sifreli kilit 3 gun sonra neden havaya uctu

Başlatan mame, 01 Kasım 2008, 01:08:59

mame

arkadaslar semadakı devreyı yaptım bagladım 3 gun calıstı. sonrasında
regulator cok ısınarak yanındakı kopru ve kondansatorude goturmus kutusunu erıtmıs.voltaj oynamaları harıcınde sızce sorun nedır.semada gorulmesede rolenın dıodu baglı.devrede kısa devre olcumlerı tamam,zaten
3 gun normal calıstı.hafıf ısınıyodu ama yakacak kadar degıl.sızce neden yandı lcd aydınlatma 330 ohm dırencmı yoksa kontrast 10 potmu.ıseyene baskı devre ve programda gonderebılırım ama devre su an duzgun calısmıyor ve sorun bence baskı devre yada program degıl
http://img356.imageshack.us/img356/728/kilitra7.png
bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

Klein

eğer kutu kapalı bir kutuysa hava sirkülasyonu olmuyosa, az ısınıyor dediğimiz malzemeler bir süre sonra sobaya dönüşüyor. hele kutu plastik ise, hele de ip65 ve yukarısı contalı kutu ise vay haline....

mame

dogru kutu kapalı ama normalde 200ma ceken devre neden bu kadar ısınsın lımıtlerı zorlamıyorumkı.daha oncede yaptım bu tarz cıhazlar ama bu sekılde olmamıstı.
bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

teknikelektronikci

resme bakamadim düzgünce koyarsaniz daha iyi olur regüle entegresin fazladan gerilim vermis olabilirsiniz mesela 12 voltun üstünde sonrasinda ise regüleden 1 amperden fazla akim cekmis olabilirsiniz birde sunu unutmayin pratikide  devreden gecen 1 amper icin 2200 uf condansatör takmak önerilir linki tazeleyin tekrar duruma göre yorum lariz kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mame

resmi sayfada gorulecek sekılde beceremedım.besleme 18v ac ama yuke bınınce dusmekte.resmı kontrol ettım lınk acılıyor

JKramer

18V AC doğrultulduğunda yaklaşık 25V DC yapar. 7812'den bir de 200mA'in üzerinde akım çekildiğinde çok ısınır. Şemada 7812'den sonra pic için 5V nereden geliyor göremedim. 220~7.5V trafo kullanır Lcd panel aydınlatmasını da regülatörün çıkışından değil girişinden alırsanız (sonuçta led yakmak için o kadar da regüle olmasa da olur :)) regülatörün ısınma sorununu önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

bymrz

7812-7805 gibi lineer regülatörleri kesinlikle tavsiye etmem. Bunun yerine switch mode lm2575-76 gibi regülatörleri kullanmanız hem sağlıklı hem de güç açısından daha verimli olacaktır...

osmanpasali

devrede en yuksek ihtimalle problem cikaracak role gozukuyor. bobin uclarini kontrol edin...
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

mame

7812 dıye gosterdıgım aslında 7805 yanlıs yazmısım semaya.aydınlatmayı ayırıp tekrar deneyecem cevaplar ıcın teşekkürler.
alone_lover hocam bılmedıgım ıcın soruyorum bu devre ıcınde  lm2575 gereklımı sonucta 5v 200ma
daha once 1 regulatorle kayan yazı yapmıstım onda bıle gerek kalmamıstı.

JKramer

Eğer 7805 ise; (25-5)*0.2=4W ısıya dönüşecek. Eğer çektiğin akımın 0.5A'den düşük olduğuna eminseniz LM2574 kullanabilirsiniz. Bu elemanı kullanınca girişe 35V civarına kadar gerilim uygulanabilir. 100-200 mA ne ki diyorsunuz ama giriş gerilimi bu kadar yüksek olunca (~25V) işler değişiyor.

bymrz

mame arkadaşım;

Bi çoğumuz kullandığımız komponentin datasheetini yanlış okuyoruz. Daha doğrusu üreticilerde biraz çarpıtarak yazıyorlar  ;)

Mesela diyeyim ki transistörün datasheetinde koooccaman

50 Amperes 100 V NPN Transistor

Ooo diyoruz hemen süper, gerisini okumaya ne gerek var.Ama okumaya devam ettiğimizde diyorki Tcase 25c operation max power... ve ekliyor 200 W...

