pic'e bağlı butonun elektrikli aletlerden etkilenmesi soru

Başlatan mustafa_cmbz, 18 Eylül 2008, 14:31:58

mustafa_cmbz

arkadaşlar mahelleden bir arakdaşıma belli bir amaca hizmet eden bir devre yaptım fakat belli bir süre sonra gördükki evinde bulunan diğer elektrikli cihazlardan etkilenip normal şartlarda butona basılması durumunda çekmesi gereken röle evdeki buzdolabı,klima vs. aletler çalışınca da çekiyor...yanlız burada aklıma akılna bir nokta var devreki buton nereden baksanız bir 30-35m'lik bir kablonun ucunda.sizce bu sorun olurmu? yoksa pic'in beslemesindemi bir sorun var? sırası ile neler yapmam gerek acaba?

mech

pic'teki buton pinine ve beslemeye 100'er nano atarsan geçeceğini sanıyorum.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

stlg

Butondan 7805 oncesindeki 12v dolastır buton cıkısına bir adet opto bagla bu sekilde sorun olmaz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

bymrz

yada en güzeli yazılımsal olarak bu paraziti önlemek. Mesela pic basicte örnek verecek olursak:

if buton=1 then

sayac=0

for i=0 to 200
      pauseus 250
      if buton=1 then sayac=sayac+1
      next

if sayac>=250 then high role

endif

umarım anlaşılmıştır..

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"arkadaşlar mahelleden bir arakdaşıma belli bir amaca hizmet eden bir devre yaptım fakat belli bir süre sonra gördükki evinde bulunan diğer elektrikli cihazlardan etkilenip normal şartlarda butona basılması durumunda çekmesi gereken röle evdeki buzdolabı,klima vs. aletler çalışınca da çekiyor...yanlız burada aklıma akılna bir nokta var devreki buton nereden baksanız bir 30-35m'lik bir kablonun ucunda.sizce bu sorun olurmu? yoksa pic'in beslemesindemi bir sorun var? sırası ile neler yapmam gerek acaba?

Buton devresindeki elemanları daha düşük empedanslı olarak güncellerseniz
devrenin parazitlerden etkilenmesini azaltabilirsiniz.

Öncelikle temiz bir sinyal girişi sağlayıp ondan sonra yazılımsal çözümlere
gitmenizi tavsiye ederim.

mustafa_cmbz

hocam devrede sadece yukarıda bahsettiğim kabloya bağlı direnç 1 adet röle ve 16f84'ün çalışması için gerekli olan diğer donanımlar var..

yardımcı olan arkadaşlara ve hocalarıma çok teşekkür ederim..defdiklerinizi uygulayıp sonuçları yazacağım...kolay gelsin...

ferdem

Butonu pice nasıl bağladığınızın şematiğini yükler misiniz? Butonun bağlı olduğu pin buton basılmadığı sürece VCC veya toprağa çekilmiş vaziyette değil mi? Yani boşta("floating") bırakılmadı değil mi?

LukeSkywalker

Buton pull-up durumda olup, basıldığında 0'a çekilirse bir sorun kalmaz gibi geliyor bana. bir de butondan el çekildikten sonra işlem yaptırmak parazitleri önlemek açısından daha verimli olur. Paralel 100nF kondansatörüde unutmamak lazım tabi..