Besleme sorunu yardım..

Başlatan telbozan, 16 Eylül 2008, 10:24:42

telbozan

16f628 ile araba için devir sayacı yaptım. Ama arabada çalışmadı parazitten dolayı sanırım. köprü diyot ve 7805 kullandım. devrenin çalışması için nasıl bir filtre yapabilirim.Yardımlarınız için teşekkür ederim[/URL][/img]

Devre normal adaptörle çalışıyor.Arabanın aküsündende çalışıyor ama arabayı çalıştırınca kiliitleniyor.Bide 1991 model HYUNDAİ de çalıştı sorunsuz bi şekilde ama eski bir KARTAL arabada çalışmadı. KARTAL bayaa sarsıntılı çalışıyordu.

Maxim

siz yaptığınız devrenin şemasını verin ,
biz üzerine yorum yapalım ?

Maxim

aslında köprü diyota gerek yok bence ,
bir tane seri 4001 diyot yeterdi ,

c1 kondansatörü 470uf yapın ,olmadı en azından 100uf .
c2 ye paralel 10uf ,

mclr ucu ile şase arasına 47nf

birde giriş ucunda seri direnç falan ,belki optocoupler vardır umarım .

telbozan

Teşekkürler dediğinizi deneyeceğim. Girişte opto kuplör kullandım. deneyince sonucu yazarım.

stlg

Yada parazitlerden kurtulmanın yegane yollarından birisi dc/dc cevirici yapmanız ve sisteminizi bununla beslemeniz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

Şema yeterli değil, ölçüm uçları bağlantısı nereden ve tam olarak nasıl?
Alıntı YapKARTAL bayaa sarsıntılı çalışıyordu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

xenix

Devrede besleme ve sinyal girişi arasında "common mode noise" dolaşıyor gibi, girişe opto takmak en güzeli. Girişe opto takılamayan bi uygulama olursa beslemeye "common mode noise filter" takılabilir.

Hocam sizden bir ricam olacak. Benim arabada da devir göstergesi yok, Clio 1.5 dizel motor, bu devir sinyalini motor üzerinde nereden alabilirim?

telbozan

ŞARJ dinamosundan alabilirsin. 1mm telden 15-20 tur 1cm çapında bobin sarıp bunun uçlarından gelen kare dalgayı opamp ile yükselterek gelen sinyali saydırıp 4 e böldürerek(4 adet rotor olduğu için bir turda 4 sinyal gelir) yapabilirsin.

telbozan

Devrenin tüm şeması budur. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim herkese.

[/URL][/img]

xenix

Şemayı inceledim, bi şeyler yanlış gibi;

U4:B nin girişi ve çıkışı hiç bir yere bağlı değil. Sanırım kullanılmıyor.

U4:A nın, + girişi GND ye bağlanmış. Eğer opampı simetrik beslemezseniz rail to rail olmayan opamplarda bunu yapamazsınız. LM358 negative railde çalışabiliyor. Ama yine de bu devre mantıksız geldi bana. Çünkü sensör doğrudan opampın çıkışına bağlanmış, opampın görevini anlayamadım burda.

telbozan

Mustafa Hocam (adaşım)  cihazı silikonlamıştım söktüm emin olmak için şemayı düzelttim. İlgilendiğin için teşekkür ederim. Bu filterler ve opmaplar hakkında güzel bir kaynak varmı öğrenebileceğim..[/URL][/img]

mustafa_cmbz

hocam sana tavsiyem isis'in bünyesindeki devreleri bir karıştır oralarda op-amp'lar ile ilgili uygulamalar var onları biraz karıştır kafanda bişeyler şekillenecektir...ben op-amp'ı 2 sene arkası arkasıya derslerde gördüm anlayamadım oturdum bir gece isis'in içindeki op-amp uyuglamalarını karıştırdım ölçtüm biçtim bişiler yaptım ertesi gün bir sürü uygulama yaptım gerçekte aynı olduğunu görünce bişeyler öğrendiğimin farkına vardım...bu yöntemi tavsiye ederim....