseninde hafif bir adım atlaması oluyor sanırım akımdan dolayı. gerekli akımı cihaz cekemiyor. feed rate:254,00 FRO:262.90 biraz hızlı mı? yoksa ideal bir sayımıdır?

Tekrar Saygılar.

Orbay

Lydra

Makinanın Tesi için gerekli g-code'sunu hem yayınlamak hemde uyguladığım gelişmeyi size göstermek istiyorum. yardımcı olabileceğim en ufak bir konu varsa lütfen bilgilendirin. kendimi borçlu hissediyorum. sizler sayesinde buralara kadar gelebildim.

Saygılarımı Sunarım.

Orbay

http://www.upload.gen.tr/d.php/s17/1xf0c1um/Orbay_Yuz_G_code.nc.html

electronblue

Bu yüz şeklini hangi malzeme üzerine işlediniz ?

Lydra

ahşap blok düşünüyorum. daha işleyemedim işleme tablasını şaseye monte edemedim.  çünkü yanımda m6 klavuz açıçı yok. pzt günü fakülteye gidip atölyede halletmeye çalışıcam.
birde işleme tablası mdf'den. onuda metal şasinin üzerine oturtmam gerekiyor. uç değdiğinde esneme yapıyor. haftasonu girdi araya beklemek zorundayım.

haciman

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 03 Aralık 2010, 01:16:49
@haciman , müthiş emek ve para harcanmış ibtidai bir çalışma .
Belkide aynı sistemde değişik tahriklerin cevaplarını izlemek için test ...

Hocam bu makinanın cnczone sitesindeki başlığından anladığım kadarı ile makinayı ucuza maletmek için zincir dişli sistemini kullanmışlar. Ben bu makinanın çözünürlüğünü düşünüyorum. Acaba o zincir sisteminde nasıl olduda zinciri bu kadar gergin tutmayı başarabildiler. Yani ne kadar backslah var sistemde. Acaba Mach3 backslah telafisinimi kullanıyorlar. Ama ne derseniz deyin ucuz bir sistem bana göre.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

KAZIMUGUR

Zincir germek sorun değil.
Zamanla aşınır tekrar gerersin.
İki tarafın hareketini senkronlamak için köprü üstünden karşıya geçmek için kullanılan yön değiştirici dişliler -yatakları , karşıya geçen milin yatakları , köprüye getirdiği atalet ...hiç makul değil.
İlla böyle yapacaksa idi her hangi bir başta şaseden karşıya gecebilirdi.
Bu kadar mekanik yerine iki motor kullanabilirdi.
5 faz motor ve sürücüsü kulan sonrada kayış kasnakla devir arttır ...
Yataklara ne demeli.
Fabrika kapısı sanki.
Hiç olmazsa z eksende bilyalı somun kullanabilirdi.
Vida sistemlerinde çeviren güç ile somun ilerleme gücü arasındaki ilişkiyi biliyormusunuz ?
Eksenin birinde zincir diğerinde triger .
Demekki hasasiyet ön planda değil.
O zaman kramayerin ne suçu varda kullanılmamış , aklın yolu bir.
İlk sayfada mekanik sistem seçiminde kullanılabileceklerin güzel yorumları var.
Aşağı yukarı , genel geçer , güzel yorumlar.
Hız bu büyüklükteki bir sistem için çok düşük.
Özet,  kendini bir şey sanan imkanları olan bir aceminin eseri.

Not : Yorum istediğin için yazdım. ::)
Bir emek harcanmış ve ortaya bir eser konmuş taş atmak ne haddimize.
Sadece derseler çıkarır ve aynı hataya düşmeyiz.
Politikacı değil teknik elemanız.
Bak arkadaşımız resimler koydu tecrübelerini paylaştı , çektiği sıkıntıları anlattı böylece sadece okuyarak bu tür engellerden kolayca kurtulacağız artık , okuyanlar olarak...

z

Bu makina plasma kesim makinasi oldugu icin.

Kesme hizinin cok yuksek olmasi gerekmiyor. Sadece bosta ilerleme icin hiza ihtiyac var.
Cok yuksek dogruluga ihtiyac olmadigi, hareketli aksam yuksek hizlara cikmadigi ve hafif oldugu icin cok iyi yataklama elemanlarina da ihtiyac yok.
Z ekseninde otomatik yukseklik kontrolu yada floating head yapisi olmali, indirilip kaldirilan torc da cok agir degil bu nedenle orada da cok kaliteli mekanik gerekmiyor.
Uzun Krameyer simdilerde kolayca bulabiliyor ve uc uca ekleyip boyu uzatabiliyoruz. Halbuki trigger kayisi istedigin  boyda  alabiliyorsun.

Bu makinaya tonlarca agirlikta metal plaka bam gum yuklenirken makina sarsilacak. Mekanik bundan etkilenip sekil degistirip eksenleri kitlenmemeli.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Makine şasesi ve taşıyıcılar ayrı ayrı yapılıyor.
Plazmalarda ayrıca iyice havalandırmada kullanılıyor.
Genelde alttan vakum yapılıyor.
Şiddetli kanserojen gazlar var , aman dikkat.

