bir konuda yardım bekliyorum ustalar....

Başlatan sahinler64, 19 Ağustos 2008, 17:41:45

sahinler64

merhaba ustalar.benim bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.şimdi bennim elimde bir adet ENDA DİJİTAL TERMOSTAT - ETC4420 (Modbus RS-485 haberleşebilen ) var.ve bunun çıkışı 0-20mA çıkış verebilmekte.elimde bir adette Micromaster 420 var.bununda hız kontrolü yapabilmem için 0-10v girişi var.benim sorunum şu;0-20mA olan çıkışı nasıl 0-10v yaparak hız kontrol cihazına bağlayabilirim...
piyasada satılan hazır işimi görebilecek hazır kitler varsa onlardanda alabilirim ama kendim yapmak istiyorum fakat bu konuda pek bilgim ve elimde çalışan bir devre şemam yok.bu konuda hertürlü yardıma ihtiyacım var...
SAYGILARIMLA...

mucit07

bizde aslında tam dedigin cıhazdan üretmeye başlayacaz. suanda ticari degeri olmasaydı devre şemasını filan gönderirdim.

sahinler64

ticari bir yardım istemedim ben.hazır bir kit varsa onu alayım ama yapabilirsemde daha iyi olur demiştim.senin para kazanacağın sistemi benim için feda et demiyorum.
SAYGILARIMLA...

tyildizak

Alıntı yapılan: "mucit07"bizde aslında tam dedigin cıhazdan üretmeye başlayacaz. suanda ticari degeri olmasaydı devre şemasını filan gönderirdim.

En azından nasıl bir mantık izlemesi gerektiğinden bahsedebilirdin...

erkan614

var weidmullerin çevirici dersin otomasyoncuya sana verir danesi 150 $ dı galiba
@mucit07 firma ismi nedir acaba?

OG

sahinler64,
0-20mA midir yoksa 4-20mA,
0-10V mudur yoksa 1-10V mudur?

mucit07,
yardım edebiliyorsan tamam buyur et, gerisi lüzumsuz laf.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

4-20mA çıkış ile 0-10v luk bir girişi kontrol etmek için 5k lık bir direnç işimizi görmez mi?
2v-10v arası bi çıkış olur V=I*R (düzmantık)

tyildizak

Hocam mantık doğru fakat formülde R değerini ohm olarak kullanmak gerekiyor

5K dirençle 100V gerilim düşer(yani düşemez)

Max. 5 Volt için 250 ohm gerekir(250*0.02)
Edit: 10 volt için 500 Ohm

bakınız

yas

4-20 mA anolog çıkışına yük olarak 500 ohmluk direç bağladığında ve çıkıştaki akım 20mA e ulaştığında direç üzerinde 10volt gerilim düşümü olur 4mA geçtğinde ise 2volt gerilim düşümü meydana gelir.
@erkan614 arkadaşımızın dediği gibi ama direç değeri 5K değil 500 ohm olması gerekir.

@sahinler64 sormak istediğim bir şey var elindeki malzemenin özelliklerini tam olarak bildiğine eminmisin? 4-20mA çıkış EUC442 modelinde var ETC4420 modelinde ise opsiyonel olarak RS485 çıkışı olabiliyor. Bir daha gözden geçir istersen.

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

erkan614

4 işlem üzerine biraz daha pratik yapmam gerekicek, keşke zamanında çarpım tablosunu ezberleseydim  :oops:
evet 5k yerine 500 Ohm olucak

sahinler64

oooo ustalar siz ne yaptınız ya.valla ellerinize sağlık.allah razı olsun.termometre üzerindeki menüde ayar yaptığımızda 0-20mA,4-20mA,20-0mA değerlerini kendimiz seçebiliyoruz.yani seçebilme şansımız var....
ayrıca;hepinize yardım ve önerileriniz için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.allah hepinizden razı olsun......
SAYGILARIMLA...

stlg

İnverterler hem gerilim ,hemde akımile surulebilirler ,inverter uzerinde bulunan kucuk bir dıp anahtar ile bu secenek olması lazım, cevirici ile ugrasma zaten inverter uzerinde boyle bir cevirici var
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.