ADC Beslemesiz Çalışıyor !!

Başlatan imcek, 24 Ekim 2008, 16:27:33

imcek

Selam arkadaşlar

Pic Basic Pro da adc uygulamasıyla voltaj okuması yaptırıyorum.
Ancak uygulama yaptığımda pic in besleme voltajı olmadan voltaj okuma
yaptırdığım uçta (ra0) herhangi bir dış voltaj varsa(5 V) pic besleme olmadan çalışıyor.pic i bu şekilde çalıştırmak bi sorun yaratır mı?

mucit07

dedigin şey  kesinlikle olmaz pic beslemesi analog girişmi biraz aşalım bunları

Tagli

Gariptir ki bugün ben de birinden beslemesi olmadan PIC'in çalıştığını duydum. "Hadi canım olmaz öyle şey" dedim. Şimdi bu yazıyı okuyunca kafam karıştı ve aklımda bir "acaba" oluştu. PIC'in iç yapısını bilmeden kesin bir yorum yapmak zor ama bazı durumlarda çalışıyorsa bile her an sorun çıkarabilir, böyle şeylerden kaçınmak lazım bence.
Gökçe Tağlıoğlu

imcek

Alıntı yapılan: "mucit07"dedigin şey  kesinlikle olmaz pic beslemesi analog girişmi biraz aşalım bunları

pic beslemesinin analog giriş olduğunu kim söyledi...

Ben board ta uygulamasını yaptım.3.6 voltluk pilin voltajını okutturuyorum
pic'e beslemeyi bi ara takmayı unutmuşum bi baktım analog girişteki pilden direk lcd çalışmaya başlamış.lcd de yazılar çıkıyo.çalışıyor yani.şaşırdım bende.kullandığım pic18f452 gerekli ayarları yaptım.voltaj okutma yapıyorum.herhangi bi sorunum yok.pili bağlar bağlamaz çalışıyor.

Her ikinizde böyle bişey in kesinlikle olmayacağını mı söylüyorsunuz.  :)  denemeden konuşmayalım.

Erol YILMAZ

Pic in Portlarında  koruma amaçlı olarak 2 adet diyot var.
Bunlardan birisi, girişten VDD ye doğru bir diyot.

Besleme kesilse ve buradan gerilim gelse PIC çalışabilir. :)

Diğer diyotta şaseye doğru bu arada...

Maxim

18F452 ,
üretimden kaldırılmış bir ürün ,
belkide böyle sorunlardan dolayıdır ?

porta girişine baktımda ,
giriş ucundan A/D convertera ve aynı anda LVD modülüne giden direk bir bağlantı var ,LVD modülünün girişiyle de VDD arasında bir "direnç" sözkonusu ,yani porta girişi ile vdd arasında sanki bir direnç varmış gibi geldi bana , yanılıyormuyum ?

mucit07

ozaman ben elektronik bilmiyom gec bunları

wsxwsx

usb seri dönüştürücü ile picden bilgi gönderiyorum. dönüştürücüdeki rx ucunu bir direnç ile usb beslemesine bağladım. ( boşta kalırsa sorun olmasın diye)

usb dönüştürücü ve picin şasesi ortak picin beslemesi yok. baktım pic veri göndermeye devam ediyor.

Bunda şaşılacak birşey yok.  pic pinine bağlanan pull up vasıtasıyla gerilim gelmiş, Picin içinde yer alan diyottan geçerek pici beslemiş.  böylece "beslemesiz" çalışmış  :) Kullanılan pic 16f628a

ADC veya başka picler için de durum aynıdır. Eğer pindeki  gerilim yeterliyse , pici besleyecektir.

imcek

teşekkürler arkadaşlar.Peki bunu önlemenin bir yolu varmıdır.Diyotla vs

wsxwsx

beslemesiz çalışan piicn  besleme uçlarını ölç. orada gerilim olduğunu göreceksin. illa 5 volt olması gerekmez. bazı pic 2 voltla da çalışır.

Önlemenin yolu ise girişe direnç bağlamak. örneğin 5 voltu ölçüyorsak 4k7 direnç ile adc pinine girebiliriz.  Ya da bu dirence ilave olarak daha iyi çözüm şu. pic besleme uçlarına 470 ohm paralel direnç takarsın. bu ölü besleme orada sönüp gider. pic beslemesiz çalışmamış olur

Tagli

Alıntı yapılan: "imcek"Her ikinizde böyle bişey in kesinlikle olmayacağını mı söylüyorsunuz.  :)  denemeden konuşmayalım.
Ben "Kesin olmaz" demedim. Özellikle de bir tesadüf eseri aynı şeyi bir gün içinde ikinci kez duyduktan sonra... Çalışıyor diyorsan çalışıyordur. Zaten diğer arkadaşların da yorumları bunun olabileceği yönünde.
Gökçe Tağlıoğlu

Klein

bu durumda şaşılacak birşey yok.  pullup , parazit diyotları vs.. gibi elemanlar üzerinden beslenebilir. hatta 6 dijit , 35mm 7 segmentli  her segnment için bir 74164 çipi kullanılmış bir saat devresinin sadece 74164 data clock uçlarına bağlantı yapılarak çalıştığını biliyorum. gösterge biraz sönük yanıyordu o kadar.  Besleme kablosunun koptuğunu farketmedim ve bir süre ekranın neden sönük yandığını bulmak için uğraşmıştım.

mech

ben bir devrede picin voltajını anahtarlayarak devamlı voltaj olan bir bölümü tetiklettirmek istemiştim ama pic portlarındaki analog girişlerden ya da dijitallerden beslenerek çalışıyordu. O gün bugündür bu gibi durumlarda pici direkt besleyip, tetiklemeyi anahtarla picin bir port pininden yaptırıyorum.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

murbay

benimde başıma geldi. pic16f84 ile lcd sürerken pic'in beslemesi verilmediği halde devre çalıştı. Ancak devredeki diğer kısımlarda enerji vardı.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

creemstorge

Kesinlikle çalışır hatta çalışıyor diyip son noktayı koymak istiyorum. Zaten aradaki bazı mesajlar yeterince laubalice. Daha bu sabah başıma geldi. PIC in beslemesini bağlamayı unutmuşum ama portlara giren elektrik yüzünden PIC çalışıyordu. Abartılacak bir durum değil bu.