haciman

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 04 Aralık 2010, 11:18:17
Zincir germek sorun değil.
Zamanla aşınır tekrar gerersin.
İki tarafın hareketini senkronlamak için köprü üstünden karşıya geçmek için kullanılan yön değiştirici dişliler -yatakları , karşıya geçen milin yatakları , köprüye getirdiği atalet ...hiç makul değil.
İlla böyle yapacaksa idi her hangi bir başta şaseden karşıya gecebilirdi.
Bu kadar mekanik yerine iki motor kullanabilirdi.
5 faz motor ve sürücüsü kulan sonrada kayış kasnakla devir arttır ...
Yataklara ne demeli.
Fabrika kapısı sanki.
Hiç olmazsa z eksende bilyalı somun kullanabilirdi.
Vida sistemlerinde çeviren güç ile somun ilerleme gücü arasındaki ilişkiyi biliyormusunuz ?
Eksenin birinde zincir diğerinde triger .
Demekki hasasiyet ön planda değil.
O zaman kramayerin ne suçu varda kullanılmamış , aklın yolu bir.
İlk sayfada mekanik sistem seçiminde kullanılabileceklerin güzel yorumları var.
Aşağı yukarı , genel geçer , güzel yorumlar.
Hız bu büyüklükteki bir sistem için çok düşük.
Özet,  kendini bir şey sanan imkanları olan bir aceminin eseri.

Not : Yorum istediğin için yazdım. ::)
Bir emek harcanmış ve ortaya bir eser konmuş taş atmak ne haddimize.
Sadece derseler çıkarır ve aynı hataya düşmeyiz.
Politikacı değil teknik elemanız.
Bak arkadaşımız resimler koydu tecrübelerini paylaştı , çektiği sıkıntıları anlattı böylece sadece okuyarak bu tür engellerden kolayca kurtulacağız artık , okuyanlar olarak...

Eyvallah Kazım hocam. Makina üzerindeki tasarım eksikliklerini ve hatalarını tartışmazsak bu başlığın bi anlamı kalmaz zaten. Benim gördüğüm kadarıyla bu tip makinalar için en çok kramayer-pinyon dişli ikilisi kullanılıyor. Fakat şunuda söylemeden edemeyecem, staj esnasında fabrikaya CNC Punch alınmıştı. Nerdeyse 2.5m net travel yapıyordu makina ve bilyalı mille tahrik ediliyordu eksenler. Çapı çok büyük (tahminen 40mm) bilyalı mil vardı makinada. Ben böyle bir CNC görmedim. Bi başlıyordu güm güm güm vurmaya, kocaman sacı delik deşik ediyordu :D İlginçtir bugüne kadar diy cnc router, torna, mill, plazma ve lazer gördüm ama hiç diy cnc punch görmedim.

KAZIMUGUR

Kramayer çok mantıklı.
Uzun mesafeler için en uygunu.
2-3 metreden sonra bilyalı somun-vida uygun değil , sarkıyor (flambaj), devri arttıramıyorsunuz salınım aksama zarar verecek seviyelere ulaşıyor.
Vida adımını standart malzemelerde en fazla 40mm.
Basitce 32mm çapındaki pinyonun turu kafadan ~100mm
Pinyon kolayda kramayerin sulanmışı az bulunuyor.
Hep aynı yerde çalışırsanız makinenin "rijidliği " kalmaz.
Motor+pinyon , mafsal+yay ile boşluk alınsada bunun backlash den farkı yok.

Ben teknoloji konuşturacağım diyorsanız lineer motorlar sizi bekliyor.
Aslında hiçde zor değil.
Bir kaç gün önce çinistanlılar dakikada 7000 metre gidenini yaptılar. :o

@Bülent ustam , torch larda yükseklik kontrolü "gelin bohcası".
Bu tip çalışması olanlar hiç olmazsa temel prensiplerini paylaşırlarmı acep ,rica etsek.
Mesela kapasitif etkiyi şöyle kullanıyoruz gibisinden.

Lydra

Bugün Çok şanşlı biri olarak eskicinden 1980 model bir elektrikli süpürge buldum.

''Made in Denmark'' Nilfisk Type GA 70 markalı. Sefer tası konseptinde üretilmiş. Allaha şükür ki, içinde en ufak ''Çin'' ve uzak doğu atomu dahi yok!.. (Sitemimi mazur görün)

Son derece sessiz ve tahmin edemiyeceğim kadar bir hava emişi var.tablaya fotoğraflarda gördüğünüz gibi bağladım ve çalıştırdım. inanırmısınız koyduğum tahta bloğu hareket dahi ettiremiyorum. sanki vidalanmış gibi. (elektrikli süpürge haliyle ısınıyor. muhtemelen emişten gelen havayla soğuyan bir mekanizmaya sahip. motorun kendine özgü ek bir soğutma fanı yok. ) herneyse. ilerki vadede 1 saatlik 2 saatlik çalışmalarımda çok iyi sonuçlar aldım. fakat sonra açık delik sayılarını arttırarak malzemenin hem yapışık kalmasını hemde elektrikli süpürgemi çok zorlamamayı düşündüm. toplam 60 tane hava akış deliğim var. bu deliklerin 15 - 20 tanesini açık bıraksam dahi, malzeme sanki zımbalanmış gibi duruyor ve bu sayede de gereken soğutma havasını elektrik süpürgesine verdiğimi düşünüyorum. şuana kadar yaptığım herşeyi sizinlede paylaşmak istiyorum. bir tane dinazor bile yaptım. biraz talaşlı oldu ama oldu (Forexten) ayrıca vakum tablamın üstüne ikinci bir kontraplak koymayı çok aşındığında gdip yenisini alıp takmayı düşünüyorum. dikkat ederseniz dinazoru yaparken vakum tablasının değişmez parçalarınıda kazımışım. buda işimizin nazarı olsun artık.

Sevgiler Saygılar.

teknikelektronikci

merhaba elinize saglik cok güzel olmus vakum sistemiode epey mantikli

burdan sormak istediigm bir sey var corelde cizilenleri mach3 e nasil aktariyorsunuz ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!