Endüstriyel robottan Rs 422 ile veri okuma

Başlatan keshh, 07 Temmuz 2008, 13:51:23

keshh

Merhaba, robotun RS 422 ile haberleşen portundaki çıkışları uygulama
analizi için elde etmem gerekiyor. MAX3162 ve SN75179 elemanlarını
bulamadım ancak rs 485 donanımıyla da bu işi halledebileceğimi okudum.
Elimde şuan MAX 485 ve SN75176 entegreleri var.
İki adet de harici eeprom. proteusta devreyi MAX 487 ile aşağıdaki gibi kurdum.
Normal RS 232 kodlarını kullandım. Sitede bir forumda olabileceği yazıyordu.
Problemin kaynağını bulamıyorum. Gerçek sistemde baud rate 115 200 bu değer bir problem çıkarır mı?
Sadece veri alacağım için tek bir entegre yeter diye düşünmüştüm acaba orda mı yanıldım.

Not: CCS C de RS-422 veya RS-485 kütüphaneleri yok o yüzden RS-232 kullandım. Acaba bu sorun oluşturur mu?

Edit: Sorunu yazmamışım devre çalışmıyor veri alamıyorum hatta hiçbirşey yapmıyor :)
İyi günler

Devre:

kodlar normal putc tarzı ccs c rs232 kütüphanesi.
ct[/url]

mikromuh

R4 ve R5 direnclerini kaldir.

Re pini devamli low olmali.
De pini 0 ken rx , 1 iken tx calisir.
Bilgi okumak istersen De 0,yazmak istersen 1 olmali. Kolay gelsin.

keshh

Dirençleri kaldırınca fatal error verdi.
Söylediğiniz bilgiler işime yarıyacak. Teşekkür ederim.
Haberleşmenin olup olmadığını anlamak için başka bir devreyi denedim çalıştı. RS 232 gibi çalıştı. RS 422 konusunda sorun çıkarır mı bilmiyorum. Benzer olmalarına rağmen aynı değiller. Fikri olan var mı?

Devre Şeması:

İyi günler dileklerimle...
ct[/url]

Klein

RS232 ile 422  arasında yazılım olarak bir fark yok. Aslında 485 için de yazılım açısından bir fark yok. Sadece verinin yönünü seçmen gerekiyor. Normalde her iki devre de alma konumunda bulunacak. Veri göndermek istediğinde 75176'yı gönderme durumuna getireceksin. Veriyi göndereceksin. Veri gönderimi bittikten sonra , tekrar alma durumuna alacaksın.  Eğer 422 kullanacaksan zaten sorun yok. Bir kanal sürekli alma diğer kanal sürekli gönderme durumunda olacak.  Eğer aynı hatta birden fazla terminal bağlanacaksa R4 ve R% dirençlerini sökmeni tavsiye etmem.   R4 ve R5 için 10 K çok yüksek bir değer. Yaklaşık 560 ohm civarında olmalı.