Termokupul yukseltici

Başlatan mikromuh, 13 Ağustos 2008, 01:31:05

mikromuh

S.a arkadaslar,Buldugum bir termokupul amplifier uzerinde calisiyorum.Sema ve isis simulasyonunu ekliyorum.Sorun su devrenin hassasiyeti 100ohm luk dirence bagli.Bunu nasil daha ii bir duruma getirebilirim.Elinizde bu tarz semalar varsa paylasirsaniz sevinirim.tsk.

http://www.dosya.cc/TC.rar.html

Klein

Eğer bu devrenin çıkışı , bir mikroişlemciye gidecekse, en kolay olan yöntem  yazılım kompanzasyonudur. Başka bir sensör ile ortam sıcaklığını okuyup TC'den okunan sıcaklık değerinden çıkararak , daha basit bir kompanzasyon yapılabilir. Bu durumda sadece bir fark amplifikatörü yapmak yeterli olacaktr. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta , amplifikatörde kullanılacak dirençlerin ısısal kararlılığının aynı olmasıdır. Direncin biri 100ppm diğeri 50ppm olursa , aynı sıcaklık  değişimlerinde farklı değer değişimleri olacağı için , kazanç katsayısı değişir.

mikromuh

Evt,lm35 ile ortam sicakligini okutup daha sonra termokupul dan okudugum sicakliga ekleyerek gercek sicakligi hesaplamistim.Opamp cikisina voltaj izleyici devre ekleyerek,Mikroislemcide her adc degerine gore bir sicaklik  tablosu yaparak gosterge olusturmustum.Ama bazi ufak sorunlar sicakligi etkiliyor.Bu sorunlardan en buyugude amplifier kati.Elimde termokupul degerlerini veren bir cihaz olmadigindan test ettigim sicakliklarin dogrulugu konusunda kararli olamiyorum. :(

Erol YILMAZ

Cihazın sinyal girişine 50.0 mV vererek kalibre edebilirsin.

mikromuh

Evt,25 derecelik bir ortamda girise 50mV verdigimde 1260derece civari bir deger gormem gerekiyor.Ama alt degerlerde bu devrenin hassasiyeti zayif kaliyor.

Erol YILMAZ

OP07 giriş ofset gerilimi düşük olan (70 uV civarında) hassas opamplardandır.
Uzun bir süre endüstri standardı olarak kullanıldı.
Ucuzdur. Texas marka olanları tercih edilir :D
Bu tarz bir işte kullanılabilir.
Ayrıca girişteki 2 ucu kısadevre edince çıkışın 0 olması gerekiyor.
Bu opamp ile bunu ayarlamanızda mümkün.

enrique_iglesias

mikromuh dostum bu vermiş olduğun şema uygulamada çalışıyormu?