küçücük bişey fazla değil...lütfen...:( proje ödevim

Başlatan sahteker, 16 Haziran 2008, 21:18:22

sahteker

arkdaşlar merhaba...
gerilimi ve akımı göstermeyi başardım ama çarptırarak aktif gücü hesaplatma konusunda sıkıntılarım var
elinde bu yada buna benzer bir projesi olan varsa
sadece isis görüntüsü ve assembly kodları yeterli benim icin...
KESILIKLE DOKUMANLARLA falan ugrasmanıza gerek yok...
yardımcı olabilirseniz sevinirim...
iyi günler...

soru:

220 v luk şebeke voltajında çalışan herhangi bir cihazın
harcadığı aktif! gücü ölçen p16f877 li bir devre yapılacaktır...
tasarımda pik in besleme kaynakları da gösterilecektir...
teşekkürler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

burak_82

burada kilit nokta akim ile gerilim arsindaki faz farkini bulmakta. bunun icin gerilimi dimerlerdeki zero-cross devresi benzeri bir devre ile picin interrupt ucuna verebilirsin. eger frekans ta bilinmeyenler arasinda ise ayni ucu ra4 ucuna verip frekansini olcebilirsin. olcmen gereken diger birim ise akim ve akimin gerilime gore faz farki. bunu da 1R direnc uzerindeki gerilim olarak olcebilirsin. Faz farki icin zero cross bilgisini aldiginda aldiginda timer veya yazilimsal sayici baslatirsin. diger bir IO dan akimin 0 a dustugu anda sayaci durdurur faz farkini bulursun. bundan sonrasi P=UxIxcos(). umarim faydasi olur

sahteker

Alıntı yapılan: "z"Nerede takıldın ?

aslında full devre olursa çok güzel olurdu hocam
sizen sonraki arkdaşın anlattığı gibi cos fi yi ölçmek mesele oldu açıkçası...
şimdi ona da cevap yazacam:)

sahteker

Alıntı yapılan: "burak_82"burada kilit nokta akim ile gerilim arsindaki faz farkini bulmakta. bunun icin gerilimi dimerlerdeki zero-cross devresi benzeri bir devre ile picin interrupt ucuna verebilirsin. eger frekans ta bilinmeyenler arasinda ise ayni ucu ra4 ucuna verip frekansini olcebilirsin. olcmen gereken diger birim ise akim ve akimin gerilime gore faz farki. bunu da 1R direnc uzerindeki gerilim olarak olcebilirsin. Faz farki icin zero cross bilgisini aldiginda aldiginda timer veya yazilimsal sayici baslatirsin. diger bir IO dan akimin 0 a dustugu anda sayaci durdurur faz farkini bulursun. bundan sonrasi P=UxIxcos(). umarim faydasi olur

zero-cross nasıl bişeydiki hocam dicem ama ayıp olur onuda bi araştırayım öyle geleyim ayıp olmaz dimi böyle söylemem..
direk dijital bi cos fi metre gibi aygıtla ölçüp kullanamazmıyım ?
bu arada sizde bu soruya ccevap verebilirseniz sevinirim...:)

burak_82

zero cross sinusun 0V dan gecisi demek. bunu gerilim ve akim icin interrupt ve yazilimla algilar ve arasindaki zaman farkini bulursan cos fi yi bulmus sayilirsin. dijital olcu aletinde seri port vs. bir arabirim var ise olctugu degeri okuyup bundan faydalanabilirsin ama bu durumda projeyi kabul ederler mi bilemem.

burak_82

bir de eger 18F452 kullanirsan akim ve gerilim 0 gecislerini interrupt ile takip edebilirsin. 18f452 3 tane external interrupt destekliyor

sahteker

Alıntı yapılan: "burak_82"bir de eger 18F452 kullanirsan akim ve gerilim 0 gecislerini interrupt ile takip edebilirsin. 18f452 3 tane external interrupt destekliyor

f877 kullanmak zorundayız:(:(
yardımlarınız ve ilginiz için eşekkür ediyorum hocam
Allah razı olsun
devam ediyorum araştırmaya takıldıgım yer olursa yardımızı burdan isterim yine..
teşekkürler:)

ise

devre yazdığınız programda takıldığınız noktaları belirtirseniz daha fazla yardımcı olabileceğimize inanıyorum.