Rs485 Veri İletimi

Başlatan debi, 20 Ağustos 2008, 12:59:04

debi

Arkadaşlar sitedeki bazı rs485 yazılarını okudum fakat anlayamadım.. Mantık olarak RS485 ile veri nasıl gönderilir? Şöyle ki;
Farzedelim 1 adet master pic'li devre, 2 adet de slave pic'li devre var elimizde..

Master devrenin göndereceği veri nasıl olmalı,nasıl yapılır?
start + adres + veri + stop ????

Slave olan devreler gönderilen veriyi okumak için nasıl bir yol izleyecek?

ugurtarlaci

bu durumu tamamen rs485 te nasıl bir iletişim protokolü kullanacağına bağlı. Basitçe , Rs485 te Device önceliği olduğundan , gönderilen mesajın önüdeki adresi taşıyan slave bu dataları alacaktır ve hat boşaldığında eğer bu slave den cevap bekleniyorsa , slave tekrar master e dönecektir. Ancak dediğim gibi 485 te koşturacağın protokol burada önemli.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

debi

Teşekkür ederim,, uygulama olmayıca sanırım hala anlayamadım.. Hangi protokol derken, herhangi bir protokolden örnek verebilir misin?

ugurtarlaci

standart bir protokol istiyorsan ModBUS ı örnek verebilirim. Ancak sizde bir protokol oluşturabilirsiniz tabi.

Kolay gelsin
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

F493

selam;

Öncelikle kısaca bir konuya değinmek istiyorum;

RS485 ve RS232 bir  protokol değildir ,fizikler  bir katmandır.

Burada veri 232 dende gönderilse  485'den de gönderilse  hiçbir fark olmaz. aynen devam ;

Ancak modbus bir protokoldür. Yani yazılımsal bir olaydır..

RS232 ile değilde RS485 ile veri göndermek için ekstradan 1 uç daha çıkarsınız onuda gönderme ve alma seçimi için kullanırsınız..

esen kalın;

mezire

selam arkadaşlar...

max491 kullanarak 2 tane devre yaptım ve pc programı ile bunlara komut göndererek röle açıp kapatma yapıyorum.  tek devre olarak çalıştırdığımda herhangi bir sorun görünmüyor ama 2 devreyi beraber çalıştırdığımda pc programından röle aç veya kapat şeklinde komut verdiğimde kilitlenmeler oluyor.  

devrelerin kendi ram inde numaraları var. yani pc den gelen komutları her devre kendine ait ise alıyor yoksa almıyor. yani karışma olayı yok.

denemelerim sonucunda max491 entegrelerinin birbirini etkilediğini fark ettim. pdf lerine baktğımda  birbirine parelel bağlanıyor bu entegreler.  bendede aynı ve rx tx uçları convertöre oradan da pc ye gidiyor.    

sonuçta çuvalladım.  yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

microcozmoz

Yazmış olduğunuz programı gönderirseniz daha verimli şekilde yardımcı olunur..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

mezire

sanırım sorun çözüldü... max 491 in D bacağının kararlı bir şekilde disable edilememesinden oluyormuş.