frekans konvertörü ve pic??

Başlatan tacettin, 13 Ekim 2008, 21:50:11

tacettin

sayın hocalarım;

frekans konvertörünün çalıştığı yerin yakınında picle ufak bir kumanda devresi yapıyoruz. ama dışarda pic gayet normal çalışırken burada çalışmasında saçmalıklar yapıyor. acaba frekans konvertöründen etkilenirmi? etkilenirse tedbirler neler olabilir?

biz bu arada pici optolarla hem girişleri hem de çıkışları izole ettik (4N25) girişleri  ( https://www.picproje.org/index.php/topic,22266&highlight=24+volt+pic+e+giri%FE ) Allegro hocamın yazdığı gibi yaptık.
başka ne gibi tedbirler alına bilir. şimdiden teşekkürler...

Gurkan-Demirbas

Merhabalar;
Üstadım, tek sorunun gürültü, gürültüyü elemine etmek için benim aklıma gelenler ise aşağıdadır; Diğer hocalarımın da ekleyecekleri şeyler olacaktır mutlaka.

1) Regüleni iyi yap, 7805 kullanıyorsan girişine ve çıkışına yüksek değerlikli kondansatör at (ben 470 uF + 100nF kullanıyorum). Yine kaynak girişine şok bobini kullanmak, kaynaktan gelebilecek gürültüleri azaltır (Ben 150 uH 1A bobin kullanıyorum)
2) Pic'in GND'si ile kontrol edeceğin kontaktörün GND'si farklı olsun
3) Yapacağın devrede GND hatları mümkün olduğunca kalın olsun
4) Kullandığın her entegrenin Vcc'sine yakın yerlere 100'er nF'lık kondansatörler at
5) Kristal kullanıyorsan, kristal ve kondansatörleri; pic'e mümkün olduğunca yakın olsun
6) Kristalin dış kılıfı ile GND arasına mutlaka köprü at; yani dış kılıfı GND'ye çek.
7) Girişlerine paralel mutlaka kondansatör kullan (100nF kullanıyorum)
8 ) Çıkışların her birine ters polarma diyot kullan. Bir sitede, daha hızlı olması için, normal diyot yerine barrier shotchky diyot kullanılmıştı (1N5819)
9) Allegro hocamın kullandığı schimitt kapılar oldukça etkili olabilir. Kullanmakta yarar var.
10) Software'da (Girişler için) bir gürültü maskeleyici rutin yazabilirsin.

==> Benim şimdilik aklıma gelenler bunlar.

iyi çalışmalar
GürkaN

malpaslan1979

Değerli Gurkan-Demirbas ustam;

Acemi olduğum için soruyorrum  :oops:  pici beslemek için pclerin power supplylarını kullanabilir miyiz bu powerıda 600 wattlık standart bir ups ile beslesek tüm besleme sorunlarını halletmiş olur muyuz? Yani stabil endüstriyel bir uygulama için pc power supply ve ups ekstra masraf olmasa gerek?

Ne dersiniz?

Saygılarımla.....

Analyzer

Alıntı yapılan: "malpaslan1979"Değerli Gurkan-Demirbas ustam;

Acemi olduğum için soruyorrum  :oops:  pici beslemek için pclerin power supplylarını kullanabilir miyiz bu powerıda 600 wattlık standart bir ups ile beslesek tüm besleme sorunlarını halletmiş olur muyuz? Yani stabil endüstriyel bir uygulama için pc power supply ve ups ekstra masraf olmasa gerek?

Ne dersiniz?

Saygılarımla.....

Selam,

Pc power supply yerine endüstriyel kontrol kartlarını beslemede genellikle sac kutulu smps güç kaynakları kullanılıyor. Ray tipi ya da sac kutulu şekilde bulmak mümkün. Meanwell şeklinde ararsanız ilgili markanın güzel ürünlerini bulabilirsiniz. Kristal yerine osilatör kullanmak, eski tip Pic mcu yerine EMF direnci yüksek yeni tip Pic mcu serisi kullanmak çözüm olabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

malpaslan1979

Değerli Analyzer ustam;

Bu güç kaynaklarının "Mean Well" fiyatları ortalama ne kadardır acaba? Ben pc güç kaynağını ucuza bulabileceğim için düşünmüştümde.

Saygılarımla....

Analyzer

Alıntı yapılan: "malpaslan1979"Değerli Analyzer ustam;

Bu güç kaynaklarının "Mean Well" fiyatları ortalama ne kadardır acaba? Ben pc güç kaynağını ucuza bulabileceğim için düşünmüştümde.

Saygılarımla....
Selam,

Bildiğim kadarıyla gücüne göre değişiyor. $15-$600 arası fiyatlarının değiştiği aklımda kalmış. Pc power supply'lar da aslında iş görebilir, sonuçta onlar da smps güç kaynağı. Ancak bu bahsettiğim endüstriyel tiplerin IP (Ingress protection) sınıfı korumaları olduğu için yangın riskine karşı daha hassas, arızalara karşı daha sağlam olduklarını düşünüyorum.
Güç kaynakları ile ilgili otomasyon firmalarından bilgi alabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "malpaslan1979"Değerli Gurkan-Demirbas ustam;
Üstadım, bırak ustalığı, kalfalığım bile şüpheli bence, (Ben hobby olarak ilgileniyorum elektronikle). Sen bakma ismimin altındaki 3 yıldıza !!....

Alıntı Yaptüm besleme sorunlarını halletmiş olur muyuz?
Sorununun Power supply'dan kaynaklandığına eminmisin?
Gürültü, çalışılan ortama göre değişen, göreceli bir problemdir. O yüzden net bir şey söylemek imkansız. Ama hocamın dediği gibi Switch Mode Power Supply'lar kullanılır endüstride. PC ps'sini deneyip görmek lazım ama.

Gürültüyü kategorize edersek eğer;
1) Power supply'dan kaynaklı
2) Inputlardan kaynaklı
3) Outputlardan kaynklı
4) Ortamdan direk etkileyebilecek gürültü.

Birini çözsen bile diğerlerinin etkileyip etkilemediğini test etmek gerek ve de gerekiyorsa, yukarıda yazdığım önlemleri almak gerek.

iyi çalışmalar

GürkaN