Programlanabilir Ses Filtresi

Başlatan peko, 02 Kasım 2008, 00:43:37

peko

Mrb,

İstediğim bir ses frekansını belirleyerek ve o frekansı bilgisayar yardımı ile bir eproma atıp nasıl filtre edebilirim ? Mesela ben 100-123 hz aralığının bu filtreden geçmemesini istiyorum. Yapacağım devreye düşük seviyeli ses girip, düşük seviyeli ses çıkacağım. Fakat ben hangi frekansların geçmemesini istiyorsam bunu da bi eprom'a yükleyip , filtrelenmesini sağlayacağım.  Nerden başlamalıyım ? Bunun en pratik yolu nedir ?
Araştırdığımda 5-10 band'lı ekolayzır ent. olduğunu gördüm, bunlar elektronik olarak ayarlanıp, kendi içerisinde bu ayarları muhafaza edebiliyor. Ama benim ihtiyacım olan insan kulağının duyabileceği tüm frekanslara bunu yapabilmek.  Normalde bir ses editör programı ile nasıl ses üzerinde kesme işlemi yapıyorsak, bu kestiğim frekansları filtrelemeliyim..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

timpati

keşke herşey düşünüldüğü kadar kolay olsaydı.

sesi iki türlü işleyebilirsin; ya analog olarak yani zaten olduğu gibi ya da önce sayısal hale getirip gerekli programlarla üzerinde oynama yapıp sonra yeniden analoğa dönüştürerek.

analog halde ortada bir program falan olmaz, ancak donanımla müdahale edebilirsin, bunu çok katlı bir ekolayzır devresinin frekansı belirleyen C ve R'lerini devreye sokup çıkararak ya da pot değerini değiştirerek yapman gerekiyor.

sesi sayısal hale getirmişsen olay nispeten (diğerine oranla, göreceli olarak) biraz daha kolaylaşıyor. sayılar kümesine dönüşmüş data yığınından sakıncalı olanları yoketmek (veya zayıflatmak) için sırf buna özel hazır algoritmalar veya IC'ler olmalı. DSP denilen IC'ler sanırım bununla ilgileniyor olmalı ama ben ayrıntısını bilmiyorum, yapan varsa nasıl olduğunu, başka nelerin gerektiğini, yöntemini vb. anlatırsa seviniriz.
why mr. anderson, why ?

wsxwsx

En kolay yöntem dijital potansiyometre  kullanmaktır.  

Mikrodenetleyici ile kontrol edilir. İlgili frekansa uygun değer ayarlanır.

ferdem

Dijital filtreleme olayı hız gerektiren bir olay, ses için saniyede en az 8k örnek alıp aldığınız değerleri proses edip(belirli katsayılarla çarpmaktan ibaret) üst üste toplamanız gerekir(multiply and accumulate-mac) ki bu işlemler mac işini çok hızlı yapabilen DSP ler tarafından yapılıyor. DSP ler pahallı, sadece bu işlem için kullanılması verimsiz bir tercih olabilir.

Bir ara ben de buna benzer bir iş yapmak istemiştim pek ucuz görünmese de maxim in max268 ini gözüme kestirmiştim:
Pin-Programmable Universal and Bandpass Filter
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/1186
Ama piyasada bulunur mu bulunmaz mı bilmiyorum, henüz sormak nasip olmadı, belki muadilleri vardır.

ipek

National üretimi MF10 LMF100 gibi BPF LPF ve notch filter olanağı sunmaktadırlar basit yapıları vardır.verilen  clok frekansı değiştirilerek respons değişir. fakat jitter değildir yani istenilen bir frekansı o bölgede tamamen yok edemezsiniz  yani her durumda olduğu gibi bununda bir sınırı vardır...