PIC GİRİŞLERİNDE 12V KULLANMAK

Başlatan My75, 13 Temmuz 2008, 15:58:53

My75

Arkadaşlar bugüne kadar yaptığım devrelerde Pic'i 12v tetiklemelerde korumak için 4069 hex inverter kullanıyordum,VDD5v ,12v tetiklemeyi 4069 ile 5v sabitleyip pic' e gönderiyordum ama her nedense simdi 12v verdiğim anda vdd 12 volt oluyor, isis'de baktım problem yok 12v veriyorum 1 giriş,2-3 invert,4   5volt.Defalarca inceledim kaçak varmı diye ama yok,benim bildiğim 4069 vdd kaç volt ise girisine 12voltta versen cıkış=VDD olması lazım sıyırttı bana,datasheet inceledim girişle vdd arasında diyot var 12v direkt olarak vdd'ye kayıyor bu ne lahana turşusu..Kullandığım TC4069UBP,CD4069 veya başkaları farklı özelliklermi taşıyor?? .Sizler Pic'i yüksek voltajda nasıl tetikliyorsunuz?? Zenerlemi uğrasıyorsunuz??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

tayyar

5 voltun üzerindeki değerler için uygun gerilim bölücü dirençlerle tetiklenebilir. Yada optokuplör deneyebilirsin
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

upayi

en garantisi optoküpler dirençlerle gerilim bölmek de mantıklı ama bir de dirençlerin tolerans olayı var o yönden optoküplör nmanı öneririm
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

My75

Tamam arkadaslar sorunu buldum,4069' a direkt olarak 12v tetik vermisim,eski projeleri inceledim sorunu anladim en az 1k ile akimi sinirlamak gerekiyor zaten 4069 girisleri cok hassas ,1k ile tetik verip ayni zamanda tetik eksi  ise giris bacagina 100k + pullup direnci koymak kararlilik saglar,tetik + ise bu direnc gnd ile giris arasina koyulur...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...