Adaptörü 2 kez Patlattım, 3. kez patlatmak istemiyorum!

Başlatan yxsdf, 12 Ağustos 2008, 00:05:49

yxsdf

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir okuyucu olarak takip ettiğim bu forumda ilk mesajım :D

Harici HDD bağlamak için kullandığım bir adaptörüm var(dı). Adaptörün ucundaki Molex konnektör temassızlık yapmaya başlayınca bende eski güç kaynaklarının birinden kestim ve onu taktım. Ama bu sırada denemek için elektriğe taktığımda yanlışlıkla uçları birbirine değdi ve adaptör coşkun bir şekilde patladı. İçindeki 3A'lik sigorta atmış ve tabi ortalık biraz kararmış. :D Hadi neyse dedim, diğer parçalara birşey olmamıştır diyerek sigortayı düz bağladım, bir daha elektriğe taktım. Bu sefer evin sigortası attı, tabi haliyle adaptör toz duman :D Kendime kendime salak diyorum bu arada, hiç mi düşünmedin başka bi parça bozulmamıştır diye. Başladım apatörün parçalarını sökmeye, resimde de gördüğünüz güç konnektöründen trafoya kadar olan kısımdaki ekipmanların bir kısmını söktüm. Diyotlar gitmiş, bir kaç direnç vs. Tabi MOSFET'te yanmış. Bütün uçları kısa devre. Orada soğutucu bağlı olan TOSHIBA 2SK2718 MOSFET (Datasheet). Diğer arızalı parçaları değiştirdim. Evde bozuk bir  Toshiba laptop adatörü buldum onun içinden 2SK3561 MOSFET (Datasheet) çıktı. Hadi dedim bunun değerleri aynı gibi bunu bağlayıp bir deneyeyim. Tabi akıllandım artık 2A sigorta taktım, neyse bağladım elektriğe tepki yok, açtım içini baktım sigorta gitmiş, diyotlar yanmış yine

Sonuç olarak öncelikle buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Ayrıca tahminim esas sorun MOSFET'te ve benim onu burada bulmam imkansız gibi. Onun yerine ona eşdeğer kolay bulunabilen başka ne takabilirim. Herkese çok teşekkürler.
Saygılarımla  8)

www.yxsdf.com © 2014

OG

Çok sorunlu bir cihazdır bilirim.

Gördüklerinin yanında diğer elemanlardan da yanan vardır. Örneğin 2 transistör daha var Q3 olan STS9015 VE Q2 STS9014, bunlar da gitmiştir, mosfet source daki R1 0,5ohm gitmiştir.

Mosfet için 2N60 serisinden birini deneyebilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

timpati

IRF840. kolay bulunur, 500V/8A/0.85ohm. basit bir anahtarlama yapacağın için kullanacağın eleman kritik değil.
why mr. anderson, why ?

taner-e

Gördüğüm kadarıyla köprü diyotlara giden yollarda patlamış, diyotlarıda ölçmeni tavsiye ederim.

mihri

En iyisi sen bu adaptörü çöpe at yenisini al  :)
"Eppur si muove!"

yxsdf

Cevaplar için çok teşekkürler, deneyip sonucu bildiririm.

Acaba S9014 ve S9015 yerine kullanabileceğim daha yaygın transistörler ne olabilir. Burada imkansız gibi çoğu ekipmanı bulmam. Sınırları zorluyorum
8O
@mihri, hırs yaptım; düzelteceğim bu adaptörü, ;) yenisini almak kolaya kaçmak geliyor. Hem amaç bir şeyler öğrenmek  :lol:
www.yxsdf.com © 2014

timpati

normalde katalog bilgisi soranlara yardımcı olunmaz, sadece "ara-bul-öğren" denir. hele ki şimdi elinizin altında internet gibi bir nimet varken. kaldı ki işe yeni başlayan biri olduğunu ve kıtlık cennetinde bulunmana karşın hevesini gözönüne alarak küçük bilgi kırıntıları verelim.

s9014-15 japon standardına ait transistörlerdir ve tam adları 2SC9014-15 olması gerek (c9014 biçiminde de olabilir). karşılıklarına gelince 9015 pnp genel amaçlı transistöre karşılık BC327 ve 9014 için BC337 kullanabilirsin ama bacak bağlantıları tam tersidir, unutma.
why mr. anderson, why ?

transferx

Alıntı yapılan: "timpati" normalde katalog bilgisi soranlara yardımcı olunmaz, sadece "ara-bul-öğren" denir. hele ki şimdi elinizin altında internet gibi bir nimet varken. kaldı ki işe yeni başlayan biri olduğunu ve kıtlık cennetinde bulunmana karşın hevesini gözönüne alarak küçük bilgi kırıntıları verelim.

s9014-15 japon standardına ait transistörlerdir ve tam adları 2SC9014-15 olması gerek (c9014 biçiminde de olabilir). karşılıklarına gelince 9015 pnp genel amaçlı transistöre karşılık BC327 ve 9014 için BC337 kullanabilirsin ama bacak bağlantıları tam tersidir, unutma.
Çok teşekkür ederim. :) Araştırmaya devam  8)

OG

Alıntı yapılan: "timpati"
s9014-15 japon standardına ait transistörlerdir ve tam adları 2SC9014-15 olması gerek (c9014 biçiminde de olabilir).
Hayır, tam ismini yukarıda yazdım. Bu transistörler eşlenikdir. Cihazdaki bir görevi de yüksek akımdan koruyorlar.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/auk/S9015.pdf

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/auk/STS9014.pdf
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.