16F628'in analog girişlerini kullanma hakkında yardım

Başlatan b_cavus, 19 Eylül 2008, 22:13:40

b_cavus

bir mp3 playerın ses çıkışını pic'e uyguladığımızda parça çalıyor mu çalmıyor mu nasıl anlarız. lütfen yardım.

XX_CİHAN_XX

16f628 de analog giriş vardır ancak ADC yoktur öncelikle bunu belirteyim.
Amacın sadece ses var mı yok mu bunu anlamaksa.
Sanırım en basit yöntem şöyle olur.
Ses çıkışını diyottan ve/veya bir dirençten geçirip pice girersin.
Picin pinlerini dijital olarak kullanıcaksın ve pinlerde değişme oluyor mu diye kontorol ediceksin. Örneğin "1" iken "0" a yada "0" iken "1" e geçiş oluyorsa bu sesin olduğunu gösterir. Sabit "1" yada "0" görürsen ses yok demektir. Bunu otomatik ve anında kontrol edebilmek istiyorsan yani interruptlı olsun diyorsan port change yada rb0 kesmeleri işini görecektir ;)
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

b_cavus

mp3 player besleme gerilimi 1,5 volt.
kulaklık çıkışı ses varken en fazla 1 volt olur.
bu durumda 0 ve 1'i pic ayırt edemez diye düşünüyorum.
başka bir yöntem önerebilir misiniz?

XX_CİHAN_XX

Bir diyottan geçirin 1,5v -> 0.8v lara düşer.
1v ta ikende 0.3v lara felan düşer. Bunuda npn bir taransistörün basesine direk girin. Baseyi 47k gibi bir direnç ile gnd ye termine etmen gerekebilir. Transistör 0.8v ta iken iletimde olacaktır ve kollektör emiter arasından akım akıcaktır. Tabiiki kollektör emiter arasında picin alıgılayabileceği seviyede ikinci bir kaynak kullanmalısın. Ayrıca bu kaynağın gnd si ile mp3 çaların pilinin gndsi ortak olmalıdır.
Diyot yerine tirmpot koyup uygun seviyey gelene kadar ayarlıyabilirsin. Örneğin transistörün çıkışına pic değilde led koy önce. Ver müziği led yanıp sönmüyorsa trimpotla uygun base direncini bulmaya çalış. Ledin yanıp söndüğünü gördüğün anda müzik var ve uygun direnci buldun demektir. Yada dediğim gibi tek diyotla işi çözebilirsin.(Belki çok ufak sızıntı akımları olabilir onuda düşük değerlikli bir direnç ilavesi ile tümden kaldırabilirsin.

Aklıma gelen ilk ve en basit yöntem bu oldu elbetta başka bir çok yöntem uygulanabilir.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.