Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

lcd de 2 satırı tek satır yapmak

Başlatan huskapukaya, 27 Eylül 2008, 15:00:45

huskapukaya

herkese merhaba
ben küçük bir adc lcd uygulaması yapıyorum. 16f877 nin adc sini kullanarak okuduğum değeri 2x16 lık lcd ye yazdırıyorum.

şimdi benim derdim şu:
4x20 lik bir lcd kullanmak ama bu lcd de 2 satırı tek satırmış gibi kullanmak. Yani 2 satırı birleştirmek. Böyle birşey mümkünmü? mümkünse nasıl?

not:bunu formun css c kısmında yazıyorum çünkü css c kullanıyorum vede sanırım bu işi yazılımla halletmek gerekiyor

Tagli

İki satırı tek satır gibi kullanmak derken kastettiğin nedir? Yani 2x16'da ilk satıra gelen bölümü 4x20'de ilk iki satıra yaymak mı istiyorsun?
Gökçe Tağlıoğlu

ozlefatih

Merhaba! eğer kastınız karakterleri iki satıra yayılmış gibi göstermkse bu mümkün değil. Çünkü Lcd nin karakter generatörü bilinen alfanümerik karakterleri yazar. tek yol Lcd içerisindeki 8 adet bulunan ve kendi tanımlayabileceğin karakter blokları oluşturmak. fakat bunun için ayrılan bölümün 8 edetle sınırlı olması kötü. Eğer bu şekilde olabilseydi örnegin A karakterinin üst kısmını bir registere diger alt kısmınıda başka bir registere yazarak yapabilirdik. Bu yüzden imkansız gibi görünüyor...
   FATiH KABAKÇI ELEKTRONİK ÖĞRETMENİ

teknikelektronikci

aslinda imkani var :D

4x20 lcd ye vereceginiz parayi 128x64 grafik lcde ye verin istediginiz büyüklükte karakter kullanin ben eskiden 2x16 lcd cok kullanirdim simdi ise yaklasik 2 yildir elime bile almiyorum bütün uygulamalarimi glcd ile yapiorum tabi eger seri üretim yapacakiseniz pahaliya maal olur ama onun haricinde grafik lcd en iyisi bence eger basic dili kullaniorsaniz protona rahat gecis yapabilir ve glcd kullanabilirsiniz forumda ayrintili bilgiler mevcut kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

huskapukaya

ozle fatih demek istediğim şeyin cevabını vermiş teşekür edrim.
teknik elek. arkadaşımızın dediğini yapacağım sanırım en iyisi bu.

yardımlarınız için teşekür ederim. Umarım bende öğrendikce başkalarına yardım edebileceğim...