18F452 DERLEME SORUNU

Başlatan EGEHAYDAR, 31 Temmuz 2008, 18:38:13

EGEHAYDAR

Programı PBP de derlemeye kalktığımda beni MPLAB a yönlendiriyor.Bilgisayarımba MPLB v8.00 sürümü kurulu.Fakat MPLAB bir türlü derleyemiyor.İnternette bir çok sitede ayarlar açıklanmış.Fakat hangisini denediysem olmadı.Bu problemi daha önce yaşamış arkadaşlar bana yardımcı olabilirlermi acaba?Şimdiden teşekkür ederim.
Not:Derlemeye çalıştığım program hazır ISIS te çalışan program.Yani programda bir hata yok.
TOPLUMA FAYDALI OLMAK İSTİYORSAN DOĞRU BİLDİĞİNİ PAYLAŞ.

ipek

genelde MCS derler bu program elinizde mevcut ise entegre ediniz yok ise temin ediniz mplab'ta derler fakat uzun iş.....

Tagli

Yanlış hatırlamıyorsam MPLAB'daki derleyici, dosya adresine 32 karakter gibi bir kısıtlama getiriyordu (sayı farklı olabilir) ve muhtemelen Türkçe karakter de kabul etmiyordur. Mesela senin proje masaüstündeyse adresin içinde "Documents and Settings" gibilerinden bir bölüm olur ki bu da adresi uzatır. Klasörü C:'nin içine koyup ordan derlemeyi dene, belki işe yarar. Türkçe karakter de kullanma.

ipek'in dediği gibi Micro Code Studio'ya MPLAB derleyicisinin yerini göstermemiş de olabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

EGEHAYDAR

Sayın İPEK; MCS derler demişsiniz.Bunu nasıl yapacam.Çünkü derlemeye kalktımmı beni  MPLAB a yönlendiriyor.Onu seçipte derlemeye kalktığımda bir sürü hata çıkıyor.Eğer MSC de derleyebilirsem çok iyi olur.Dediğim gibi sorun benim PBP ile MPLAB ı eşleştirememden kaynaklanıyor.

Tagli

MCS 18F serisini kendisi derleyemiyor, daha doğrusu PBP'nun içinde 18F'ler için assembler yok, PicBasic ile derleme yapıp assemble işlemini MPLAB'a yaptırmak zorunda, MCS PBP'nun assemblerını kendi arayıp buluyor ama MPLAB'ınkini görmesi için derleyici ayarları menüsünü bir kurcalaman lazım sanırım.
Gökçe Tağlıoğlu

peko

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

ilker_32

Alıntı yapılan: "Tagli"MCS 18F serisini kendisi derleyemiyor, daha doğrusu PBP'nun içinde 18F'ler için assembler yok, PicBasic ile derleme yapıp assemble işlemini MPLAB'a yaptırmak zorunda, MCS PBP'nun assemblerını kendi arayıp buluyor ama MPLAB'ınkini görmesi için derleyici ayarları menüsünü bir kurcalaman lazım sanırım.
O zaman MCSP'nin ne anlamı var. Siz view>Compile and programs>Assembler'den MPASM'yi kapatın derlemeyi deneyin.

EGEHAYDAR

Tamam arkadaşlar sorunu çözdüm.Birde şunu farkettim.PBP programından bas uzantılı bir dosya açtığınızda ve açtığınız dosyanın yolu 62 karakterden fazla ise yazılım doğru olsa bile derlemede hata çıkıyor.

EGEHAYDAR

Şimdi de şöyle bir sorun var.Basit bir program yapıp PIC 18F452 yi programlıyorum.Fakat çalışmıyor.Aynı programı 16F877 de yaptığımda devre çalışıyor.Bu konuda nasıl bir yorum yapabiliriz.
NOT:Derlemeyi hata vermeden yapıyor