50A çekildiğinde ADC

Başlatan mech, 22 Ekim 2008, 17:13:52

mech

Merhaba Arkadaşlar. Yaptığım bir devrede 50A-60A yük çekildiğinde, picin besleme voltajı 5.3V'a çıkıyor. Yani değişen akımla birlikte şasesi azaldığından sanırım regule çıkışı değişiyor. Çıkışa zener koymama rağmen böyle.Şaseyi kalınlaştırdığımda bu değişim azalıyor.
 Vref=Vdd olduğundan (ADCON0.6=0) ölçülen voltaj yanlış oluyor. Ölçeceğim voltaj 0-3.5V arası.
 Kullandığım pic 12f675 olduğundan Vdd'yi ölçüp oran orantı yapamam.
 Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

Maxim

güzel bir nokta ,
cevabı bilmiyorum ,
ama sanırım ADCG yani analog groundu ayırmak lazımdır

Erol YILMAZ

Tasarımı inceleyerek PIC in beslemes gerilimlerini bu değişimden
etkilenmeyecek bir yerden almaya bakabilirsin.

ete

BU tip problemler genelde ortak sıfır çıkışlı çok uçlu trafolardan (0-6-12-48V gibi)  yapılan beslemelerde meydana gelmektedir. Çözümlerden birisi pici ayrı trafodan diğer (50A lik devreyi) ayrı bir trafodan beslemek olacaktır.
Tabiiki şayet böyle bir besleme durumu var ise.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mihri

PIC' in Vref+ ve Vref- uçlarını VDD ve GND'den ayrı kullanabilirsin.( hangi PIC'i kullandığına bağlı )
"Eppur si muove!"

mech

cevaplarınız için teşekkürler. Mihri hocam, onu biliyorum ama, ayrı bir besleme verme imkanım yok. Tek besleme var. Ayrıca parazit de oldukça fazla.

50 Hz 0-5V ( 0-5-0-5-0-5 şeklinde alternatif -5V yok) ölçmek için ADIN_STIME'ı 20ms mi yapmak gerekir.

mihri

ADIN_STIME ile ilgili bir durum yok. 0-3.5V gerilim ölçmek istiyorum demişsin PIC'in GND'sini ölçüm yapacağın noktanın GND'sinden alabilirsen  çözüm olabilir. Mesela akım ölçüyorsan ve şönt direnç kullanıyorsan PIC'in GND'sini şönt direncin şaseye bağlı tarafına, şönt direncin diğer ucunuda ADC girişine bağlarsan çözüm olabilir.

Not: Vref- ille negatif bir gerilim kaynağına bağlanacak diye bişey yok. Vref+'dan küçük olmak kaydıyla +1V +2V gibi gerilim kaynaklarınada bağlayabilirsin.
"Eppur si muove!"

mech

Anladım. Sağol. Parazite karşı optocoupler kullandım, gayet iyi çalışıyor, Gnd voltaj değişimi de artık pek etkilemiyor. optocoupler'de led voltajı 1.3V'un altında transistörü galiba çalıştıramıyor. Ama akım ölçme direncinin değeri ile oynayarak transistörü iletime geçirtebildim yani çıkışı aniden düzensiz artmaya başlıyor ama yine de işimi gördü. Teşekkürler.