endüstriyel otomasyon projesi

Başlatan ycmy, 08 Kasım 2008, 12:24:32

ycmy

mrb arkadaşlar elinde herhangi bir otomasyon projesi olan var mı şemalar sensörler vs anlatılmış olacak böyle bir proje hazırlamam gerekiyor ama nasıl yapılır bilmiyorum kesinlikle ticari amaçlı değil kimse yanlış anlamasın ödev için araştırıyorum mesela kafes direk imalatında kullanılan cnc tezgahlarının nasıl çalıştığını kullanılan sensörleri falan biliyorum ama şema kısmını nasıl yapacağım bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

erkan614

schema ile kafayı bozma bence
sensor bilgilerini okuyan kısma plc de ve çalışma programını akış diyagramı şeklinde sun önemli olan projenin nasıl çalıştığıdır yoksa sensorü okuyan mcu nun buffer için kullandığı optnun akım sınırlama direncinin değeri değil (not: 24 v için genelde 2.2k kullanırız)
kolay gelsin

ycmy

sanıyorum tam anlatamadım şimdi otomasyon dersi için bir ödev hazırlamamız gerkiyor.ama hocamızın sölediği tek şey hrhangi bir fabrikanın otomasyon projesini hazırlayıp getirin.yani bir fabrikaya gideceksin inceleyeceksin nerde hagi sensörler kullanılıyor nasıl kullanılıyor öğreneceksin sonra bunları rapor haline getireceksin.benim sorunum ise bunları raporlarken sensörler nerde nasıl kullanılıyor hangileri var anlatırım ama bunları bi de şemayla falan anlatmak gerekiyormuş bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Analyzer

Alıntı yapılan: "ycmy"sanıyorum tam anlatamadım şimdi otomasyon dersi için bir ödev hazırlamamız gerkiyor.ama hocamızın sölediği tek şey hrhangi bir fabrikanın otomasyon projesini hazırlayıp getirin.yani bir fabrikaya gideceksin inceleyeceksin nerde hagi sensörler kullanılıyor nasıl kullanılıyor öğreneceksin sonra bunları rapor haline getireceksin.benim sorunum ise bunları raporlarken sensörler nerde nasıl kullanılıyor hangileri var anlatırım ama bunları bi de şemayla falan anlatmak gerekiyormuş bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
Selam,

Ne güzel cevabı siz vermişsiniz zaten. Fabrikaya gideceksiniz, inceleyeceksiniz. İncelemezseniz bir proximity switch, bir rotary encoder, bir seviye anahtarı nedir anlayamazsınız. Her makinenin detaylı ya da blok şemaları genelde makina ile verilir. İncelediğiniz fabrikanın teknik müdürüne konuyu ilettiğinizde size bir makinanın projesinin tamamını ya da bir kısmını verecektir. Burada da şema verilir, bu tip otomasyon projesi yapan arkadaşlar da mevcut. Ancak amaç burada sahada ödevi tamamlamak. Siz sahada gerekli bilgileri toplayın, takıldığınız noktaları sorarak öğrenme sürecinizi tamamlamış olursunuz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ycmy

arkadaşlar sizlere teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için ancak benim gidip bir fabrikayı inceleyecek vaktim yok haftaiçi işteyim pazarları da fabrikalar kapalı veya bana döküman verecek bir yetkili yok geçen sene bir fabrikanın bakım onarım bölümüünde staj yapmıştım cnc tezgahlarıyla ilgileniyorduk genelde nerde ne tip bir sensör var nasıl çalışıyor hala az çok hatırlıyorum bir yere gitmeye vaktim de olmadığı için bunu anlatmaya karar verdim ama şemalarını da hazırlamam lazım bunu nasıl yapabilirim elinde bu tarz birşey olan varsa paylaşabilir mi diye veya nasıl yapıldığını bilen varsa anlatır diye böyle bir konu açtım ama kendimi tam olarak anlatamadım sanırım umarım artık az çok anlaşılmışımdır ilgilenen herkese tekrar teşekkür ediyorum

saygılarımla...