Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

READ KOMUTU YORUM LÜTFEN

Başlatan My75, 08 Temmuz 2008, 20:03:00

My75

Arkadaslar,eeprom'un istedigimiz adreslerine yazma teknikleri nelerdir?

10 byte veriyi farkl1 adreslere ben böyle yaziyorum baska yolu varmidir?

x var byte
y var byte
z var byte

adres var byte[10]

kayit1:

for x=0 to 9
write x,adres

• next x

kayit2:

for x=10 to 19
    write x,adres

• next x

write 0,9  [(adres[0],adres(9)] gibi yada buna benzer bir sekli yokmu bunun??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Gurkan-Demirbas

Hocam, Kodlarını Tag içerisine alırsan daha okunaklı ve anlaşılır olur. (sadece naçizane bir öneri)

Öncelikle Write komutunu kullanımındaki hatayı düzeltmek gerek;
WRITE Address,Value

olmalı;

PPB'da dahili eeprom ile ilgili (Benim bildiğim) WRITE ve READ Komutları dışında EEPROM ve DATA komutları da kullanılır. Bu komutları PBP manualinden incelersen cevabını bulursun;
Alıntı YapEEPROM {Location,}[Constant{,Constant...}]

Example

' Store 10, 20 and 30 starting at location 5
EEPROM 5,[10,20,30]
Alıntı YapDATA {@Location,}Constant{,Constant...}

Example

' Store 10, 20 and 30 starting at location 5
DATA @5,10,20,30

' Assign a label to a word at the next location
dlabel DATA word $1234 ' Stores $34, $12

' Skip 4 locations and store 10 0s
DATA (4), 0(10)

My75

Hocam bu sadece bir örnek,write komutunu kullanmayi biliyorum ordaki adres degiskene verdigim isim sadece yanlis anlasilmasin.EEPROM ve DATA sadece programlanirken kullanilir...Cevap için sagol...

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "My75"EEPROM ve DATA sadece programlanirken kullanilir...Cevap için sagol...

Hocam EEPROM ve DATA komutları örnekte de belirttiğim gibi dahili EEPROM'a aynı anda 1'den fazla constant dataları yazabilmek için kullanılır. Bunu ben değil PBP help'i söylüyor
Programlanırken kullanma deyimini anlayamadım.

iyi çalışmalar
GürkaN

My75

Hocam dogru söylüyorsunda bende diyorumki eeprom ve data komutunu sadece programlama esnasinda kullanabilirsin yani ilk çalismada sabit degerler yüklemek için yoksa benmi yanlis hatirliyorum,write komutu degiskenleri saklamak icindir digerleri kullanilmaz..Mesela şifreli kilit,default kodu eeprom ve data ile sabitlersin,sonra degistirmek istersen write komutunu kullanirsin,cihaza reset attinmida sabitler yüklenir yani default kodu...

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "My75"Hocam dogru söylüyorsunda bende diyorumki eeprom ve data komutunu sadece programlama esnasinda kullanabilirsin yani ilk çalismada sabit degerler yüklemek için yoksa benmi yanlis hatirliyorum,write komutu degiskenleri saklamak icindir digerleri kullanilmaz..Mesela şifreli kilit,default kodu eeprom ve data ile sabitlersin,sonra degistirmek istersen write komutunu kullanirsin,cihaza reset attinmida sabitler yüklenir yani default kodu...

Alıntı YapThe data is stored in the EEPROM space only once at the time the microcontroller is programmed, not each time the program is run. WRITE can be used to set the values of the on-chip EEPROM at runtime.
Evet hocam hazreti Help de aynı şeyi söylüyor; haklısın.
Aynı şey Data komutu için de geçerli.
PBP'da bunlar dışında bir komut veya komut kullanım şekli bilmiyorum.
Eğer programlarında sık kullanacaksan, en son çare PBP içinde bir ASM programı yazmak.

GürkaN