Ultrasonik sensör acil yardım!!!

Başlatan polar, 09 Eylül 2008, 20:50:54

polar

arkadaşlar yine forumda olan ultrasonik mesafe ölçer devresini yapmaya çalışıyorum. parçacıdan bir sensör istedim bana C40-16MIS kodlu bir sensör gönderdi.pdf veya çalışması hakkında birşey bilmiyorum sadece 40 khz olduğunu biliyorum. aynı tipte internette sensörler buldum fakat onların kodları T40-16(gönderen) ve R40-16(alıcı). şimdi bunun başında C harfi olduğuna göre özel birşeymi acaba.hem gönderme hemde alma yapan sensör gibi birşeymi.eğer öyleyse bağlantısını nasıl yapar ve çalıştırırım yardımcı olursanız sevinirim.bu arada devreyi isis de çalıştırdım mantıksal olarak çalışıyor.

XX_CİHAN_XX

Farketmez hepsi 40khz lik sensörler.
Aslında forumda bu işin çalışma mantığı anlatıldı oraları detaylı inceleyip anlamadığın noktaları sorarsan daha iyi olur.
Bu arada resimdeki sensör çok parlak çıkmış tam anlıyamadım ama piyasada bolca bulunan siyah plastik kılıflı sensörlere benziyor.
Eğer dış kılıfı aynen dediğim gibiyse o sensörler çok kötü bilmelisin :)
Karaköy pasajında üst katta merdivenin hemen ucunda küçük kulübe gibi bir dükkan var. Orada dış kılıfı metal şekilde takım halinde bahsettiğin R40 ve T40 sensörleri var. O tarz dış şasesi metal sensörler kullanmanı tavsiye ederim.
Buradaki 40, sensörün 40Khz frekansında çalıştığını gösterir. R40 alıcıdır basit bir mikrafon gibi düşün. T40 da verici bunuda hoparlör gibi düşün.
Bunlar sadece 40khz frekansındaki seslere duyarlılardır.
Kabaca yapman gereken hoparlöre 40khz lik frekansı vermen ve hoparlörden çıkan ses dalgalarının engelden yansıyıp geri dönerek mikrafona ulaşması için geçen süreyi tespit etmenden ibarettir. Daha sonra bu süreyi basit bir işlemden geçirip engelle arandaki mesafeyi buluyırsun.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

polar

CİHAN hocam cevabın için sağol. söylediğin gibi t40 verici r40 alıcı o konuda sorun yok. fakat benim elimdekinin kodu c40 benim sorunum bu acaba hem verici hemde alıcı olarak kullanılan bir modelmi kafama takılan bu. ben bursadayım karakoye gitme imkanım yok. parcacıdan istedim bunu getirtmiş.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "polar"CİHAN hocam cevabın için sağol. söylediğin gibi t40 verici r40 alıcı o konuda sorun yok. fakat benim elimdekinin kodu c40 benim sorunum bu acaba hem verici hemde alıcı olarak kullanılan bir modelmi kafama takılan bu. ben bursadayım karakoye gitme imkanım yok. parcacıdan istedim bunu getirtmiş.
Evet hem verici hemde alıcı olarak kullanabilirsin ancak daha öncede dediğim gibi onlar çok verimsiz çalışıyor...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

koordinat

dostum isiste nasıl simülasyon yaptın?
rx,tx çifti yok library de
yardımcı olur musun?