Pice endüstriyel kumanda için 24v girmek

Başlatan malpaslan1979, 05 Ekim 2008, 21:47:17

CLR

Alıntı yapılan: "Allegro"@eemkutay;

Konu başlığı "Pice endüstriyel kumanda için 24v girmek" gördüğümden öle yazdım.

Endüstriyel ve güvenilir bir giriş yapmak istesek ne tavsiye edersiniz bizlere ?

Merhaba,
@Allegro,
Bu konu çok uzar , beslemesinden tutta, pcbsine ,pcb üzerinde eleman yerleşimi, elemanlar arası etkileşim, endüstriyel komponent kullanma, girişe bağlıyacağın kablo uzunluğu, gireceğin voltaj, frekans, kullanacağın konnektöre vs. vs.

Örneğin IC'lerin yanında kullanılan 100nf'lar (10nf ile 100nf arası kullanılabilir) IC'den uzağa taktıkça etkisi azalır veya bacakları havadayken aynı şekilde vs. bunun gibi yüzlerce püf noktası var.

Devrenin sadce bir bölümü değil, herşeyiyle endüstriyel şartlara uyum sağlaması gerekiyor.

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

erkan614

Alıntı YapAyrıca full dijital haberleşmeli sensörler içeriyor(bazıları analog) 1metre kablo uzatmalı

pic analog girişleri parazitlerden nasıl korunur?

adc girişi kablosuna yakın yerde yüksek güçlü kontaktor olması durumunda kontaktor bir iki açılıp kapanmadan sonra pic kafasına göre çıkışları aktif etmeye başlamıştı kablo yerini değiştirince sorun düzeldi

pic işlemciye en güvenilir analog sinyal nasıl uygulanır?

CLR

Merhaba

Alıntı Yappic işlemciye en güvenilir analog sinyal nasıl uygulanır?

Üzgünüm bu başlık benim için kapanmıştır. Diğer arkadaşlar sana yardımcı  olacaktır.
Knowledge and Experience are Power

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "malpaslan1979"maalesef pc817 ve 847 bulabileceğimi pek sanmıyorum

PC817 sıklıkla kullanılan bir Opto olduğundan bulacağınızı sanıyorum.

Alıntı yapılan: "malpaslan1979"680 ohm direçten hemen önce ona paralel 1n4148 bağlansa nasıl olur bir iki giriş şemasında gördüğüm için bunu soruyorum.

Ben de bazı şemalarda gördüm Fakat tam olarak şu işe yarıyor
diyemiyorum. Ters bağlantıya karşı bir koruma sağlıyor gibi görünüyor.
Şu ana kadar hiç kullanmadım. Yeni tasarladığım bir kontrol sisteminde de
girişlerde bu diyodu kullanmayacağım. :D

4148 olmadan girişte ters bağlantı yaparsak yine de bir problem olmaz diye düşünüyorum.

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "malpaslan1979"Ben Mersinde yaşıyorum ve maalesef pc817 ve 847 bulabileceğimi pek sanmıyorum bu işi 4n25 ile  halletmem gerekecek gibi. Anadoluda emin olunuz ki büyük şehirlerde sizin rahatlıkla ulaşabildiğiniz şeylere biz ulaşamıyoruz bazı devre elemanlarının kodlarını söylediğimizde satıcı arkadaşlar boş gözler ile bakıyorlar.

Aşağıda numaralarını verdiğim dükkanların sahipleri sana kesinlikle bön bön bakmazlar !...
Tünel Elektronik - ADANA   0-322-3522906 - Oğuz Bey : Teknik öğretmen,öğretmenlikten sıkıldığı için dükkan açmış, parça konusuna son derece hakim ve direk yurt dışı ile bağlantısı var. istanbulda hiçbiryerde bulamadığım 2 çeşit entegreyi burda bulmuştum (LM13600)
Gesan Elektronik - ADANA   0-322-3593450 - Hidayet bey, Uzun seneler tek tabanca adanada elektronik malzeme satan bir abimizdir, katalog gibidir; entegre ismini söyle sana akımlarını gerilimlerini ezbere söylesin. zamanında tasarımla uğraşmış oldukça bilgili ve tecrübelidir.
Orel Elektronik - ADANA   0-322 - 3528384 - 2 end mes lis öğretmen birleşerek  bir dükkan açmışlar, endüstriyel tasarım da yapıyorlar, oldukça tecrübeliler;
Modül Elektronik - ADANA - 0-322-3633232 - Seçkin Bey

GürkaN

KAZIMUGUR

817 Mersin de var , 847 bilmiyorum.

Adana dan aldığım 2*16 LCD lerin ve 16f877 lerin çoğu patates çıkmıştı. Bir kaç tanesinde ise Vee için dirence gerek kalmamıştı,hazır gerilim bölücü olarak üzerinde idi.:)

Gurkan-Demirbas

Merhabalar;
Eğer siz piyasaya süreceğiniz ve satmak için bir devre tasarlıyorsanız, gürültüye karşı devrenizi maksimum izole etmeniz gerekir ki; kart heryerde çalışsın. Bu bağlamda Allegro hocama katılıyorum. Kartınızın maaliyeti hem minimum olacak hem de maksimim (veya kabul edilebilir) seviyede güvenilir olacak. Kartın çalışacağı ortamlarda deneme yapamayacağınıza göre; bu güvenilirlik kartınızın kalitesi, için direk bir kriter olacaktır.

