samsung glcd yardım

Başlatan mikro29, 24 Eylül 2008, 17:54:46

prof_81

elt42at

evet.

m5299 da verilen timing diagramı kullanılarak işlemler yapılabilir.
m6595 zaten m5299 un hizmetinde. Bize sadece FRM ve CP1 pinlerini kontrol etmek kalıyor m6595 için.

Gel gelelim m5299 için CP2 eşliğinde DATA uçlarına 4 bit veriyi 20 defa tekrarlamak. Sonucunda 80bit kaydolacak ve bi sonraki m5299 a geçecek sıra. 4 kez 20 şer döngü ile 80 toplam 320bit elde edeceğiz. CP1 ile de bu döngüleri 240 defa tekrarlıyacağız. Sadece ilk satır için FRM ucu düşen kenar tetiklemesi istiyor. Bu sayede satır sayacı sıfırlanıyor. Timing e dikkat ederseniz FRM nin neredeyse ilk satır için işlemlerin bitişine gelecek zamanda tetikleme yaptırılıyor. Sonrasında sıfırlanan satır sayaçlarımız ( M6595 in durumu ) o ana kadarki kaydırılan 320 biti kayıt edip akabinde 1. satır için geçerli işlemlere başlıyacak.

Evet arkadaşlar! Çok uğraştım ortaya bi ürün koyamadım ama ben artık geçici olarak servis dışıyım. 1 ağustos ASTEK sınavı ve 12 ağustos nereye düşersek oraya teslim olup vatan görevimizi yerine getireceğiz.

prof_81

Allah yardımcın olsun bende kasımda inşallah :D gitmeden bi örnek yapabilseydim içime dert oldu

elt42at

Aynen valla!

Kullanacağımdan değil aslında! Bi kutu dolusu yatıyodu! Dayanamadım söktüm parçaladım. Okudum gaza geldim. Bu forum la da bu LCD sayesinde karşılaştık. İlk mesajımı bu konuya, ilk özel mesajımı da Ahmet2004 e bu ekran yüzünden attıydım. Neredeyse bu ekran için gönül verenler pikniği yada havuz partisi düzenleyecem :D

Bitirip gelelim, kaldığımız yerden devam ederiz. Tabi ki de bayrağı öne taşıyacaktır arkadaşlar. Biz de onlara yardımcı oluruz bi şekilde!

quaint

Birde ben denim, bakalım olacakmı?

ahmet2004

Ö.M.'ime mesaj atıp duruyor bazı arkadaşlarım.

İllaki kodları bize ver diye herşeyin hazırını istiyorlar.

Bazı arkadaşlar daha formumuza katkı bile sağlamamışlar.

Maalesef bu tür isteklere cevap vermeyeceğim.

Burdan yazmak istedim.

Hazar

Bu LCD'lerden ben de almıştım, controllerless tabir edilen cins olduklarını görünce bir ara uğraşmak üzere kenara koydum. Şimdi ise buraya rastladım, controllerless LCD'yi direkt olarak sürdüğünüzü görünce şaşırdım açıkçası. Dahili karakter jeneratörünü kullanıp yaptınız sanırım, tebrik ederim. Kod istemiyorum, tekniğinizle ilgili biraz detay istiyorum mümkünse, en azından tahminim doğru mu onu belirtin.

Ekranın çıktığı telefonu komple almayı da denedim ama malesef kontrolcü entegre yok içinde, sanırım aynı ahmet2004 gibi sürmüşler. Ben mikrokontrolcü bilgime ve yapacağım kod optimizasyonuna o kadar güvenemediğim için S1D13700 aldım; Swordfish'teki hazır modül ile kullanmayı deneyeceğim, büyük ihtimal çalışır. Dokunmatik de istiyor gönül; ama o kadar zaman karakter LCD kullanıp birden bu kadar kallavisine terfi edince biraz yavaş ilerlemek gerekli sanırım.

Saygılarımla.

ahmet2004

Lcd resmi, kod, şema ekleyebilirsen yardımcı olabiliriz?

