Pice endüstriyel kumanda için 24v girmek

Başlatan malpaslan1979, 05 Ekim 2008, 21:47:17

erkan614

tahmini 100 c de 5ma led akım ile optonun c-e arası iletime geçiyosa 0.7v opto ledi 0.7v indicator ledi 2.2k x 5ma = 11v giriş direnci üzerine düşen grilim ise 12.4v min değerinde 25 uSn lik min süresinde gelen bir sinyal ile giriş aktif olur.
tabi bunu tahmini söylüyorum detaylı hesaplama için;
datasheeti inceleme lazım
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/motorola/4N26.pdf

@allegro ben pic kartlarda girişi hemen hemen böyle kullanıyorum opto tpl521 ve koruma diyodu kart tasarımında var ama montajda es geçiyorum şimdiye kadar hiç bir makinede teklemedi

not: kart bir iki kere tekledi ama bunun sebebi adc girişi kablosuna yakın yerde yüksek güçlü kontaktor olması ve kartın 100 c gibi yüksek sıcaklıktaki bi ortamda olması idi.
tabi bu benim tahminim kalo yerini değiştirip ortam soğutması yapınca normal çalışmasına döndü.

not 2 : birsonraki pic kartı versiyonunda bahsettiğiniz r2 direnci ve shimit entegresini eklemeyi de düşünüyorum doğru olanı sizin verdiğiniz

malpaslan1979

Abilerim, ustalarım şimdi oldu mu? Kusura bakmayın! :oops:

Saygılarımla...

sezgin05

Eğer 4N25 türü açık Base opto kullanılacaksa Base ayağı 1Mohm bir direnç ile GND ye çekilmeli.Opto girişindeki gösterge ledininde neden seri bağlandığını anlamadım.Çünkü oradaki ledin kalitesine optonun ledi saçmalayabilir...Ayrıca kontrol sinyalinde frekans varsa girişe bağlı kondansatör sakıncalı olur..

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "malpaslan1979"Abilerim, ustalarım şimdi oldu mu? Kusura bakmayın! :oops:

Saygılarımla...

Tebrikler...

Şimdi Olmuş.

Optoyu PC817,   çok kanallı olacaksa da PC847 tavsiye ederim :)

CLR

Alıntı yapılan: "Allegro"
Alıntı yapılan: "malpaslan1979"Abilerim, ustalarım şimdi oldu mu? Kusura bakmayın! :oops:

Saygılarımla...

Tebrikler...

Şimdi Olmuş.

Optoyu PC817,   çok kanallı olacaksa da PC847 tavsiye ederim :)

Merhaba

@malpaslan1979

1) R1'i(680) kaldır (çünkü hiç bir elektronik olarak avantajı yok)
2) C1'i 100nf yap ki 24V üzerinde olabilecek veya havadan alabileceği(24V yokken yani girişler boştayken)  yüksek frekanslı spike'ları şaselemek için,
3) 74hc14 schmitt trigger int. kaldır , gerek yok (zaten o kullanılsa bile yük olamaz çünkü giriş empedansı megohmlar sevisesinde)
4) Sezginin dediği gibi eğer baz çıkışlı bir opto kullanacaksan baz - ground arası minimum 220K veya üstü direnç atmalısın veya pc817 gibi 4 pinli opto kullanmalısın.(pc 817 daha mantıklı)
5) Yine sezginin dediği eğer devrede led kullanacaksan optodan uzak tut yoksa opto led ışığından etkilenme durumu var. (opto içi foto transistör sızdırabilir)

Sonuç olarak senin başlangıçta verdiğin şemaya sadece lede paralel bir 100n ve opto led ön direncini 2k2 yap.(çoğu optoda led akımı 10ma veya üstünde ike opto çıkış transistörü saturasyona girer)
Opto transistör pull-up direnci 10k-2k2 arası olabilir, fark yapmaz.

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

Erol YILMAZ

R1 yani 680 Ohm devrede kalmalı ki 24V luk giriş için yüksek bir
EŞİK gerilimi oluşsun.

Bu EŞİK gerilimi de parazitleri bastırmada 1. derecede önemlidir.

Giriş R1 ile yüklenmeli.

C1 değeri 100 Nf dan küçük olmamak şartı ile duruma göre değerlendirilebilir.

PLC lerde MCU ya giriş Schmitt Trigger ile yapılıyor.

