74HC595 Kullanımında Dimleme Sorunu

Başlatan protech06, 12 Ekim 2008, 15:38:44

protech06

Arkadaslar iyi çalışmalar , ledli animasyon icin yapmıs oldugum bir devremde fazla sayıda 74hc595 kullanıyorum ve 595in her cıkısında 1 led kullanıyorum fakat ledleri sadece 0 ve 1 yani on - off olarak kullanıyorum  cihazda biraz degişiklik yapıcam ve ledleri dimleyebilmem lazım yani herbir cıkıstaki ledi on-off olarak kontrol etmem dısında birde bu ledin parlaklıgını 0-255 arasında deger gonderip ayarlayabilmem lazım bu işlem 595le yapmak sanırım mumkun değil peki 595 mantıgıyla calısabilecegim baska bir entegre varmı once cıkısları secip ardındanda her bir cıkısın alması gereken degeri gonderebilecegim bir entegre arıyorum

Klein

Maxim'in bu iş için özel çipleri var. max6960 ve benzeri birçok ürünü var.
http://www.maxim-ic.com/products/display/

aslan_korhan

Her LED'i tek tek bu şekilde dimleyemezsin. Fakat 595'in çıkışlarını on-off yapacak bir pini var. Tüm 595'lerin bu pinlerini birleştirirsin ve PWM uygularsan komple LED'leri dimleyebilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

sezgin05

Yada her 595'in 13 nolu bacaklarını ayrı ayrı pwm uygulayarak 8'li gruplar halinde dimlersin..

z

Alıntı Yap..peki 595 mantıgıyla calısabilecegim baska bir entegre varmı once cıkısları secip ardındanda her bir cıkısın alması gereken degeri gonderebilecegim bir entegre arıyorum

PIC kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

protech06

Pic Kullanmayı dusundum daha önce hatta işi dmx512 protkolu kullanıp picleri adresleyip cıkısları kontrol etmek mumkun ama pic kullanmak istemiyorum her pic icin ayrı bir alan olurturmak pcb uzerinde sorun olacak fiyat olarakta pic maliyeti yuksek cıkacak

sagamen

herkEse kolay gelsin