LCD de derleme Hatası

Başlatan ORC, 24 Temmuz 2008, 14:23:16

ORC

Merhaba Arkadaslar

Basit bi termometre uygulaması işte 2 tane pic16f877 var biri sıcaklıgı ölçüyor digeri de ölçtüğü bu deger i lcd de gosterecek inş ama derliyorum derleme hatası veriyor..

Derleme hatası veren kod asagıda

lcd_init() de hata veriyor ama ben arastırdım bu fonksiyon bu sekilde kullanılıyuor acaba hatam nerde yardımcı olabilrmisiniz acaba  :cry:

erkan06

Lcd ye ayrılmış olan port tanımlaması yapılmamış olabilir mi..
CCS de mesela port b için Lcd tanımlaması;
#define use_portb_lcd TRUE
Ne mutlu Türküm diyene!

ORC

Alıntı yapılan: "ertan68"Lcd ye ayrılmış olan port tanımlaması yapılmamış olabilir mi..
CCS de mesela port b için Lcd tanımlaması;
#define use_portb_lcd TRUE

Bilmiyorum da o dediğiniz tanımlamalar zaten lcd.h içinde bulunuyor diye biliyorum hi-tech de ama tabi tam olarak bilen bi arkadasa sormak lazım :roll:

erkan06

Şuna dayanarak söylüyorum ki;
CCS'de de lcd.h eklendiğinde orada bir port tanımlaması var. Ancak
Hi-Tech de neye karşılık gelir komut bilmiyorum ama bunu kullanmadığımda çalışmamıştı.
Ne mutlu Türküm diyene!

ORC

Alıntı yapılan: "ertan68"Şuna dayanarak söylüyorum ki;
Hi-Tech de neye karşılık gelir komut bilmiyorum ama bunu kullanmadığımda çalışmamıştı.

Anlıyorum sağol un yardımcı olmaya calısıyorsunuz aslında ben bu tur lcd uygulamalarını inceledim hi-tech de acıkcası hep bu sekilde kullanılıyordu yani nasıl boyle bi fonksiyonda hata verir anlamıyorum dediğiniz turde bi tanımlama yapmak gerekiyor mu acaba .. :(

Ya niye kimse cevap yazmıyor :(

iyonosfer

@ORC
Güzel kardeşim soru sormuşsun ama yeterli veri koymamışsın ortaya. Derleyici nasıl bir hata mesajı veriyor? Verdiği hata mesajını buraya yazarsan insanlar daha iyi yardımcı olur.
Blog Sayfam: www.teknobakis.com

arslan74

Alıntı yapılan: "ORC"

Anlıyorum sağol un yardımcı olmaya calısıyorsunuz aslında ben bu tur lcd uygulamalarını inceledim hi-tech de acıkcası hep bu sekilde kullanılıyordu yani nasıl boyle bi fonksiyonda hata verir anlamıyorum dediğiniz turde bi tanımlama yapmak gerekiyor mu acaba .. :(

Merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldin.

Hi-Tech hep bu şekilde kullanıldığınıda nereden cıkardınız. Buna bir örnek verirseniz seviniriz. En başta hatanız hi-techle alakalı değil. Genel C hatasına benziyor. başlık dosyalarını eklemeniz yerine kodları eklemişsiniz.

sorunuzu daha ayrıntılı verirsenin size daha ayrıntılı cevap verilecektir.

Selamlar

ORC

Alıntı yapılan: "arslan74"
Alıntı yapılan: "ORC"

Merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldin.

Hi-Tech hep bu şekilde kullanıldığınıda nereden cıkardınız. Buna bir örnek verirseniz seviniriz. En başta hatanız hi-techle alakalı değil. Genel C hatasına benziyor. başlık dosyalarını eklemeniz yerine kodları eklemişsiniz.

sorunuzu daha ayrıntılı verirsenin size daha ayrıntılı cevap verilecektir.

Selamlar

Hocam öncelikle teşekkürler..
Başlık dosyalarını programda include ile ekledim sonra include klasorune o include ettiğim dosyaları kopyalayıp yapıstırdım ve sonrasında da asagıdaki kodları kullandım sadece derleme hatası veriyor sanırım dille alakalı bi sorun yardımcı olursanız sevinirim  :oops:

arslan74

Malesef bu şekilde size yardımcı olamam. Görmediğin birşey hakkında birşey söyleyemem.

M_B

Mrb asagıdakı linke bir göz atın.  LCD kullanımına güzel ornek var. https://www.picproje.org/index.php/topic,19268
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

iyonosfer

@ORC

hala açıklayıcı olmuyorsun, derleyici hata verdi havada bir laf oluyor. derleyiciler bir sürü şeye hata verir oyle değil mi?

ORC

Alıntı yapılan: "iyonosfer"@ORC

hala açıklayıcı olmuyorsun, derleyici hata verdi havada bir laf oluyor. derleyiciler bir sürü şeye hata verir oyle değil mi?

Arkadaslar daha nasıl acık anlatabilirim bilmiyorum bakın buraya yaptıgım devreyi ve mplab daki hatayı da ekliyorum

Asagıdaki kod lcd kısmı

Alıntı Yap//Bu program ölçülen sıcaklık degerini lcd de gostermeye yarar
//Sıcaklık PORTC üzerinden paralel olarak okunur

#include<pic.h>
#include<delay.c>
#include<lcd.c>
#include<stdio.h>
#include<htc.h>   
main(void)
{
   unsigned int sicaklik;
   unsigned char goster[]="";
   TRISA=0;
   TRISB=0;
   TRISC=0xFF;
   TRISD=1;
   ADCON1=7;      //PORTA sayısal
   lcd_init();
   DelayMs(250);
   for(;;)
   {
      while(!RD0)
      {
      }
      lcd_clear();
      sicaklik=PORTC;
      sprintf(goster,"%d",sicaklik);
      lcd_puts(goster);
      while(RD0)
      {
      }

}

}

BU da devresi

Verilen hata da su

Alıntı YapExecuting: "C:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.50\BIN\PICC.EXE" -C -E"led.cce" "led.c" -O"led.obj" -Zg9 -O -ASMLIST -Q -MPLAB -16F877A
Advisory[1207]   : some of the command line options you are using are now obsolete
Advisory[1208]   : use --help option or refer to the user manual for option details
Error[141] C:\Documents and Settings\Ariza\Desktop\HTDenemeler\PIC-PC Iletisim\p3(tempreatureread-lcd de goster)\led.c 6 : can't open include file "lcd.c": No such file or directory
Halting build on first failure as requested.
BUILD FAILED: Sat Jul 26 22:38:10 2008

Umarım bu sefer yeterli acıklamada bulunabilmişimdir  :cry:[/b]

ahmet2004

Alıntı Yaplcd.c

dosyası yerinde yok diyor...

Buradannnnnnnnn...

lcd dosyası bu dosyanın içinde var.

ORC

Alıntı yapılan: "ahmet2004"
Alıntı Yaplcd.c

dosyası yerinde yok diyor...

Buradannnnnnnnn...

lcd dosyası bu dosyanın içinde var.

Çok teşekkür ederim hemen deniyecegim  ;)

iyonosfer

@ORC

Bak hata mesajını buraya yazınca derleyicinin lcd.c dosyasını açamadığı anlaşıldı (olmadığından).