Geri Saydırma YArdım

Başlatan elektronik_ci, 08 Ekim 2008, 22:16:29

gulbey84

ete hocam verdiğiniz son öneriyi denemiştim zaten fakat yine olmamıştı...ama o satırın yerini en sona aldım oldu baa!! :D çok ama çok sağolun sizin sayenizde baya bi ilerleme katettim bugüne kadar...  :)  hele bi yüzde yüz bitireyim şu projeyi hemen yayınlıcam....

şöle oldu bakın hocam

disable
gerisay:
sayac=sayac+1
if sayac=61 then
sayac=0

sayi_sn=sayi_sn-1
if sayi_sn=255 then
sayi_sn=59
sayi_dk=sayi_dk-1
endif
endif
If Sayi_sn=0 and sayi_dk=0 then Intcon.5=0 (burda olay bitiyo!!  :lol: )

intcon.2=0
resume
enable
end

böylece artık 00:00 dan geriye saymıyor...ben bide hafızaya alma olayı koymuştum..son ayarladığım rakamdan saymaya başlıyor...sayma olayı bitince röle çekicek....birde oku butonu var ona basıncada yine en son ayarlanan değerden başlıyo...şimdi bi tane boş pin kaldı onuda röle yapacağım...

sağolun ete hocam..allah razı olsun sizden..sevgi ve saygılarımla
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

mustafa_cmbz

gülbey hocam kodlar ile işin bittiyse paylaşmayı düşünüyormusun_?yoksa gizli mi kalacak :D

neyse ben şu display kontrol işlemini merak ettim entegre mi kullandın yoksa transistörler ile mi sürdün hocam _?

gulbey84

ayıp ediyon kardeşim ne demek...zaten kodları vermiştim ete hocamın tekniklerinide işin içine ekleyince proje ortaya çıkıyor...ama ben bütün kodları koplayıyorum şimdi....devre şemasını filan daha tam oturtmadım...herşey bitince paylaşcam inş..ama sen denicem dersen zaten kendinde çkarırsın hemen...bak porta.0-1-2-3 4511 in abcd uçlarına gir...zaten 4511 in çıkşlarınıda 4 digit ortak anota gir...sonra portb.4-5-6-7 de 4 digit dispalyin ortak 4 ucuna gitcek...butonlarda zaten kodlarda belli...projede sorunlar var daha sorunları halledyim yayınlıcam...  ;)  bide ete hocam butonlarla ileri saydırırken göz kırpması gibi olmaması için nasıl bir gecikme döngüsü kullanmalıyım...pauseus değeri 5 us olsun demiştiniz bana...ben bi gecikme döngüsü yaptım ama sağlıklı olmadı...

şöle bişey yaptım

for i=0 to 20000
pausesus 10
next i gibi

arkadaşlar timer devresinin kodlarıda bunlar

'*  Name    : UNTITLED.BAS                                      *
'*  Author  : [select VIEW...EDITOR OPTIONS]                    *
'*  Notice  : Copyright (c) 2008 [select VIEW...EDITOR OPTIONS] *
'*          : All Rights Reserved                               *
'*  Date    : 21.09.2008                                        *
'*  Version : 1.0                                               *
'*  Notes   :                                                   *
'*          :                                                   *
'****************************************************************
trisa=%10000
trisb=%00000111

@ DEVICE pic16F84 'islemci 16F84
@ DEVICE pic16F84, WDT_on 'Watch Dog timer açık
@ DEVICE pic16F84, PWRT_ON 'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F84, PROTECT_OFF 'Kod Koruma kapalı

on interrupt goto gerisay'basla butonuna basıldığında tmr0 kesmesi oluşur..ve gerisay kesme olayı başlar!!
OPTION_REG=%10000101'pulluplar iptal...bölme oranı 1/64
INTCON=%10000000'kesmeler aktif fakat henüz tmr0 kesmesi açılmadı..çünkü buton ile başlatacağız(becerebilirsek :)

yaz_basla var porta.4
ileri_dk var portb.0
ileri_sn var portb.1
oku var portb.2
cikis var portb.3
sayi_sn var byte
sayi_dk var byte
sayac var byte
sn var byte
birler var byte
onlar var byte
yuzler var byte
binler var byte
i var byte

clear'tüm deişkenler 0'landı
pause 200

basla:                                                                                  

if ileri_sn=0 then
sayi_sn=sayi_sn+1
PAUSE 300
endif
if sayi_sn=61 then
sayi_sn=0
sayi_dk=sayi_dk+1
endif

if ileri_dk=0 then
sayi_dk=sayi_dk+1
PAUSE 300
endif
if sayi_dk=61 then sayi_dk=0