Hazar

Ürün sizin de ilk sayfada çalıştırdığınızın aynısı, yani Gittigidiyorda satılan.
Henüz hiçbir kod yazmadım. Dediğim gibi MCU'suz sürmeye cesaret edemediğim için aldığım entegreyi hazır kod ile deneyeceğim. Baktım gördüm çalıştı; gerisi gelir zaten, basic biliyorum. Swordfish'e yeniyim ama temeli PROTON+ ile aynı, sorun yaşamam sanırım. LCD'teki tek sıkıntı negatif gerilim jeneratörü kullanma ihtiyacı, elimde Samsung marka olan da var, Hitachi olan da var, Nanya olan da var (aynı satıcının önceki satışlarından). Samsung'ların negatif gerilim üreteci kart üzerinde varmış, diğerlerinin arkası metal kutuyla kaplı olduğu için durumu bilemiyorum, onların pinoutları da meçhul zaten. Ben şimdilik Samsung üzerine yoğunlaşıyorum.

Şema kod vs. yaptıkça paylaşacağım.

Halen controllerless LCD'yi 4bit bağlantıyla nasıl sürdüğünüz konusunu merak ediyorum. Bu ekranı elinize alıp çalışır duruma getirirken arada geçtiğiniz aşamaları kullandığınız metodu paylaşırsanız, okuyanlar da o yoldan gidebilir ve çalışan bir ürüne ulaşabilir, sonra da ellerinde paylaşabilecek bir materyal olur...

Saygılarımla.

paco_cepa

Merhaba arkadaşlar,

Gördüğüm kadarıyla bu lcd ile uğraşan çok ama çözebilen olmamış. Kısaca özetleyeyim. Datasheetinde yazılmış olan diyagramdan yola çıkarak şu kodu kendinize göre düzenleyin:

DOFF=1
FLM=0
CL2=0
CL1=1

BASLA:
  FLM=1
  FOR X=0 TO 239
     FOR Y=0 TO 79
        (DATA GÖNDER- Eğer 8 bitten yollayacaksanız ona göre shift yaparak yollayın)
        CL2=1
        CL2=0
     NEXT
     CL1=1
     CL1=0
     FLM=0
   NEXT
   GOTO BASLA

Hemen heveslenmeyin çünkü görüntü alabilsek de bir sorunumuz var. CL2 sinyalinin yine datasheette dediği gibi 3.4 mhz hızında olması gerekiyor. PIC18 serisi işlemci kullandığımızı varsayarsak 10 mipsin üzerine çıkamadığı için görülür bir yavaşlık söz konusu oluyor. Atmega serisi işlemciler 16 mhz de 16 mips işlem kapasitesine sahip olduğu için piclerden daha avantajlı bu konuda ama eğer döngü aralarında birkaç işlem yapmanız gerekiyorsa (ki tablodan değer okumak gibi) bu yine hız problemi demek. LCD nin söküldüğü telefonda ise philips 8051 kullanmış kristal ise 19 küsür mhz. Bundan yola çıkarak Atmelin 20mhz lik işlemcileriyle sonuca ulaşmak mümkün.

Backlight'a gelince. Bir adet 555 ile 400 hz lik bir osilatör yapın çıkışına IRF640 tarzı bir fet bağlayıp onuna da switch mod 12volt adaptör trafosunu ters olarak takın. 200 volt civarında çıkış alıyorsanız yüke bindiğinde 70-80 voltlara kadar düşüyor ve lambayı gayet rahat yakıyor.
Şimdilik benden bu kadar arkadaşlar uğraşanlara kolay gelsin diyorum.

Hazar

Alıntı yapılan: "paco_cepa"
Gördüğüm kadarıyla bu lcd ile uğraşan çok ama çözebilen olmamış. Kısaca özetleyeyim. Datasheetinde yazılmış olan diyagramdan yola çıkarak şu kodu kendinize göre düzenleyin:

İşte bu mükemmel bir cevap oldu. Çok teşekkür ediyorum, gelişmeleri buraya yazacağım.

ahmet2004

Halen bir allahın kulu dönmemiş neden acaba?

