Picli şarj devresi DÜZELTME

Başlatan lojikmemo1, 03 Kasım 2008, 04:58:42

lojikmemo1

Yeni başlık açmak istemezdim ama konu silinmiş sebebi ise ortada ama ben yinede vaadimi yerine getireyim

Takip eden linkteki ete'nin şemasının mclr bağlantısını bir inceleyin.
http://antrak.org.tr/images/stories/pic_2005/mart/erol-erdal/schema.GIF
Düzeltilmiş hata ise aşağıda
http://pic1.resimupload.com/r1/thumb_690716479.gif
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

OG

İlgili bağlantılardan her ikisi de çalışır. Senin bağlantında, açılışta donanıma bağlı zaman gecikmesi sağlar, enerji verildiğinde geçici rejimler sebebi ile faydalıdır. ETE'nin bağlantısında zaman gecikmesi yoktur, gecikmeyi fuse ile, yazılım ile yapabilir veya yapmayabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ete

Dünya da kavgalar ve savaşlar işte böyle başlıyor demekki. Tarafların olaylara sert ve yanlış şekilde yaklaşmaları sonucu ortaya böyle sorunlar çıkıyor işte.

Öncelikle kendi kusurumu ortaya koyup hatamı düzeltmeye çalışacağım.
MCLR bağlantısını yanlış olduğu ortaya koyulunca ortada bir yanlışlık aramaya çalıştım ama görmeyince de savunmaya geçtim. Bu insanın doğal davranış biçimidir. Şemaya baktım ve MCLR ucuna 2 adet kondansatör bağladığımı ve bu ucun asgariden HIGH 'konumunda tutulması gerektiğini bilerek baktımki her şey usulüne uygun yapılmış Zaten yüzlerce kişi bu devreyi yaptı ve çalıştırdı. O halde ortada bir yanlışlıktan söz edilmesi yanlış bence olsa olsa eksiklikten bahsedilebilir.  Normalde,  tabiiki açılışta bir zaman gecikmesi sağlanmak istenirse bu kondansatörlerin dirençten önce bağlı olmaları gerekir idi. Mevcut bağlantıda yinede kondansatörün şarj oluncaya kadar bir gecikme sağlayacağını düşünüyorum. Ancak yeterli olmayabilir. Zaten milisaniye mertebelerinden bahsediyoruz. Ama bu bağlantı şeklinin kesinlikle yanlış olmadığını herkes biliyor en azından bu işten anlayanlar biliyor.

Zaman zaman böyle yazılarla karşılaşıyorum ve kendimi polemiğe girmemek için fazlaca zorluyorum. Ama öyle şeyler yazılıyorki cevap hakkı doğruyor. Ama yinede en doğrusu cevap yazmamak imiş onu şimdi çok iyi anladım.
Arkadaş, MCLR bağlantısı yanlış, devren saçma şeklinde bir yaklaşım yerine, şöyle yapılsa daha iyi olurdu ve bu devre yerine şu olsa daha iyi netice alınırdı şeklinde bir yaklaşım içinde olsa idi hiç de bu noktalara gelmezdik diye düşünüyorum.

BU konuda kesinlikle başka cevap yazmayacağım. Lüzümsuz meşgul ettiklerimden özür dilerim. Bir şeyi daha açıklığa kavuşturmak istiyorum. Ben bir amatörüm. Yaptığım her şeyin amatör sınırlar içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.  

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

wsxwsx

Bu uzun yazıları tartışmaları tam okumadım.  Yuıkarıdaki şemalarda mclr neresidir o bile anlaşılmıyor. ( bu  picin pinlerini ezbere bilmediğimizden anlayamadık. tüm 18 pinlerin mclrsi aynı yerde midir onu da bilmem.)

Ama güzel bir mclr önerim var. Yüzlerce picli devrede kullandık. gayet güzel . hiçde sorun çıkmadı. pic  gerektiği gibi güzelce resetleniyor. hele besleme kesilince resetlenmemesi gibi anormal durum hiç yok.

Yapılacak işlem çok basit. MCLRyi direk pic beslemesine bağlıyoruz.  Besleme ile GND arasına 1k gibi bir direnç atıyoruz. mis gibi reset. başka da reset aramaya gerek yok. WDTyi de açtık mı. canavar. Hatta pic bu harika çalışmasından dolayı başka entegreler kilitlenmiş mi diye bakıp onları da gerektiği zaman resetliyor. devredeki en güvenilir eleman pic yani

kondansatör ve dirençle mclri ağırlaştırmak dolamak gereksiz.

swat

ete ve lojikmemo
tartıştığınız şey, bir incirin bile kabuğunu doldurmaz.

emeğe saygı lütfen...