servo motor izolasyonu (4n25 ile)

Başlatan burak450, 27 Eylül 2008, 18:28:16

burak450

Arkadaşlar servo motoru 4n25 ile pic ten ayırmak istiyorum.Ete hocanın dizayn örneğini değiştirdim fakat bu şekilde yapınca pot ile oynasam bile motor dönmüyor ve sabit.Sebebi sizce ne olabilir?Cevap verenlere şimdiden teşekkürler...

Tagli

Isis'le deneyimim yok ama yine ufak bir sallama yapmaktan kendimi alamayacağım: Acaba analog ölçüm için bağlanmış olan batarya PIC'in beslemesinden ayrı olduğu için (ki bundan da emin değilim ama sanırım öyle) okuma yapılmıyor olabilir mi? Isis'te PIC'in besleme uçları gözükmez ama bunlar yine de hayali bir 5V'a bağlı diye biliyorum. Analog ölçüm için gereken voltajı da bu şebekeye bağlaman gerek sanırım.
Gökçe Tağlıoğlu

ozlefatih

Merhaba! Acaba sizin kullandığınız optokuplörün katalog verileri pwm frekansına yetişebiliyormu? Ben datasheetine bakmadım ama bir fikir vermek istedim...
   FATiH KABAKÇI ELEKTRONİK ÖĞRETMENİ

ete

4N25 çıkışına bir PNP transistör bağlaman gerek.
Bağlantıyı şöyle yap,

- 4N25 in 4 nolu bacağı motor tarafı besleme kaynağının GND sine bağlanacak.

-4N25 in 5 nolu bacağı BC558 in (B) ucuna bağlanacak.

-4N25 in 6 nolu bacağı boşta kalacak

- BC558 in (E) ucu Motor tarafı besleme +5V ta bağlanacak.

- BC558 in (C) ucu ile Motor GND si arasında 1K direnç Bağlanacak.

- BC558 in (C) ucu aynı zamanda motorun CNTRL ucuna bağlanacak. hepsi bu kadar.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

teknikelektronikci

hocam bu servo motoru direk picin cikisina baglasak olmuyormu? illlaki ayirmak gerekiyormu acaba ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

burak450

hocam, pnp yerine npn olan  bc547 ile bu devreyi süremezmiyiz??? Ve sürmemiz için bağlantılar nasıl olmalı?

ete

@Teknikelektronikçi,

Benim verdiğim devre zaten motorun direk pice bağlanmış modelidir. Illaki ayrılması gerekmiyor ama arkadaş ayırmak istemiş.

Neden  illaki NPN transistör bunuda anlamadım. Burada amaç motora pozitif pals uygulamak.
Opto içine zaten bir NPN var. Bununla ancak negatif pals uygularsınız. Bunun çıkışına bir PNP bağladınızmı negatif palsi invert etmiş yani ters çevirmiş olursunuz böylece negatif pals pozitife döner ve böylece motor sürülmüş olur. Çıkışa illaki NPN bağlamak isterseniz NPN transistörü değişik bağlamak gerek. Yaptım hemde NPN kullanmadan direk opto yu kullandım. Isiste çalışıyor ama gerçekte çalışırmı bilemem. Ayrıca bu bağlantıda motora 8-10V voltaj vermek gerekir zira 5V yetmiyor.

Bağlantı şöyle;
-4N25 in 4 nolu bacağı hem motorun CTRL ucuna hemde 10K üzerinden Motor tarafı GND  ye bağlı.
- 4N25 in 5 nolu bacağı 1K üzerinden +10V ta bağlı

BU şeklide motor dönüyor ama dedğim gibi beni pek tatmin eden bir bağlantı değil ve zaten voltajıda artırmak gerekiyor.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com