8 kanal rf alıcı verici 2 mod'lu alıcı verici pcb+pbp ko

Başlatan gulbey84, 13 Ağustos 2008, 18:17:40

erkmenliharun

Arkadaşlarla bende sekiz vericili ve tek alıcılı devre yaptım.devre güzel calşıyor fakat veriler kapalı olduğu zaman alıcı sapıtıyor alıcıdaki lambalar tek  tek yanıyor  kararsız ve sırasız yanıyor vericilerden birine elektrik verdiğimde
sadece o vericinin sinyallerini kabul ediyor diğerlerininkini kabul etmiyor.Ben bu alıcıdaki sapıtma olayını nasıl düzeltebilirim yardımlarınızı bekliyorum

aslan_korhan

Yukarıda bahs edilen preample olayını eklemen lazım programına...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

tayyar

Alıntı yapılan: "erkan614"geçenlerde mi muhendis komşumla konuştum bu konuyu (komşun muhendis de sen nesin diye sormayın adam 20 yıllık muh ben 2 :D ) zip-bi denilen bisistemden bahsetti (adama kafayı yedirtir de dedi) bu bluetooth tarzı atlamalı gönderme yaptığından ve ayni frekanstaki diğer sinyalleri parazit olarak sıfırladığından bahsetti @peko code hopping bu tarz birşeymi?

Hocam o ZigBee olcak. Benim bildiğim aslında Zigbee bir protokol ismi ancak ürüne doğru kaymış bu isim birazcık. hatırladığım akdarıyla 2.4 ghz de açlışan alıcı verici modüller bunlarda ancak bu modüller udea nın ufaklıklarına benzetilmesin. acık alanda 1-1.5 km den haberleşebiliyorlar üzerlerinde analog protları olan modelleri var

gogılda baktım şurda bir kaç model gözüme çarptı
http://www.ekom-ltd.com/?gclid=CKirqNuUjpUCFRnqXgod6ww2gw
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

gulbey84

mustafa hocam beni kastediyosanız tabiki tanışalım..tekrar söylüyorum acizane tecrübelerimi paylkaşmak istiyorum..yani benimde herkes kadar daha çok çğreneceğim şey var...amaç bilgi paylaşımı...ben şahsemn hobi kit/modül imalatı yapıyorum firmada işciyim..çok şükür bizim mesleğimiz çok eğlenceli ve sürekli yenilenen güncellenen bi meslek...mikrodenetleyiciler/mikroişlemcilerde bunun en güzel örneği...kimse yanlış anlamasın ama dünya üzerindeki bütün elektronikçiler benim için özel insanlar...bu yüzden meslekdaşlarımla bilgi paylaşmak benim için herzaman mutluluk verici olur...

saygılarımla...selametle kalın
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

arslan74

Merhaba,

Arkadaşlar öncelikle bazı yanlış bilinen bilgileri düzeltmek istiyorum.
Tek Haberleşme frekansını bir kablo gibi düşünebilirsiniz. Tek bir kablo üzerinden iki veya daha fazla cihaz arasında nasıl haberleşebiliyorsanız. Aynısını sabit frekanslı sistemlerde de uygulayabilirsiniz. burada tek fark şudur. Basid rf sistemlerde yayın olmasa bile düzensiz parazit sinyaller oluşur. O yüzden haberleşmeye başlamadan önce bilgi icermeyen rf yayın yaparsın. Genelde buna header kod denilir. Onun için bilgi özel bir sinyal şekli ile haberleşir. Bunu sıfırdan yapmak yerine bunun ilgili yapılmış bircok örnek kod var onları inceleyerek yola cıkabilirsiniz. Örnek olarak ir haberleşme yapısınıda alabilirsiniz. Örneğin RC5, SIRC gibi protokoller. Hata bu sitede yayınlanan bir hocamızın akıl defteri diye bir pdf dökümanı var onu incelemenizi tavsiye ederim.