Evet transistör 200 W ama soğutucu kasa ile birlikte, ki bu kasa transistörü devamlı 25 C derecede tutabilecek koca bi soğutucu olması gerekiyor.

Ve altında da yine küçükce Tfree air operation max power= 3 W..   :D

wallahi hangi transistördü hatırlayamıyorum ama daha bugün baktım aynen böyleydi. yani soğtutucusuz bağlarsan 3 W. O da 24 volt bağlasan koca transistörden 125 mA çekebilmen demek.

Yada şu şekilde bakalım yine yazıyor ya 50 Amperes. ver 24 voltu bassın 50 amperi.. Basar mı sence  :D  
Üstünde ne yazıyordu 200W. Bunu unutmamak lazım. O zaman sen 24V verirsen alabileceğin max akım 200/24=8.33 Amper olur.

Uzun oldu ama umarım yardımı olabilmişimdir dostum...

mame

sagolun hocam pazartesı voltajı azaltıp aydınlatmayı regulator oncesıne baglayarak denerım.tahmını 3-4 sonra patlamazsa cevabı buraya yazarım cevaplarınız ıcın teşekkürler.

ilker_32

Devre beslemesini daha iyi yapmalısın. Sanırım 12V röle bobinini 7812 ile sürmüşsün. Bobin gerilimi daha düşük bir röle kullanabilirsin. 7805 bağlantısını merak ettim doğrusu ve voltaj regülatörün giriş ve çıkışına kond. atarsan daha iyi olur.

OG

Alıntı yapılan: "alone_lover"mame arkadaşım;

Bi çoğumuz kullandığımız komponentin datasheetini yanlış okuyoruz. Daha doğrusu üreticilerde biraz çarpıtarak yazıyorlar  ;)

Mesela diyeyim ki transistörün datasheetinde koooccaman

50 Amperes 100 V NPN Transistor

Ooo diyoruz hemen süper, gerisini okumaya ne gerek var.Ama okumaya devam ettiğimizde diyorki Tcase 25c operation max power... ve ekliyor 200 W...
Evet transistör 200 W ama soğutucu kasa ile birlikte, ki bu kasa transistörü devamlı 25 C derecede tutabilecek koca bi soğutucu olması gerekiyor.
Ve altında da yine küçükce Tfree air operation max power= 3 W..   :D

wallahi hangi transistördü hatırlayamıyorum ama daha bugün baktım aynen böyleydi. yani soğtutucusuz bağlarsan 3 W. O da 24 volt bağlasan koca transistörden 125 mA çekebilmen demek.

Yada şu şekilde bakalım yine yazıyor ya 50 Amperes. ver 24 voltu bassın 50 amperi.. Basar mı sence  :D  
Üstünde ne yazıyordu 200W. Bunu unutmamak lazım. O zaman sen 24V verirsen alabileceğin max akım 200/24=8.33 Amper olur.
Uzun oldu ama umarım yardımı olabilmişimdir dostum...
Aslında  konuya biraz yabancılık var sanırım.

-O transistör o akımda kullanılır.
-O transistörün bir de jonksiyon-kılıf (Junction to Case), kılıf-soğutucu termal dirençleri vardır. Transistörün termal dirençleri ve bağlanacak soğutucunun termal dirençleri dikkate  alınarak bu dirençlerin toplamı bu ısı için yeterince düşükmü, ortaya çıkan ısı defedilebiliyormu ona baklır.
-O transistörün güç disipasyon eğrisi incelenir. Ve güvenli alan içinde çalışıp çalışılmadığı anlaşılır.
-Şartlar yerine geldi ise bahsi gecen akımda rahatlıkla kullanılabilir.

Soğutucusuz bir transistörde kılıf-soğutucu (kılıf-hava ortamı) termal direnci çok yüksektir, ısı defedilemez ve hemen yanar.

http://www.intel.com/support/processors/pentium/sb/cs-011039.htm
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mame

cevaplarınız ıcın teşekkürler lcd aydınlatmayı regulator harıcıne bagladım gırıs voltajını 12v dc ye dusurdum su an normal gorunuyor ısı yok.bakalım 1-2 gune sonuc ne olacak.semadakı 7812 aslında 7805 yanlıs yazmısım bu arada.