CLR

Alıntı yapılan: "Allegro"R1 yani 680 Ohm devrede kalmalı ki 24V luk giriş için yüksek bir
EŞİK gerilimi oluşsun.

Bu EŞİK gerilimi de parazitleri bastırmada 1. derecede önemlidir.

Giriş R1 ile yüklenmeli.

C1 değeri 100 Nf dan küçük olmamak şartı ile duruma göre değerlendirilebilir.

PLC lerde MCU ya giriş Schmitt Trigger ile yapılıyor.

Merhaba,
Bu eşik gerilimi uygulaması dediğin gibi doğru ama dc gerilim girişli devrelerde değil daha çok alternatif  girişli devrelerde kullanılır (aslında şebekeye bağlı uygulamalarda veya onun gibi nezaman nasıl davranacağı kestirilemeyen kaynaklar için, şebekenin ne zaman ne olacağı belli olmaz bu nedenle girişi bir max. değer seçerek , gerilim bölücü yapı ile sınırlamak gerekir) Burada öyle bir yapıya gerek yok çünkü giriş 24Vdc yani değişken değil.

Schmitt Trigger için ise
Genelde keskin low-high geçişleri için kullanılır ama burada daha önceki dediğim gibi 24V giriş sabit olduğu için opto transistörü ya iletimdedir yada yalıtımdadır. Yani 1-0'dır. Kullanılırsa yanlışmı olur hayır ama bence lüx olur.

Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Girişteki kablonun boyunu uzatıp çalışan motor ve kontaktörlerin
arasından geçirdikten sonra R1 li ve R1 olmadan çıkış değerlerini
beraberce izlemek isterdim.
Gerçekten bir fark yoksa fazla malzeme kullanmış olurduk,

Schmitt Trigger konusunda ise devre tasarımı zorlaştırıyor dersen TaMaM,
Ama 0.13YTL lik malzemede 6 adet Schmitt Trigger var.
Bırak o kadarcık lüx olsun, iş TAM olsun... :)

CLR

Alıntı yapılan: "Allegro"Girişteki kablonun boyunu uzatıp çalışan motor ve kontaktörlerin

@Allegro
Dizayn kullanacağın yere göre yapılır. Herşeye önlem almaya kalkarsan , kullanacağın malzemenin hattı hesabı olmaz.  
Tabii arz-talep meselesi

Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "eemkutay"
Alıntı yapılan: "Allegro"Girişteki kablonun boyunu uzatıp çalışan motor ve kontaktörlerin

@Allegro
Dizayn kullanacağın yere göre yapılır. Herşeye önlem almaya kalkarsan , kullanacağın malzemenin hattı hesabı olmaz.  
Tabii arz-talep meselesi

Kolay gelsin.

Şimdi iyi söyledin.

Devreyi yapacak arkadaş Endustriyel kumanda için deyince önlemler de ona göre olmalı.

Güvenirlilik burada en birinci Faktör,
Diğerleri hep 2. sırada... diye düşünüyorum

1. Besleme,
2. Girişler,
3. Osilatör,
4. PCB tasarımı

Siz de bilirsiniz en az bu konulardan + puan alabilirsek sistem rahat çalışır,

PIC MCU ların endüstriyel ortamlarda lekelenmesi de
birazcık bu yüzden. Adam gibi donanım ile Renesas ı kullananlar,
elbette Renesas ı düzgün çalıştırıyor. Aynı donanım içine PIC i
koyarsan PIC te düzgün olmayan donanımla yaptığı hataların bir
çoğunu yapmayacaktır.

Bahsettiğimiz şeylerin birçoğu Opsiyonel, öyle de çalışır, böylede...
Girişler konusunda soru işaretine mahal bırakmaz isek sistem içinde
güvenilir bir parça olarak yerini alırlar.

erkan614

arkadaşın kafası baya karışmıştır herhalde :)

@malpaslan1979 burda verilen tavsiyeler bir biri ile çelişmesine rağmen hepsi bir noktada doğrudur.
senin kendi becerinle çözmen gereken şey ise "bu doğru tasarımların hangisini hangi giriş durumlarında kullanmalıyım?" sorusuna cevap bulmandır.
mesela giriğin bir frekans ise 100nf c kondansatorunu kullanamazsın ama girşin bir buton ise kullanmanda fayda var.

