pic i nasıl programlayacağım?

Başlatan sovalye, 28 Temmuz 2008, 15:56:10

sovalye

pic i programlamak için neler gereklidir ?

ete nin makalesini okudum ama orada programın  nasıl yazılacağı anlatılıyor.

ben bunu hangi programda yazmalıyım nasıl pic e yükleyebilirim bunları öğrenmek istiyorum .

bu işte çok yeni olan birini aydınlatırsanız çok sevinirim.

salih18200

forumda arama yaptınmı kardeş

a.zorba

ete nin notlarını bir daha oku
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

OG

Program yazmak için kullanacağın dile bağlı olarak bir program secmelisin,

ETE'nin derslerine başladığına göre gereken program PBP (Pic Basic Pro) ve MCSP (forumda var)

Bunlar ile yazıp derledikten sonra elde edilen hex i PIC içine atmak için bir programmer (programlayıcı cihaz) gerekir. Buna da başlangıç için en kestirme yol K128 dir. Piyasadan bulabilirsin veya forum üyesi @protectin ile irtibat kurabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sovalye

og
teşekkür  ederim  mcsp   yi indirdim güzel.

daha önce  Htlpic i  indirmiştim çok kötüydü  yada ben kullanamadım.

sovalye

teşekkür ederim

bide   programlayıcı önerebilir misiniz ?

yada bu tip bişeyi nasıl yapabilirim bide benim bilgisayar laptop  bu da işleri değiştiriyor sanırım .

ilker_32

Alıntı yapılan: "OG"Buna da başlangıç için en kestirme yol K128 dir. Piyasadan bulabilirsin veya forum üyesi @protectin ile irtibat kurabilirsin.

sovalye

mcsp  yi  indirdim  .  mcsp c koduna uyumlumudur ?

hangi programlar ve programlayıcılar c ye uyumlu ?

Tagli

Hangi dili kullanırsan kullan hex kodu oluştuktan sonra her türlü programlayıcı ile yükleyebilirsin. Önemli olan programlayıcı cihaz ile PIC'in uyumlu olması ki genelde programlayıcılar piyasada yaygın PIC'lerin çoğunu destekler.

Sanırım bazı durumlarda kodu yanlış cihaz için derlersen PIC'e atarken sorun çıkabilir. Veya PIC'e atarsın ama program beklediğin gibi çalışmaz (ama çalışadabilir).
Gökçe Tağlıoğlu