nazmi74

Alıntı yapılan: "paco_cepa"
Hemen heveslenmeyin çünkü görüntü alabilsek de bir sorunumuz var. CL2 sinyalinin yine datasheette dediği gibi 3.4 mhz hızında olması gerekiyor. PIC18 serisi işlemci kullandığımızı varsayarsak 10 mipsin üzerine çıkamadığı için görülür bir yavaşlık söz konusu oluyor. Atmega serisi işlemciler 16 mhz de 16 mips işlem kapasitesine sahip olduğu için piclerden daha avantajlı bu konuda ama eğer döngü aralarında birkaç işlem yapmanız gerekiyorsa (ki tablodan değer okumak gibi) bu yine hız problemi demek. LCD nin söküldüğü telefonda ise philips 8051 kullanmış kristal ise 19 küsür mhz. Bundan yola çıkarak Atmelin 20mhz lik işlemcileriyle sonuca ulaşmak mümkün.

Sayın Ahmet2004
Bir sorum olacak, bu yaptığınız açıklama sadece bu lcd için mi gecerli?

ahmet2004

Yok hayır bütün forum konuları ve kullanıcıları için geçerli.

Sadece bu günümüzü kurtaralım diye yapılan açıklamalar

hiç inandırıcı olmuyor.Forumda bu tür açıklamalar zaten pek rağbet

görmüyor.

copper_hd

Herkese öncelikle merhaba,

Ben bu siteye bu LCD'yi aldığım için üye olmuştum o nedenle daha önce bir paylaşım şansım olmadı.

LCD ile uğraşmaya dün gece 11 gibi başladım bir uygulama kartı dizip ilk test kodlarını yazmak sabah saat 5:30'a kadar sürdü ve nihayet LCD sorunsuz çalışır halde ekrana yazı veya resim rahatlıkla gönderebiliyorum.

Ben 1T'lik yani komutların birçoğunu 1 clock darbesinde (pipe line tabiki) yürüten bir 8051 kullandım. Yaklaşık 25mips kapasiteli bir işlemci. Silabs, analog devices, Maxim, TI gibi firmalardan temin edebileceğiniz türde bir işlemci. Kod aceleye geldiği için SSS gibi oldu biraz ama burası pic programcılarının sitesi ise kimse garipsemez sanırım :). şaka bir yana anlatmaya çalıştığım zamanlama o kadar da kritik değil, görüntü oluşacak hızda olması kafi. Benim geç farkettiğim ve belki de en önemli nokta LCD'nin Mode girişi (aslında çıkışı olmalı) LCD'lerin çoğunluğunda bu pinin boş bırakılması datasheet'de belirtilir fakat bu LCD için durum farklı eğer boşta bırakırsanız sürücüler aşırı akım çekiyor ve görüntü alamıyorsunuz. Bu konuyu Ahmet Bey de farketmiş olacak ki onun şemasında da 1K'lık bir direnç ile VDD'ye çekilmiş. Ben datasheet'i referans alarak başladığım için biraz vakit kaybettim.

Diğer bir nokta Ahmet Bey'in şemasındaki gibi VEE'ye -22 volt verirseniz LCD üzerindeki sürücüler aşırı ısınıyor ve bozuluyor. Datasheet'de belirtilen 26volt'luk maksimum fark VDD-VEE olarak verilmiş. VDD 5volt oldugu için maksimum sürme voltajı 21 oluyor. İdeal sürme voltaj farkı olarak belirtilen 23 voltu tercih ettiğim için -18 volt uyguladım. Vo ise yaklaşık -17 volt değerinde keskin görüntü veriyor.

Yalnız LCD'yi çalıştırdıktan sonra farkettiğim bir şey LCD aşırı yavaş. Burada bahsettiğim liquid crystal. Tepki süresi baya uzun ama görüntü oluştuktan sonraki kontrast güzel. Bu noktada sürme voltajını diğer uygulamadakinden düşük tuttuğum için olabilme ihtimalini düşünsem de bu teknik açıdan da mantıklı gelmiyor. Daha önce çalıştıran arkadaşlar varsa ve LCD'nin tepki süresi konusunda deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.

Yazdığım koda gelince ticari amaçla kullanmayacağını ispatlayan arkadaşlara mail ile gönderebilirim.