Karayolları hız göstergesi

Başlatan tacettin, 12 Ağustos 2008, 12:27:51

tacettin

sayın hocalarım;

yazın memlekete giderken 2-3 yerde dikkatimi çekti. yolun sağ tarafında bir pano var ve yaptığınız hızı büyük karakterle gösteriyor. eğer hızınız fazla ise yavaş yazıyor.
siz hocalarımdan öğrenmek istediğim arabanın hızını ne ile algılıyorlar. sensör olarak ne kullanıyorlar. bilgisi olan hocalarım varsa ve bizimle paylaşırsa çok sevinirim. iyi günler...

timpati

eskiden transmisyon borusu kullanılırdı ( ve bobinler, yarıklı metaller vb.) çünkü yol radarlarında kullanılan frekans 11GHz civarındadır ve yarıiletkenler bu hızlara erişemiyor, erişse de yüksek frekansda ortaya çıkan sorunları gidermek fazlalaşıyordu. şimdilerde yarıiletkenler bu hızlara rahatça erişiyormuş. gerisi uygun bir RF antenine kalıyor.

yöntemse, oluşturulan YF sinyal araca doğru ya doğrudan ya bir trafik levhasından yansıtılarak yollanıyor, araca çarpıp gelen sinyalin ilk yollandığı andan gelinceye kadarki gecikmesi, hareket halindeki arabanın belli bir konumunu ölçüyor. peşpeşe yollanan iki sinyalin gecikme farkları arabanın hızıyla orantılı oluyor.

lazerlerin kullanıldığını da okumuştum ama ayrıntısını bilmiyorum
why mr. anderson, why ?

stlg

Yola yada yol altına yerlestirilecek bir metal uzerine piezoalgılayıcılar yerlestirilip sarsıntı algılanabilir, bu sekilde birbirinden uzakta olusturulan iki nokta arasında hız olcumu yapılabilir , benden bir fikir  :lol:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tacettin

hocam o çözüm aklıma gelmişti. ilk sinyal geldiğnde timeri çalıştırıp 2. si geldiğinde de timeri durdururuz. yol= hız x zaman dan hızı bulabiliriz ama orada işin içinden çıkamadığım yol 3 şeritli yada 2 şeritli olursa hangi aracın hızını nasıl algılarız? valla 2 3 gündür düşünüyorum. nasıl olduğunu algılayamadım.ama arkadaşın biri (ali bey) bunun polislerde bulunan hız ölçerle yapıldığını söyledi.

aslan_korhan

Sadece bir tane Güvenlik kamerası ve uygun yazılım ile de hız gayet hassas derecede ölçülebiliyor.
Bazı Emniyet müdürlükleri bu şekilde kullanıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.