Alarm'da problem?

Başlatan mech, 11 Eylül 2008, 17:11:53

mech

S.A.
Proton Pic Basic kullanıyorum. 18f4620'de PORTE.2'de 4K7 ile pull-up'lı bir buton üzerinden acil durum anonsu veriliyor.
 Fakat alarm bazen duruduk yere çalıyormuş. Ben burda, cihazın yanında, bir güç kaynağını defalarca açıp kapadığımda oluşan parazitle, anlatılan durum oluştu. Fakat butona bir 100n kondansatör attığımda, parazitten etkilenmedi ve normal çalışmaya başladı. Fakat alarmın kurulu olduğu yerde hala aynı sorun devam ediyor. Öncelikle problemin kaynağını merak ediyorum. Sizce en basit çözümü ne olabilir.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

mucit07

büyük ihtimal parazitten kaynaklanıyor beslemeye ve giriş olarak kullandıgın portlar 100-220nf arasında ve beslemedede aynı degerde ve devrede mclr pininede kullanırsan saglıklı olur

mech

100n butona zaten atmıştım. Benim denemelerimde düzeldi. ama kurulu olduğu yerde hala devam ediyor. Bulunduğum yerde en güçlü paraziti nasıl elde edebilirim denemek için.

Erol YILMAZ

Beslemeye bağlayacağın 2 röle ile güzel bir parazit oluşturabilirsin. :P

mech

zaten içinde büyük bir trafo ve 3 adet role mevcut.

Erol YILMAZ

Röleyi beslemeye diyotsuz olarak bağlayacaksın.
Cızır cızır beslemeye sürteceksin kablosunu,
Ark oluşacak bol bol...

Bu şekilde yaparsan teste faydası olur :D

Gurkan-Demirbas

Merhabalar
Acaba parazit devamlı mı? yoksa anlık mı geliyor?
En doğrusu, sistemi parazitten etkilenmeyecek şekilde dizayn etmek; Ama......

Aklıma salakça bir fikir geldi gerçi ama.....?????
Buton'a basıldığında yaklaşık 150 ve 200 milisec butona basılı olduğunu test eden bir rutin eklesen?
Eğer parazit anlık geliyor ise; bu süre içerisinde anlıkta olsa 0'a düşüyorsa ve pic bunu yakalarsa sistemi devreye sokmasın; 200 milisec boyunca temiz bir 5 voltun olup olmadığını test etsin ?????
Tabii ki bu problemi çözmekten ziyade maskelemktir ama belki işine yarayabilir.

Sevgiler
GürkaN

EDIT : Hocam özür; pull up kullanıyormuşsun, şimdi okudum. pin'de 5 volt varken nasıl parazit alıyor enterasan. Bi de pull up değilde pull down yapsan acaba bir şey farkeder mi?
çok ilginç ....

mech

aklına gelen ve salakça dediğin o fikir benim de aklıma geldiydi. Ama denemedim.
pulldown yapmak bence farkeder ama sistemi değiştirme imkanım pek yok.

mustafa_cmbz

hocam bişey sormak istiyorum...buton ile devre arasında ne kadar mesafe var?

OG

Devrede PIR varsa onlardan da kaynaklanabilir. PIR lar GSM den çok etkileniyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mech