arızalı ultrasonic yıkama banyosu kartı

Başlatan smyomekatronik, 09 Temmuz 2008, 21:09:30

smyomekatronik

Çalıştığım fabrikada  ultrasonic yıkama banyosunun arızalı kartı var girişteki diyotlar ve transistörler yanmış, kartta transistörlerin isimleri silinmiş yalnız birisinin ismi biraz okunabiliyordu transistör bux98a tarnsistörleri değiştirdim  fakat 220v bağlayınca iki transistör ve diyotlar tekrar yandı herhalde diğer transitör başka.Daha önce bu tip kartlarla çalışmış olan veya çalışma prensibini bilenlerden ricam diğer transitör ne olabilir.

erkan614

çok önemli değil ismi diycem ama çekiniyorum :)
bu kartın çalışasnı elinde var ise skoptan valtaj ve akım değerlerini ve anahahtarlama zamanını ölç sonra ona uygun bi yarı iletken mazeme seçersin tavsiye olarak
yarı iletken mazemeler çıkışta ise bi ihtimal tasarlayan sivri zekelı fet kullanmış olabilir ama bu ihtimal duşuk
belki 400v 10a lik bi tr işini gorebilir bux48 miydi neydi :)hatırlamıyorum tam

timpati

şema çıkarmayı dene, en azından çıkış katınınkini. o zaman arıza konusunda bir senaryo üretebilecek ve olası arızalı diğer malzemeleri de anlayabileceksin. push-pull tarzı bir çıkış katı sözkonusu olabilir, bu durumda diğer transistör npn yerine pnp de olabilir. bir çıkış trafosu varsa onda kaçak olabilir vb...
why mr. anderson, why ?

remzi

çalıştığım firma elektronik kart tamiri yapıyor. tamirini yapamazsan özelden mesaj atarsın. Transistör olarak Bu508A ya bak.

kolay gelsin...