Tv Kumandasıyla Pic Kontrolü

Başlatan baykal, 15 Haziran 2008, 17:19:18

baykal

Sony tv kumandasının 12345 nolu tuşlarına basınca b0 dan b4 e kadar olan ledler yanar 6789 ve 0 tuşları ise ilgili ledleri söndürür.

Kullanılan kumandanın resmi

http://rapidshare.com/files/122619204/sony_1.hex.html

Ankaralı

Teşekkürler....

Yalnız sadece hexi vermişsiniz basic yazılımı nerede bunun onuda yayınlarsanız bizde farklı projelerde kendimize göre birşeyler uyarlamaya çalışırız.

Selamlar....Kolay gelsin
@ NEXYS2

ipek

baykal aramıza hoş geldin göndermiş olduğun proje alıntı ise mesele yok

ama bunu ben yazdım dersen arkadaşların açıkladıkları gibi pek yararlı sayılmaz fakat kaynak kodlarını paylaşabilir isen bir çok arkadaş için çok faydalı olur. örnek bu sirc (Sony Philips Remote Code) protokolu kaç bit'miş uyandırma başlığı nasıl çalışırmış decode nasıl gerçekleşirmiş gibi
eğitici olur .kolay gelsin...

KAZIMUGUR

Bu iş @ETE hocamın hoşuna gidecek gibi. :)

erkan06

Üniversitede IR ile uğraşırken bu makale Sony protokolünü çözmem açısından çok faydalı olmuştu. Bunu incelerseniz faydalı olacağı kanaatindeyim. Nitekim arkdaşımızın verdiği örnek de burdan gerçeklenebilir...

http://rapidshare.com/files/75938607/Article.pdf.html
Ne mutlu Türküm diyene!

OG

Alıntı yapılan: "ertan68"Üniversitede IR ile uğraşırken bu makale Sony protokolünü çözmem açısından çok faydalı olmuştu.
http://rapidshare.com/files/75938607/Article.pdf.html
Bu makalenin hatalı yerleri vardı, neresi hatırlamıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan06

Hatalı olabilir. Epey bi zaman oldu bununla uğraşalı ama. Benim kendi arşivime bir bakayım. O zaman yazmış olduğum çalışan kod için...
Ne mutlu Türküm diyene!

KAZIMUGUR

baykal

kusura bakmayın şu anda tv kumandasıyla lcd'ye karekter yüllemeye çalışıyorum bunu bitireyim size yardımcı olmaya çalışaçagım.

yukardaki projemde c ile yaptım fakat yeni projemde jal kullanmayı çalışıyorum

Ankaralı

@ NEXYS2

baykal

yukardaki şekilde görüldügü gibi sony protokolü öncelikle 2.4ms boyunca "1" seviyesinde tutar. böylece veri iletişiminim başlayacağı alcıya bildirilir.
daha sonra 0.6ms  boyunca "0" seviyesine düşmesi ile veri iletişimi başlar.

Bundan sonra gelen 5 bitlik adres  "çihaz kodu" ve 7 bitlik komut  "tuş kodu'dan" oluşur. "1" alınması için veri hattına 1.2ms "1" seviyesi tutulduktan sonra 0.6ms "0" seviyesinde olması gerekir.

"0" almak için ise öncelikle hata 0.6ms boyunca "1" sonra "0" seviyesin düşmlidir.

yukardaki projemde  bu basit mantık ile çalışı

((( ır nerdemi ? en uste TK19 )))  kullandığım ır =  tk19 027  tosp24 40

einstain90

Neden bunu yapıyosunuz anlamıyorum. Madem paylaşım yapıcaksın basic kodunuda verin sadece hex kodu kimsenin işine yaramaz.Amaçın gösterişmi yoksa bilgi paylaşımımı.
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

aliveli

Burada ccs c ile yazılmış örneği var. Kumandadan gelen bilgi lcd ekrana yazdırılıyor

ahmetyilmaz871987

Arkadaşlar bende bu proje ile ilgili açık pic basic kodları var isteyen arkadaşlara verebilirim yanlız su an yükleyemiyorum arşivde aradım bulamadım ama bulunca burayada koyacağım elimdeki hazır kod phılıps veya sony tam hatırlamıyorum 2 yıl önce kullanmıstım bi proje için hatırlayamadım.
ahmet yılmaz

baykal

arkadaşlar tekrarlıyorum ben bunu c yazdım fadat tatil dönüşünde size basic ile yazarım  benim için sorun olacagını sanmıyorum. zaten basic sony kılasorü var.