Manchester haberleşme protokülü. En basid rf haberleşme protokülü. Bazı artıları ve bazı eksileri vardır. Header kod olmadığı için yayın başlangıcını anlamak problem. Göndermesi basid ancak okuması o kadar basid değil.
Kullanım yerli daha cok rfid haberleşmeleridir. Avantajı anticolition olduğunda anlayabilirsin.

Aynı anda cift yönlü haberleşme tek bir hat üzerinden mümkün değildir.

Aynı anda cift yönlü göndermeyi yapabilmek için, göndermeyi ve almayı farklı frekanslarda yapılması gerek. Örneğin Zigbee, MiWii, Bluetooth cihazlar bu şekilde haberleşir. Hatta onları iki cihazdan fazla cihazla haberleşmek için iki kanaldan fazla kanalları vardır.

Selamlar

OG

Alıntı yapılan: "arslan74"Basid rf sistemlerde yayın olmasa bile düzensiz parazit sinyaller oluşur. O yüzden haberleşmeye başlamadan önce bilgi icermeyen rf yayın yaparsın. Genelde buna header kod denilir.
Aslında bunun sebebi RF alıcı ünitelerinin çalışma şeklindeki mecburiyetttendir. RF alıcılarda AGC (oto kazanç kontrol) ve decoder devresinin çalışma noktasını stable hale getirmek içindir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

karaca1903

devreyi yapmak istiyorum ama butona basılı tutuğumuzda çıkışın sürekli değiştiği görünüyo isis de yani çıkış kapanıp açılıyo sürekli ben rc otomobil projesinde kullanmayı düşünüyorum yazılımda nası bir değişiklik ile sadece butona basılı tutuğumuzda çıkış devamlı olarak çalışmasını sağlarız

F.T

selamlar

gülbey arkadaşım çalışmandan dolayı tebrik ediyorum.paylaşımın içinde teşekkürler.

arkadaşım isis te devrenin sag üst kısımda bir swich var pozisyonunu değiştirdiğinde basılı tuttuğun sürece çıkış verir bırakınca çıkışı keser.

iyi çalışmalar diliyorum......
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

karaca1903

öyle yaptığın zaman led flash yapıyor motor süreceğim ben bu devre ile

sahinler64

şöyle bir değişiklik ile oluyor.programcı kızmasın...
verici kısmı ve alıcı kısmında ufak bir değişiklik ile yani ek bir komut ile bu çözülebilir.oda şöyle olabilir.

BASLA:
if portb=%11111111 then
bilgi=0
gosub gonder
pause 100
endif
.
.
.
.
goto basla
yani butonlara basılmadığı sürece verici 0 bilgisini göndersin ve alıcı kısmındada basla2 kısmında bu bilgi değerlendirilip gerekli komut değişimiyle bu iş hallolsun.onuda şöyle açıklayayım..
(orda bulunan siwic yine iki işlevli yani 1 konum ve 2 konum şeklinde)

BASLA2:
   if alici=0 then
   portb=0
   endif

IF ALICI=10 THEN
   PORTB.0=1
   ENDIF

IF ALICI=20 THEN
   PORTB.1=1
   ENDIF

IF ALICI=30 THEN
   PORTB.2=1
   ENDIF
.
.
.
.
goto basla

gibi...
SAYGILARIMLA...

sirkein

yıllar geçmiş konunun üzerinden fakat yidede cevap veren cıkabilirmi bilmiyorum. sorum şu bu 8 kanal alıcı verici yi 8 kanallı 1 alıcı ve 8 adet vericiye dönüştürme şansımız nedir. ve ortalama mailyeti nekadar olabilir (tahminen) şimdiden teşekkürler.

gulbey84

tabiki var hocam....1 alıcı dediğimiz gibi zaten...aynı kumanda dan 8 tane yaparsın yazılımlarını hiç değiştirmeden 8 ine atarsın..bu durumda 8 adet verici 1 adet alıcı ortaya çıkmış olur..

sevgilerimle

gulbey
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE