PWM motor sürme. PIC Reset atıyor

Başlatan kostebek, 06 Kasım 2008, 02:25:37

kostebek

Arkadaşlar PWM ile mosfet kullanarak 12V dc motor sürüyorum. Yalnız PWM düşük değerlerdeyken motor kalkacağı esnada sanırım çok akım çekiyor ve kaynak bunu karşılayamadığı için de LCD ekranda birşey yazmıyor PIC işlevlerini yapamayıp reset atıyor.

Buna nasıl bir çözüm getirebiliriz. ?=

Tagli

Devreye bir miktar kapasite koymak işe yarayabilir. Elektronikten pek anlamayan biri olarak miktarı hakkında fikir vermem zor ama ben yaptığım ufak çaplı çalışmalarda 22 uF ile işi kurtarmıştım. Motor sürücü devrelerinde 470 uF lik kapasitörler oluyor bazen, onunla da deneyebilirsin.

Diğer bir çözüm de (ki aslında daha sağlıklı) kontrol devresiyle motor sürücü devresini ayırmak. Opto isolator denen şeyler bu amaçla kullanılabilir. Böylece arada elektriksel bir bağlantı olmadan motorları kontrol etmiş olursun ve motorların çektiği akım kontrol birimini (PIC) etkilemez.
Gökçe Tağlıoğlu

amuhurcu

... en güzel çözüm ve kesin çözüm, mikroyu ayrı bi besleme ile sür motoru ayrı... ve aralarındaki iletişim içim opto kullan.... ben hep öyle yapıyorum en ağır çalışma koşullarında bile banamısın demiyor sistem....

kostebek

Alıntı yapılan: "amuhurcu"... en güzel çözüm ve kesin çözüm, mikroyu ayrı bi besleme ile sür motoru ayrı... ve aralarındaki iletişim içim opto kullan.... ben hep öyle yapıyorum en ağır çalışma koşullarında bile banamısın demiyor sistem....

Tabi opto izo. güzel yöntem . Ancak prototip bir makina yapacağım için çok da gerekli değil. Motorun üstünde de yük olmayacak.

Bu arada büyük değelikli bir kondansatör ile işi çözdüm ;) Tıkır tıkır çalışıyor

kemalguler

Pic beslemesini bir diyot ile ayırıp kondansatör bağlarsanız kısa süreli aşırı yüklenmelerde pic beslemesi değişmeyeceğinden reset atmaz diye düşünüyorum.Sonuç alamazsanız en güzeli güç devresini ayrı kontrol devresini ayrı kaynaklardan besleyin derim.Kolay gelsin.

krian

problemin devre ile ilgili değil kaynakla ilgili. ya ikisini aynı anda besleyeciğin kaynak aşırı yüklemede gerilim seviyesini sabit tutacak kadar güçlü olacak yada arkadasların dediği gibi farklı kaynaklar kullanıp opto ile devreyi izole edecezksin. istedigin kondansatörü tak bobinden filtre yap kaynak kötüyse işe yaramıcak

kolay gelsin

kostebek

Kaynak da dandik şimdi ne yalan söyliyeyim. Şöyle 4-6A lık bi kaynak lazım da. Şimdilik cep telefonu adaptörü kullanıyorum (:

bymrz

Alıntı yapılan: "kostebek"Kaynak da dandik şimdi ne yalan söyliyeyim. Şöyle 4-6A lık bi kaynak lazım da. Şimdilik cep telefonu adaptörü kullanıyorum (:

hocam o zaman neyi tartışıyoruz ki?

teknikelektronikci

motora diod ve snober devresi is görür ama bu is cep telefonu adaptörü ile zaten olmaz o yüzden reset atiordur
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kostebek

Teşekkürler arkadaşlar hallettim zaten. Sağolun hepiniz  ;)

MICROCEBEL

birde bu tarz işlerde pwm frekansıda çok önemli bizzat kendim yaşadım.