pcb boyutlari ve fiyatlar

Başlatan osmanpasali, 01 Ağustos 2008, 10:54:13

osmanpasali

selamlar,
pcb bastirirken boyut ile fiyat arasindaki iliski lineer midir yoksa bir tane atiyorum 1metrekare nin fiyati iki tane yarim metrekarenin 3 katidir gibi bir iliski mi var? devre bastirirken kucuk modullere bolmek fiyat olarak cok avantaj getirir mi?
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

arslan74

Alıntı yapılan: "osmanpasali"selamlar,
pcb bastirirken boyut ile fiyat arasindaki iliski lineer midir yoksa bir tane atiyorum 1metrekare nin fiyati iki tane yarim metrekarenin 3 katidir gibi bir iliski mi var? devre bastirirken kucuk modullere bolmek fiyat olarak cok avantaj getirir mi?

Yok lineer gider, ancak şöyle bir sorun var. PCB büyük ebattaki boş PCB kartından cıkartığı için plaket imalatcısı en uygun şekilde bir kart ta sığabilecek kadar ekler. Ancak bu plaket ebatları sizin cizime %100 uymayacağı için bir miktar fire verecektir. Bu plaketlerin tekrar kullanamadığı için fiyata bu kısımlarda yansıtılıyor.

Bu bahs ettiğin CNC ile üretim yapanlar için gecerlidir. elle üretim yapanlar için gecerli değildir.

Adet sayısı ne kadar fazla olursa adet başına birim fiyatı o kadar düşer.

Selamlar

mezire

selam...
konu açılmışken bende bir soru sorayım dedim.
pcb bastırırken nelere dikkat etmemiz gerekir.  proteusta bir devre geliştirdim. bastırmak istiyorum. forumdan aldığım bilgilerle leventte bir firmada karar kıldım.  şimdi ben bu devreyi verirken nelere dikkat etmem lazım. devredeki damar kalınlıkları veya delik büyüklüklerini nasıl belirtmem lazım. devre delikleri neye göre ayarlanıyor. devrenin gerber formatı yetermi.  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...