oto çakmağı ve pic

Başlatan kafa1500, 24 Haziran 2008, 22:34:44

kafa1500

Selamlar, pic ve lcd'li bir termometreli saat uygulamasını arabaya monte etmek istiyorum. Oto çakmağından beslemeyi düşünüyorum. Bu iş için 7805 uygun olmaz sanırım. Bu çakmaktaki voltajı devreye nasıl uygun hale getirebilirim?
Güzelin nazına, Ford'un ara gazına hastayım.

Erol YILMAZ

MC34063 ile yapabilirsin. Çok ta iyi olur.

atioky_216

gecenler de kingston mu ne idi böyle bi alet tasarlamıstı.ayarlanabiliyor ve dalgalanmaya karşıda korumalı idi...

hademe

Aracınız 7-8 yaşından büyük değilse 7805 i kullanabilirsiniz. Ben 4 senedir kullanıyorum aracımda mcu beslemek için sıkıntı yaratmadı. Ama Allegro nun dediği gibi 34063, lm2576 tarzı dc-dc regülatörlerde kullanabilirsiniz.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

forsa1975

7805 olur neden olmasın? İdeal 10V.  min 7,5 ile 20V arası çalıştığı idda ediliyor. 12 V ile sorun yaşamadım. Eğer akım çekecekseniz bir soğutucu bağlarsanız problem çıkarmayacağını düşünüyorum. MC34063 hiç denemedim. Ezberin dışına çıkıp bu tip malzemeleri kullanmakta fayda olur diye düşünüyorum.  Arabaların marş anındaki gerilim düşümünden etkilenmemesi için +12 ucuna bir diyottan geçtikten sonra 1000 mf kondansatör koyarsanız voltaj düşümünü teleore edebilir diye düşünüyorum. ( Bu arada 1 adet 1N4007 den geçtikten sonra 0,7 V gerilim düşümü olacaktır. Gerilim düşümünü bu şekilde de sağlayabilirsin)

kafa1500

En basitinden aşağıdaki gibi bir devre olabilir mi? (Bu arada araç 2002 Fiat Albea)

ipek

d1 cihaza verilecek ters gerilimlerden korur fakat c1 öyle bağlanmaz şimdilik c1 düz bağlayın yani devreden çıkarın zaten akü gibi bir temiz güç kaynağından beslendiği için pek gerek yok yapacağınız yada yaptınız devre ne kadar akım çekiyor?????

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "ipek"...akü gibi bir temiz...

Hocam Akü tek başına olsa en temiz Güç kaynağı olur
Araç üzerinde gerek sarj dinamosundan gerek diğer indüktif
yüklerden dolayı akü hattı geriliminde pik gerilimler oluşuyor.
Bu da 7805 in direkt bağlantı durumunda patlamasına sebep olabiliyor.

7805 te ısrar edecek isek, diyottan sonra da seri bir direnç takılmasında
fayda var. RC olsun yani,

Maxim

allegro ustanında dediği gibi ,
araç üzerinde o kadar çok parazit varki .

D1 diotundan sonra seri bir tane 10 ohm 1 watt direnç ,
sonraki 1000uf kondansatörüde seri değil şaseye paralel takıyoruz ve aynısından veya 470uf bir tane kondansatörde çıkışa takarsak şase ile arasına tamamdır .

son olarak birde 7812 yi soğutucuya takalım

kafa1500

Arkadaşlar yardımlarınız için çok çok teşekkürler, @ipek hocam devrenin ne kadar akım çektiği konusunda en ufak bilgim yok.
Tekrar teşekkürler, kolay gelsin...

Gurkan-Demirbas

Devrenin GND'si ile 12Vdc GND'sini ayırır ve de bir şok bobini koyabilirsek, gürültüyü minimize etmiş oluruz.
Şekildeki gibi bir devrede kullanılan köprü diyot ile 12Vdc GND'si ile 5 Vdc GND'si ayrılmış durumdadır; GND'den gelebilecek parazit engellenmiştir.
Şekildeki LM2575'i hiç kullanmadım, yerine genelde 7805 koydum!..

GürkaN

kafa1500

@Gurkan-Demirbas, devredeki eleman değerleri pek seçilmiyor, resmin daha büyük hali var mı? Yada yazabilir misiniz?

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "kafa1500"@Gurkan-Demirbas, devredeki eleman değerleri pek seçilmiyor, resmin daha büyük hali var mı? Yada yazabilir misiniz?
Kusuruma bakmayın lütfen
GürkaN

ÖNEMLİ : 1N5819'un GND'ye bağlı ANOT'u ile LM2575'in 4 nolu bacağı kısa devre değildir !!... 4 Nolu bacak regülasyon için çıkışı kontrol ediyor

Macera

Cep telefonları için araçtan şarj cihazları var.
Razr V3 için olanlar 5 volt üretiyor.
İçini açıp incelediğimde 34063 lü bobinli buck converter çıktı.
Hiç yapmaya değmez hazırını kullanın derim.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kafa1500

Cep telefonları için araçtan şarj cihazları var.

Evet aklıma geldi ama bakalım yapabilir miyim diye düşündüm.
Verilen cevaplarla bu devreyi yaptım, denedim. Sonuç gayet iyi.

Herkese tekrar teşekkürler..