Nasil Pilli Bir Devre?

Başlatan bkrtncr, 02 Ağustos 2008, 15:07:26

bkrtncr

Arkadaslar,

İçerisinde pilde olan pic'li devre yapacagim. amacım elektrik kesilse bile devrenin en az saniyede bir uyanip bir kaç kontrol yaptiktan sonra tekrar geri uykuya yatması.(Tahminimce bu en fazla 300us sürer.) Pilin de en az 2 sene boyunca calismasi gerekiyor.

Sorularima gelince,

Piyasada bulabilecegim Hangi pil türünü secmeliyim?
Pil kismi nasil tasarlanirsa daha verimli sonuc alirim?
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

stlg

Basitce asagıdaki gibi yapabilirsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

bkrtncr

teşekkürler @stlg;

Bu pil elektrik varken sarz oluyormu?
benim kullanmak istedigim pil, anakartlar üzerindekine benzer dairesel pillerden, bu oyle bir pil mi?

AAA veya buna benzer pil kullanmaktan olabildigince uzak durmak istiyorum...

mustafa_cmbz

arkadaşım sen pil mevzu için ilk önce çevrendeki fotografçıları bir dolaş..fotografçılarda çok çekil ve kaliteli piller var..örnek vermek gerekirse de benim çalıştığım güvenlik firmasının set halinde sattığı kablosuz alarm sistemindeki pır ve kapı manyetiklerinin içinde de bu fotograçılarda bulunan pillerden var.bu  piller kalem pilin yarı kadar boyuta sahipler..şarjlısı varmıdır bilmem ama fotoğrafçıları bir dolaşırsan mutlaka işini görecek bir pil bulabilirsin...

stlg hocanın verdiği devre şarj işlemini de yapmakta.100r direnci biraz valı kullanırsan ısınma problemi ortadan kalkar.bu devre minik bir ups devresi gibi bişey eğer daha iyi bişey düşünürsen bir röle daha ekleyip daha iyi bişeyler yapaiblirisin ama hiç gerek yok....kolay gelsin

bkrtncr

@mustafa_cmbz verdigin bilgiler icin teşekkürler..

her pili kullanmaktan açıkcasi kacinmamın sebebi, kart üzerine yerleşim sorunu.. anakart pillerini kolaylıkla karta takilip cikartilabilecegim.. (ek bir lehimleme felan gerektirmeden...)

bu piller genelde lityum ve 3V oluyor, şarz edilebilineni varmi bilmiyorum ama isimi gorecek gibi geliyor bana...

mustafa_cmbz

hocam eğer piyasada pek kullanılmayan tarzda bir pil kullanacaksan          burasını bir ziyaret et..

yapacağın tasarımı seri üretim için düşünüyorsan bu tarz bir pil yuvası yada metal yaylı pil soketlerinden kullanabilirsin...pillerin boyutunu ayarlamak için eline bir kumpas alıp pilin ölçülerini çıkartman gerek daha sonra bu ölçüleri çizim yaptığın programın ölçü alma özelliğini kullanıp yeni bir model dosyası oluşturman gerkli...ben hep böyle yapıyorum...

stlg

Yukardaki devrede anakart bios pillerinden kullanacaksanız ,diyota paralel olan direnci sokun ,bu piller sarj olmuyor diye biliyorum ,3v6 sarj olan kucuk boyutlarda piller var ,o zaman direnci yeniden takınki piliniz sarj olsun kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

bkrtncr

Peki, pile baglamak için önereceginiz en iyi schotky diod hangisidir?

elimde 1n5819 var ama alternatif olarak ne kullanabilirim...

stlg

Pile neden schotky diod baglıyorsunuz anlamadım ,1n4007 cok bile

bkrtncr

Lityum 3v'luk pile 1n4007 bagladigimda yaklasik olarak 0,5-0,6 volt arasında bir dusus olacak, 1n5819 schotky diod ile bu 0,25volta kadar dusecektir.

yanlıs mi düsünüyorum...?

stlg

Dogru soyluyorsunuz o zaman devenin sorun cıkaracagını dusunuyorsanız pil gerilimini biraz daha yukseltebilirsiniz 4v8 gibi