PT2262 ve PT2272

Başlatan bariseryener, 07 Temmuz 2008, 12:33:29

bariseryener

Arkadaşlar aranızda PT2262 nin gönderdiği sinyali PT2272 kullanmadan pic ile çözen varmı?

timpati

ben öyle bir şey yapmadım, yapmayı hiç istemedim de. sen neden istiyorsun anlamadım. sırf bunun için yapılmış hazır bir IC orda duruyor, üstelik pratik, ucuz ve hazır sonuçta. bu işi zorlaştırmanın, maliyet bindirmenin, tırmalamanın nedeni nedir senin açından, anlatabilir misin?
why mr. anderson, why ?

bariseryener

Amacım sadece data bilgisini almak değil adres bilgilerinide okutmak.Farklı adreslenmiş pt2262 lerin adreslerini okumak istiyorum ;)

ete

Günümüzde artık RF sistemlerinin içine Pic işlemcileri (veya diğer işlemciler) iyice girmiş durumda. Yalnız başına PT2262 ile verici ve 2272 ile alıcı yapılması gerekiyor ise ki buda basit bir alarm yada on off kontrol devresi olabilir buna sözüm yok. Ama pic ile PT2262 nin kodunu çözerseniz pek çok avantajıda yakalamış olursunuz.
Her şeyden önce akıllı kumanda dediğimiz şifre öğrenebilen kumanda sistemini yapmış olursunuz. Bu sayede farklı şekilde kodlanmış vericiler ile aynı sisteme kumanda etme imkanınız olabilir. Bu konuyu biraz açarsak. Elinizde işyerinizde bariyer açmak için kullandığınız bir PT serisi şifremelem ile çalışan kumandanız var. Aynı şekilde evinizin garaj kapısı içinde farklı kodlanmış bir vericiniz var. Şayet akıllı kumanda sistemini yaparsanız yalnızca tek kumanda ile aynı alıcılara kumanda edebilirsiniz.
Pic verici kodlarını çözebilirse 12 bitlik adres ve data şifremelem bitlerini okuyabilirsiniz demektir. Bu kodları öğrenme butonu ile pice bir kez öğretirsiniz sonra sizin kumandanızı pic sürekli olarak hatırlar ve sistemi açar yada kapatabilir. Bu bana kalırsa gerçekten iyi bir avantaj. Aynı işi PT2272 ile yapmaya kalktığınızda her farkli şifreleme için ayrı bir PT2272 kullanmanız ve bacaklarını şifreye göre adreslemeniz gerekir.
Diğer bir avantaj da kodu elektronik olarak çözdüğünüz için yerden tasarruf edersiniz. PT yi koyduğunuz zaman bir sürü bacağı şifre koduna göre HIGH LOW yada Z olarak adreslemeniz gerekir.
Anlayacağınız faydaları var.
Gelelim bu işin nasıl yapılacağına. İŞin ticari boyutu olduğu için ancak tarif edebileceğim.
Öncelikle bir öğrenme modunda PT2262 den gelen HIGH ve LOW palslerinin sürelerini ölçmek ve bunları hafızaya kayıt etmek gerek. Tabiiki mümkün olduğunca fazla bilgi almak gerek. Data sheete bakarsanız göreceksiniz. Uzun bir LOW (Senkron)  palsi, kısa bir low palsi ve bunun iki katı uzunlukta başka bir low palsi daha mevcut. Bütün bunları yakalayıp kayıt ederseniz elinizde örnekler mevcut olacaktır. Sonra PT2262 den gelen senkron bitini yakalamak ve bu biti yakaladıktan sonra peşinden gelen 24 adet biti tek tek süreleri ile birlikte alıp onlarıda kayıt altına almak gerek.
Sonra kayıt edilen bu adres ve data bitlerinin süreleri ile hafızadaki süreleri karşılaştırarak bu bitlerin high mı yoksa low mu yoksa z mi olduğuna karar vermek gerekiyor.
İşin temelinde bu sistem yatıyor.
Çok zor olmayan bir konu. Biraz çalışılırsa başarılabilecek bir şey.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com