Fırçasız motor sürücü ( ESC )

Başlatan mihri, 23 Ekim 2008, 21:59:18

mihri

Model uçaklarda kullanılan fırçasız motor sürücülerinin girişine hız kontrolu için nasıl bir sinyal uygulanıyor bu konuda bilgisi olan var mı?
"Eppur si muove!"

mihri

Yukarıda görülen sinyal ESC ile kumanda arasındaki haberleşme sinyali. T1 türesi 1ms ile 2ms arasında değiştiğinde motorun hızıda değişmektedir. T2 süresi ise 20ms olmak zorunda yani 20 ms'de bir ESC'ye hız bilgisi gönderilmekte. T1 zaman aralığı ESC'lere göre değişkenlik gösterebilir mesela benim ESC de bu süre 1.1ms ve 1.8ms aralığında değiştirilebilmektedir.
Servoların kontroluda yukarıda anlatılan mantıkta olmaktadır.

Programlama konusuna gelince kullandığım ESC'de T1 zaman aralığı 1.8ms (full throttle) olacak şekilde sinyal gönderilir. daha sonra ESC'nin beslemesi bağlanır. ESC bu durumda programlama moduna girecektir. Programlama menülerini seçmek için ise T1 zaman aralığı 1.35ms (half throttle) olmalıdır. Seçilen menüde ki parametreyi kaydetmek içinse T1 1.1ms yapılarak parametre seçilir. İptal etmek için ise T1 zaman aralığı 1.8 (full throttle) yapılmalıdır.

Mikrodenetleyici programlamadan anlayan herkez yukarıdaki bilgilerle ECS'sini kumandasız çalıştırabilir, yada programlama kartını yapabilir.

Çalışmalarınızda kolaylıklar.
"Eppur si muove!"

GamzeDemir

Merhabalar

Bende hobby7.com sitesinden asagıdaki urunu aldım .. Ancak yanında ne bir datasheet ne de bi manual verdiler.. Tabi boyle bir bilgi olmayınca bende ilgili kişileriyle gorustum ancak bu konuda bir bilgi sahibi olmadıklarını bunların  uzaktan kumanda ile kontrol edilen cihazlar oldugunu mikrokontrolor ile kontrol edilip edilmeyeceği hakkında fikir sahibi olmadıgını ifade etti.. Konunuzu gorunce hemen atladım.. Sizin bu verdiğiniz bilgiler butun bu tur esc lerde gecerli mi.. Bazılarında daha farklı demişsiniz.. Peki bu bilgileri siz nasıl elde ettiniz..yani ben elimdeki bu surucunu hangi ms ler aralıgında ne yapacagını nerden anlayacagım :oops: Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim Şimdiden çok teşekkür ederim

mihri

Aslında kontrol sinyali standart olmalı. Bendeki ESC'nin datasheet'inde yazılan bilgilerden yola çıkark bilgi verdim. Sizin ESC için kontrol sinyalinin tayinini deneme yanılma yoluyla yapabilirsiniz.
"Eppur si muove!"

EMG81

Selam. Bende kısa zaman içinde ESC ler ile çalışacağım.

Direk PWM göndererek motoru döndüremezmiyiz ? Hiç ESC yi programlama işine dalmadan ?? Ha birde datasheet lerini nerden buluyoruz ? Bende incelemek isterim...

Tagli

Dandik ESC'lerde programlama özelliği olmuyor. Aslında bu daha iyi bence, doğrudan PWM gönderip çalıştırmak mümkün oluyor. O zaman datasheet'e falan da ihtiyaç olmuyor.
Gökçe Tağlıoğlu

zoptrik

selamlar ben de bu konuda baya araştırmama rağmen adamakıllı bir bilgi bulabilmiş değilim sayın @mihri nin açıklaması internetteki adamakıllı Türkçe tek açıklama herhalde.
hocam bu menü meselesi nasıl belirleniyor. yani bu cihazın bir ekranı yok 20+1.8ms lik sinyali gönderdik, sonra 1.35 ten devam edince sesler mi geliyor? o seslere göre mi programlıyoruz? istediğimiz ses gelinde 1.1 e mi çekiyoruz?
http://www.dealextreme.com/p/mystery-speed-controller-50a-bec-for-brushless-motors-300-450-r-c-helicopters-34337
alacağım esc bu ve kullanıcının verdiği manual de pwm mode diye bir bölüm var.
http://www.graysonhobby.com/grayson-50A_manual.pdf
şimdi bu esc bildiğimiz pwm sinyali ile sürülüyor mu? çok garip normal motor kullanacağım bu gidişle acaip zor işmiş bu fırçasız motor işi.
şimdiden teşekkürler
iyi forumlar...

muhittin_kaplan

Bu motorlar için bir ESC ye ihtiyaç var. ESC yi programlamak için (Soft Start, Soft-Hard Stop yada Pil Özelliği gibi) Ya Programlama KArtı Alacaksınız yada ESC ve buna Bağlı Motoru dinleyerek (Her Menüde Ayrı Bipleme gelir) Servo Tester yada Model Araç-Uçak Kumandası yapacaksınız.

mihri

Alıntı yapılan: zoptrik - 02 Eylül 2011, 05:03:11

hocam bu menü meselesi nasıl belirleniyor. yani bu cihazın bir ekranı yok 20+1.8ms lik sinyali gönderdik, sonra 1.35 ten devam edince sesler mi geliyor? o seslere göre mi programlıyoruz? istediğimiz ses gelinde 1.1 e mi çekiyoruz?

Seçtiğin menüye göre motordan biip biip şeklinde melodiler geliyor. Bana çok ilginç gelmişti ilk duyduğumda çok zekice.

Programlamak için doküman aşağıda verilmiş.
http://www.graysonhobby.com/grayson-50A_manual.pdf
"Eppur si muove!"