Maxim

Alıntı yapılan: "Allegro"

PIC MCU ların endüstriyel ortamlarda lekelenmesi de
birazcık bu yüzden. Adam gibi donanım ile Renesas ı kullananlar,
elbette Renesas ı düzgün çalıştırıyor. Aynı donanım içine PIC i
koyarsan PIC te düzgün olmayan donanımla yaptığı hataların bir
çoğunu yapmayacaktır.

@allegro usta çok haklı bu konuda ,
pic işlemcilerinin o şekilde görülmesi hep bu yüzden ,

örnek adam ,
LM7805 ve 2 tane kondansatörle pici beslemeye çalışıyor ,
1 tane kontaktör çektimi yakınlarda resetlenen pic yaramaz oluyor hemen .

CLR

Merhaba

@Allegro
Malpaslan1979'un isteğini acaba yanlış mı anladım diye tüm yazdıklarını tekrar inceledim ama hiçbiryerde Endüstriyel kontrol yazdığını görmedim. Sadece 24Vdc girecek veya girmiyecek bunu algılamak olarak yazmış.

Sonra pic'in endüstriyel ortamda etkilenmesi falan hikaye. Bu iş registerlere doğru değeri atarak olmuyor , analog elektroniğin iyi değilse programla pic'e takla bile attırsan sorunları çözemezsin. En çok gürültü ve dış faktörlerden etkilenme durumuna sahip bir projem olarak yazıyorum, bundan 3 sene önce yaptığım, endüstriyel klima konusunda sözü geçen bir firmaya,  full benim tasarımım olan 3 adet endüstriyel klima projelerim var, adamlar hala sorunsuz satıyorlar ve eski firmam aynı hex kodları ve devreyi kullanıyor. İçinde master işlemci PIC16F876 var. Ve işlemci  3 tane hava sirkilasyonunu sağlayan 600'w'lık fanların hemen yanında çalışıyor, hemde aynı fazdan beslenerek. Ayrıca full dijital haberleşmeli sensörler içeriyor(bazıları analog) 1metre kablo uzatmalı 3 sıcaklık sensörü(one wire(ds18b20)) , 1 nem sensörü(sht71, kendine özgü SPI'ı var), hava kalite sensörü, CO2 sensörü ve çoklu alarm yönetimi var. Sorunsuz çalışıyor, Besleme yine full benim tasarımım olan 30W'lık bir smps(220Vac/8V ve 12V çıkış) ,iyi bir pcb yerleşimi ve çizimi, iyi bir analog dizayn herşeyi çözüyor.

Çok basit bir konuyu uzatmaya gerek yok her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır.

Erol YILMAZ

@eemkutay;

Konu başlığı "Pice endüstriyel kumanda için 24v girmek" gördüğümden öle yazdım.

Endüstriyel ve güvenilir bir giriş yapmak istesek ne tavsiye edersiniz bizlere ?

malpaslan1979

Merhaba.

Herkese çok çok çok teşekkürler. Ne desem az; yılların emeğini hiç görmediğiniz kilometrelerce uzaktaki bir insan ile paylaşıyorsunuz karşılıksız Varolun!  ;)

Gelelim projemize "arkadaşlarım, abilerim" ben temel olarak  "Allegro" ustamın çizimini esas almayı düşünüyorum bu tasarım ile yoluma devam edeceğim.

Ben Mersinde yaşıyorum ve maalesef pc817 ve 847 bulabileceğimi pek sanmıyorum bu işi 4n25 ile  halletmem gerekecek gibi. Anadoluda emin olunuz ki büyük şehirlerde sizin rahatlıkla ulaşabildiğiniz şeylere biz ulaşamıyoruz bazı devre elemanlarının kodlarını söylediğimizde satıcı arkadaşlar boş gözler ile bakıyorlar.

Birde bu işin çıkış kısmı  :lol:  var ama neyse ki bunla ilgili forumumuzda bir şema gördüm ve çıkışı optokuplör ile sürüp optokuplörlerin çıkışını uln2003 ile bağlayıp röleleri süreceğim.

Değerli Allegro ustam şu son halini gördüğünüz şemada 680 ohm direçten hemen önce ona paralel 1n4148 bağlansa nasıl olur bir iki giriş şemasında gördüğüm için bunu soruyorum.

Saygılarımla....