Ama eğer bu karttan 1 adet yapacaksanız "Yahu ne gereği var, 3-5 kuruş fazla harcayim en iyisi olsun" da diyebilirsiniz; tamamen tercih.
"1 sefer yapacam ama en düşük maaliyetli olsun" diyorsanız, ortamın gürültüsü ile ilgili bir deney yapmanız ve de devrenizi  ortamın gereksinmelerine göre dizayn etmeniz gerekli.

https://www.picproje.org/index.php/topic,18597&highlight=
bu tartışmadaki yaptığım devreyi kurdum ve sorunsuz çalıştı, çünkü çalıştığı ortamdaki gürültü etkisini rahatlıkla kaldırabiliyordu. Başka bir işletmede çalışma ihtimali zayıf çünkü gürültü'ye karşı izolasyonu pek de iyi değil.

Sonra "Nedir bu gürültü konusu arkadaş" dedim ve bir deney kartı hazırladım 16F628A ile. 1 adet 24Vdc çıkış ve 4 adet 24Vdc giriş. Girişlere 1 adet boşta proximity switxh (çıkışı hep sıfır); 1 adet limit switch (çıkışı hep sıfır) ve de PLC'den hep sıfır olan bir çıkış, PLC'den çıkışı hep 1 olan bir çıkış aldım ve kartımın girişlerine girdim. kartımın çıkışına da 1 adet kontaktör taktım. Kablo uzunluklarının minimum 15 metre olmasına ve de makina panosunda gürültünün yüksek olabilecek  yerlerinden geçirerek karta girdim. 628A'nın eeprom'unu da kullanarak kaç adet reset aldığını ayrıca girişleri devamlı kontrol ederek bir enayililik olup olmadığını kontrol eden ayrıca çıkıştaki kontaktörü 2 saniyede 1 çekip bıraktıran  bir program yazdım ve kartı 48 saat çalıştırdım işletmede.
Ve gördümki aslında çok bir meşakkate gerek yok. Çünkü kartın çalıştığı ortamda gürültü yoğunluğu düşük. Bu deney sadece tecrübe kazanabilmek için yapılan bir deneydi benim için.

oooo baya uzun yazmışım, kusuruma bakmayın lütfen
iyi çalışmalar

GürkaN

Erol YILMAZ

@Gurkan-Demirbas;
Problem genellikle EMI ile ortaya çıkıyor,
Yani çıkışındaki röleye bağladığın Endüktif yüklerden kaynaklanan şey.

Bu konuda büyükçe bir kontaktörü çektirip,
Kontaktör ile de büyük bir motoru çalıştırırsan daha güzel bir test olabilir.

Devrende ICD2 fln bağlı ise zaten ICD2 sayesinde direkt reset alıcaksın :)
Sade şekilde çalıştırabilirsin.

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "Allegro"@Gurkan-Demirbas;
Problem genellikle EMI ile ortaya çıkıyor,
Yani çıkışındaki röleye bağladığın Endüktif yüklerden kaynaklanan şey.
Hocam katılıyorum size, benim yaptığım devre, pek çok yerde sorunlu çalışacaktır. Ama taktığım yerde sorunsuz çalıştı. Daha gürültülü ortamda test etmek için zamanım yok.
==> katılıyorum, koyulacak her extra entegre, gürültüden etkilenme riskini arttırır. 628A'lı denemem'de pic dışında 74 serisi ve benzeri hiç entegre kullanmamıştım.

iyi çslışmalar

malpaslan1979

Değerli abi ve ustalarım aşağıdaki link ve resimde görülen giriş ve çıkış entegreleri kullanalarak yapılacak bir proje sizce stabil olur mu?

http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/805

erkan614

olabilir de olmaya bilirde bu senin pcb tasarım kabiliyetine kalmış
bir zamanlar birisi foruma "dizayn ettiğim pcb'de ki 200 capasitorun 150 si parazit engellemek içindi" diye yazmıştı :)

bu konu pek anlatılmaz sanıyorum belli kalıpları öğrendiktensonra tecrube mantık ve kabiliyet lazım,

iki senedir yoğun olmasada pcb tasarlıyorum yavaş yavaş geliştiğini fark ediyor insan