picle tone algılama?? (meşgul tonu)

Başlatan mech, 09 Temmuz 2008, 12:07:41

mech

Meraba arkadaşlar. Forumda telefon elektroniği ile ilgili yeterince döküman var hepsini inceledim. Benim sorunuma benzer de çok örnek var.
 Picli bir Telefonla otomasyon devresi kurdum. Ancak Sistemin kurulu olduğu hattı aradığım telefonu kapattığımı sisteme algılattıramadığım için sistemin bağlı olduğu telefon hattı açık kalıyor. Bir meşgul tonu oluşuyor. Bunu algılamak için ne567 gibi entegrelerle band aralığı tespit ediliyor. Ama ben bu band aralığını yalnız mevcut picle ölçmek zorundayım. Pic16f877 analog uçlarını kullanmayı düşünüyorum. Bu şekilde frekansı ölçmeliyim. Bu frekans, santrallerde sanırım farklı, üstelik üstüste binmiş birkaç frekans var. Sizden bunu picle ölçme ve değerlendirme teknikleri konusunda yardım istiyorum. Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

Erol YILMAZ

Meşgul tonu frekans bileşeni olarak tek bir frekans içeriyor ise,
pic ile bunu direkt olarak ölçebilirsiniz,
Eğer ki birden fazla bilişeni var ise, ve bunu
tek başına çalışan bir IC ile çözemiyorsan,
Fourier Analizine yönelmen gerekir ki,
bu da PIC ile olması biraz zor.

Klein

Bir ses  algılama çipi ile karşı tarafın kapandığını algılayabilirsin. Şimdi kodunu hatırlamıyorum ama ,bir  forumdaki bebek telsizi projesinde  bu çip tartışılmıştı. Kapanmayı anlayamıyorsan bile kapandıktan  bir süre sonra gelen arıza tonunu algılayabilirsin. Bu ttek frekanslıdır ve 3 kısa bir uzun şeklindedir.  İlla frekansı algılaman gerekmeyebilir.  üç kısa bir uzun'u algılaman yeterli olabilir. Fakat  çalışma esnasında da bu 3 kısa bir uzun tonun uzunluk ve dizilimine benzer bir ses olma ihtimali varsa , frekansı tespit etmen gerekebilir. Allegro'nun söylediği gibi frekansı ölçebilirsin. Tek tonlu olduğu için sorun olmaz. Kolay gelsin.

files

furiere gerek yok. comparator girişine sesi uygun şekilde bağlıyoruz.

Bunun anlamı elimzide 1010101010101 gibi değişen bir pin veya picin içinde bir bit  var demektir. Bununla çeşitli tonalrı ölçüyoruz. zilsesi meşgul sesi.. herbirini itinayla ölçüyoruz. picbasic rahatlıkla kullanılıyor. tek mesele telefon hattının pice nasıl bağlanacağıdır.

mech

comparater girişini hiç kullanmadım. Nasıl oluyor bu.

mech

files

evet bende burdan öğrendiydim şimdi hatırladım. rahatça kullanırısnız.İnterruptu da vardır. çıkışı evirme çevirme sorun değil. dahiliref ise kaymaklı kadayıf misalidir.

mech

voltajı dahiliref yani Vref olarak ölçüp değerlendiriyoruz değil mi? Vrcon registerinin ilk 4 biti ve high low voltaj biti ile verilen formülü de kullanarak Analog voltaj öçlümünü biraz kaba olarak 3.6 V'a kadar ölçebiliyoruz.

files

Comparator analog değer ölçmek için uygun değil. sadece kıyaslamak için . kıyaslama sonucunu kare dalga gibi düşüneürsek frekansı sayabiliriz.. frekasn ölçme ile ilgili hazır komutlar var.

Eğer analog gerilim ölçeceksen daha ucuz 12f675 gibi adc içerem pic kullanılaiblir.

frekasnı saymak için adc ye gerek yoktur. var yok şeklinde sıfır geçişleri sayılır.

z

Frekansi saymak icin nasil ADC'ye gerek yok?

Komparator kullanarak V1sin(w1t)+V2sin(w2t) seklindeki sinyalden w lari nasil cekiyorsun gosterebilirmisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

files

Fourier ksımını eksik söylemişim. arkadaşın deiği gibi dtmf gibi aynı anda birden fazla ton ölçülecekse aşağıdaki yöntem geçersizdir.

tek tonlu bir dalgayı ölçmek için dalganının sinüs veya üçgen olması, biçiminden ziyade sıfır geçişlerini sayıp 2 ye bölüyoruz. (elimizde olan sinüs dalga olduğuu varsayarak)

formule gelince.

cmcon register 7. biti, kıyaslama yapıldığında (sıfır geçişinde) 101010 gibi kendisi değişiyor. bu değişen bitleri sayıyoruz. Örnek, bit pozitif alternansta 1 ise negatife geçince 0 oluyor

1 saniyede 1000 kere değişmişse frekans budur gibi. picbasic Frek ölçme komutunu hatırlamıyorum. ama bu formulde pin niyetine cmcon.7 yazarak ölçebiliyorduk. bundan eminim.   count cmcon.7, 1000  gibi  1000 milisaniye içinde kaç pals var okuyaiblirz.

adcye gerek yok. 2-3 Ghz frekans sayıcılarda kullanılan bölücüler var. bunlarda  adc yoktur. olsa olsa schimitt trigger vardır. gelen dalgayı karedalgaya çeviriyor. bizde comparator ile öyle yaptık

mech

count cmcon.7, 1000

mantıklı. Peki AN2 pinine şase, AN3 pinine sinyali mi gireceğiz.

files

telefon hattı için bu işlem çok zordur. izeolasyon gerekir. pic telefon hattından besleniyorsa gerek yok tabi.

gelen sinyal bir trafodan geliyor gibi düşünelim +-  simetrik şekilde comparatör girişlerine bağlı. hat üzerindeki ton değişince +- girişleride aynen değişmeli. sinyal yokken comparatorun çıkışı kararlı bir şekilde durabilmesi için bazı dirençler ile beslemeye ve toprağa çekilmeli

başka bir yöntem vardır. o da periyod ölçmektir. sıfır geçişinde timeri sıfırlarız. diğer alternans gelince kaşüça kadar gelmiş bakarız.

mech

normal frekansı 8 khz'e kadar güzel ölçüyorum. Ama sanırım kristal kullanmam gerekiyor. 628'de max. 4mhz tabi. Ama telefon hattındaki tone gerçekten zor ölçülüyor bu şekilde. Üst üste en az 2 ton var. Birini ölçeyim diyorum ama. Kararlı ölçemiyorum ki.