powerline iletişim

Başlatan sekoli, 18 Ekim 2008, 09:38:07

sekoli

Selamlar,

Forumdaki powerline 'dan data aktarımı ile ilgili yazıları okudum. Ustalarıma sorum, şöyle birşey nasıl yapılabilir?

Amaç şu : bir termometre devrem (slave) olsun, bu termometre devresine başka bir devre (master) ısıyı ölç komutu göndericek. O da ısıyı ölçüp, sonucu karşıya  göndericek. Slave dediğim ölçüm yapan devrelerden birdan fazla da olabilir. Burada iletişim elektrik hattı üzerinden yapılabilir mi?

Bir örnekte görmüştüm, örneğin ölçülen sıcaklık 23.4 derece ise ölçümü yapan cihaz karşıya 2340 Khz (yada 2340 Mhz tam hatırlamıyorum) gibi bir frekans yolluyor, karşıdaki devre de bunu algılıyordu.
Fakat benim buna ek olarak şuna da ihtiyacım var. Sıcaklığı ölçen tarafta birden fazla sensör olabilir, o yüzden master taraf "sıcaklığı ölç" komutu gönderirken, hangi sensörün ölçeceğini de karşıya bir şekilde iletebilmeli.

Böyle bir proje için bana yol gösterirmisiniz? Teşekkürler.

OG

İlgilenilecek konular

Sensor için LM35,
LM35 den ısı bilgisini okumak için pic ADC komutları (ADC li pic gerektirir, en kolayı 12F675).
PIC'den PIC'e haberleşmek için asenkron seri haberleşme.
Powerline için kullanılan haberleşme formatı (X10 olabilir emin değilim).
Powerline için eğer gerekili ise uyum arabirimleri (interface).

TDA5051A
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Arkadaşlar bu Power line communication haberleşmesinde birşey aklıma takıldı.

Diyelimki ev içerisinde hali hazırda kurulu elektrik tesisatı üzerinden haberleşme yapılacak. Fakat bu haberleşme sadece ev içerisinde olmasını istiyoruz. Yani ev tesisatında dolaşan sinyaller dışarı çıkmasın. Şebekeye gitmesin. Veya şebekeden içeri ev tesistatına herhangi bir sinyal girmesin. Bu durumda nasıl bir önlem alınabilir?

elektronik

elektrik panosuna şebeke filitresi takılabilir.

OG

Filtreden başka bir yöntem ile engel olmak da zor gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

robomaster

Alıntı yapılan: Mucit23 - 01 Aralık 2014, 00:11:22
Arkadaşlar bu Power line communication haberleşmesinde birşey aklıma takıldı.

Diyelimki ev içerisinde hali hazırda kurulu elektrik tesisatı üzerinden haberleşme yapılacak. Fakat bu haberleşme sadece ev içerisinde olmasını istiyoruz. Yani ev tesisatında dolaşan sinyaller dışarı çıkmasın. Şebekeye gitmesin. Veya şebekeden içeri ev tesistatına herhangi bir sinyal girmesin. Bu durumda nasıl bir önlem alınabilir?

Veya yan komşudaki benzer sistem ile interference olayını.

Mucit23

Arduino için şöyle moduller buldum.

http://www.seeedstudio.com/depot/Mamba-Narrow-Band-Power-Line-Communication-Shield-p-1296.html

Güzel bir ürüne benziyor. Bundan iki adet alınıp hızlı bir başlangıç işe iletişim kurulabilirmi? Daha doğrusu ilk başlangıç için tümüyle kendim yapmammı mantıklı olur yoksa hazır bir ürün üzerinden gitmekmi?

Kendim yapsam muhtemelen TDA5051 üzerinden giderim. Fakat şu izolasyon trafosu ve bazı bobin türlerini bulmakta sıkıntı çekebilirim.

Bu haberleşme telefon haberleşmesine benzetilebilirmi? Yani Oradada benzer bir mantık var. Oradaki gibi hatlarda bağlantı şekli önemli değil değilmi?