7segment parlaklık problemi

Başlatan krian, 22 Ekim 2008, 15:09:38

krian

merhaba arkadaslar
benim problemim  7448 ve 74hc238 kullanarak yaptıgım 8 adet paralel 7segment displayli devredeki parlaklık sorunu.
74hc238 çıkışları 470ohm direcle bc548 lere baglı(7seg (-) yi anahtalıyor)  7448lerin cıkısında 330ohm direnc var tarama hızım yaklasık 50hz.titresim yok denecek kadar az fakat parlaklık sorun.
7448lere baglı direcleri kaldırıp denedigimde bile parlaklık artmadı.
her displayde bilgi yaklasık 3ms  kalıyor.
Bu sorun nasıl halledilir.Şimdiden tesekkürler.

sezgin05

Önce transistörleri ve 74238 i söküp yerine tek başına 74138 bağlamalısın.Direnç olarakda sadece 7 segment girişlerine 100 ohm yetecektir.Eğer değişim olmadıysa yazılımsal veya displey sorunudur.

yalnayak

beslemede de voltajin tam olmasi lazim..dusuk voltjta parlamayi engeller.
dinamik olarak suruyorsan direnclerin degerini en az da tutabilirsin..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

krian

arkadaşlar ilginiz için teşekkür.Problemi çözdüm.

7448 yerine 7447 kullandım.(-) kontrol etmek yerine (+5v) kontrol ettim parlaklık arttı ama yeterli gelmedi yine de bana.
Ben devremin az elemanlı ve basit olmasını istiyordum onu için tarama yöntemiyle sürmek istedim displayleri.Bu düşüncemdem vazgectim her display için 74164 kullandım pic in 2 piniyle 8 displayi parlaklık sorunu olmadan sürdüm.Biraz maliyet ve işçilik arttı ama olsun.

ilginiz için tekrar teşekkür.