'aşağıya dikkat!!!olay burda başlıyor..butona bastığımız anda tmr0 kesmesi başıyor...(kaynk:ete hoca)
if yaz_basla=0 then
write 0,sayi_sn
write 1,sayi_dk
pause 5
tmr0=sayi_sn
intcon.5=1
endif

if oku=0 then
cikis=0
read 0,sayi_sn
read 1,sayi_dk
endif

birler=sayi_sn dig 0
onlar=sayi_sn dig 1
yuzler=sayi_dk dig 0
binler=sayi_dk dig 1

portb.4=1
porta=birler
pause 1
portb.4=0
pause 5

portb.5=1
porta=onlar
pause 1
portb.5=0
pause 5

portb.6=1
porta=yuzler
pause 1
portb.6=0
pause 5

portb.7=1
porta=binler
pause 1
portb.7=0
pause 5
goto basla

disable
gerisay:
sayac=sayac+1
if sayac=61 then
sayac=0

sayi_sn=sayi_sn-1
if sayi_sn=255 then
sayi_sn=59
sayi_dk=sayi_dk-1
endif
endif
If Sayi_sn=0 and sayi_dk=0 then cikis=1
If Sayi_sn=0 and sayi_dk=0 then Intcon.5=0

intcon.2=0
resume
enable
end
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

mustafa_cmbz

emeğin için çok sağol hocam...artık bi savaş çıkarsa ozaman kullanırız :D

yada askerde doğu taraflarında rütbeli olaraka giden arkadaşlara mutlaka lazım olur böyle şeyler :D

bomba eğitimi veren kamplara döndürdük siteyi varya :D

her türlü koşullarda  elimizde bulundurmak gerek :D

gulbey84

öle akrdeşim....fatih terimin geçen dediği gibi yalnız ülkemin yalnız insanlarıyız biz....dün yüzümüze dostumuzsunuz diyenler bugün düşmanlarımıza uçakların tespit edemediği radarları veriyotlar...bakın arkadaşlar elektronikle alakalı olduğu için paylaşıyım sizinle...hemde inanıyorumki ağzınız açık kalıcak yazcaklarımdan sonra

gazeteci Metehan DEMİR'in bşir haberidir bu...

arkadaşlar biliyorsunuz ki normal radarlar havaya bir sinyal yayar...bu sinal alanı içindeki csimler monitorde görülür...kabaca budur radar...fakat bizim f-16 larda RADARA KARŞI KOYMA SİSTEMİ MEVCUTMUŞ...yani uçaklarımız herhangi bir radarıda tespit edebiliyor ve gerektiğinde imha edebiliyor...

arkadaşlar PKK 2 adet radar elde etmiş..ve bu radarlar havaya herhangi bir sinyal yaymıyor!!!aynı zamanda güdümlü roket kızaklarıda varmış!!bu ne demek...bu şu demek...PKK son zamanlarda yapılan hava operasyonlarımıza karşı önlem almak istiyor!!!allah pilotlarımızı tüm askerlerimizi korusun..

ve ne kadar ilginçtirki bu özel radarlar sadece 4 ülkede imal ediliyor...

1-ameika birleşik devletleri
2-rusya
3-israil
4-fransa...

adminlerimiz bana kızmasın diye hemen konuyu alakamız olan kısma kıvırmak istiyorum :D arkadşalar bu radar havaya sinyal yaymadan herhangi bir cismi nasıl tespit eder..sizce kullandığı teknoloji nedir???

selametle..allaha emanet olnuz

gulbey84

bu arada ete hocam şöle yaptım birazdaha iyi çalışıyor...göz kırpma nereyse hissedilmiyor...zannedersem gerçek devre üzerined daha iyi çalışacak

if ileri_sn=0 then
sayi_sn=sayi_sn+1

for i=0 to 400
pauseus 300
next i

endif
if sayi_sn=61 then
sayi_sn=0
sayi_dk=sayi_dk+1
endif

saygılarımla

mustafa_cmbz

hocam şema olarak örnek bir devre verirsen çok sevinirim...programda yaptığın tanımlamaları çözemedim...kolay gelsin...