potansiyometreyi karttan çok uzağa taşımak mümkünmü..

Başlatan tampinar, 08 Kasım 2008, 15:57:11

tampinar

pic mikro işlemcisi kullanılan bir kartta potansiyometre üzerinden picin analog pin girişine 0...5 vot arası ayarlı bir gerilim verilmiş.bu potansiyometre karttan sökülüp sanayi ortamında uzağa taşınabilirmi bu şekilde kullanımda bir sorun yaşanırmı.taşınamazsa nasıl bir çözüm önerebilirsiniz.

sebo

potansiyometreyi söküp kablo ile uzağa taşıdığında kullandığın kablo üzerinde bir enerji kaybı olacaktır ama nekadar uzağa taşıyacağınada bağlı. burdaki kayıp senin için önemsizde olabilir önemlide olabilir. yani kaybın büyüklüğüne bağlı. ben sana söküp denemeni tavsiye ederim.

erkan614

kabloyu kontaktor yanından geçirirsen büyük problemler yaşanır

dombilik

Voltaj kaybının yanı sıra
hattın uzun olması sebebi ile
parazit etkenlerede açık hale gelecektir.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

OG

Pot'a 12F675 türü küçük bir pic bağlanır, PIC ADC si ile okunan pot değeri pic ile asenkron seri dataya çevrilir. Bu data TTL seviyesindedir. 75176 gibi bir entegre ile RS485 formatına çevrilir. Bunun çıkışı 2 canlı uçtur, ortam çok gürültülü değilse veya mesafe kısa ise 2 canlı uç CAT5 türü bir kablo ile, ortam gürültülü veya mesafe uzun ise 2 canlı+ 1 blendaj yapılı kablo ile taşınır.

Karşı tarafada yine 75176 tipi gibi bir entegre ile data alınıp TTL seviyesine cevrilir. Bunun çıkışına 12F683 türü HPWM e sahip bir minik pic e veya 16F628 gibi bir PIC e verilir. PIC aldığı datayı pwm vasıtası ile analoga cevirir. Eldeki voltaj 0-5V olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

wsxwsx

başka klas yöntem şöyle olabilir. yine 12F serisi pic adc  vasıtasıyla  değer okunur PWMe çevrilir.

bu pwm doğrudan rs485i besler. pwm değişken kare dalga olarak iletilir.
karşı tarafta 75176  bunu aynen alır. çıkışına RC devre  konur DC gerilime çevrilir. Bu sayede alıcıda başka entegre kullanımına gerek kalmayabilir.

potu okumak için 555 bile kullanılabilir. Pot değeriyle orantılı PWM dalga elde edilerek rs485 entegresine verilir. bu dalga karşı taraftaki 75176  da aynen görünecektir.  Güzel çalışır.

555 PWM
http://www.dprg.org/tutorials/2005-11a/index.html

OG

wsxwsx

OG

O ne demek oluyor? Oturup kod hex yazdım dedimmi? Şema çizdim anlaşılsın diye.

Bir laf vardır, "kişi kendinden bilir işi".

ANLAMI İÇİN TIK 6

wsxwsx

tamam öyle olsun.

peki rs485in toprağını karşı tarafta bağlamak gerçekten sorun mudur?

Ben rs485 sistemi yaptım. kablo blendajsız.  hat üzerinde 10 tane kadar cihaz var.  Kablo üzerinde sadece 2 çift burulu teli data için kullandım.

diğerleri besleme GND , bazı ek uçlar (on off gibi) ...

Gerçi besleme kısa sürede azalıp yetersiz hale geldi . araya bazı besleme kutuları ekledik. fakat bu sistemin gnd si  ortaktır.

GND uçları tüm sistemde ortaktır. Cat5 kablo içinden gidiyor. Burada ne gibi sorun olur? amacımız  üzüm yemektir  : )

tampinar

çözüm önerilerinden bazıları benim için karmaşık geldi yinede sağolun.biz denemeyi masa üzerinde kablo uzatarak yaptık sorun çıkmıyorda sanayi ortamında cnc makina üzerinde durum ne olur onu bilemiyoruz.bu iş kablodaki gerilim düşümü olması önemsenmezse cat6 türü veya üç telli blendajlı kablo ile halledilemezmi.kablonun dışına sarılı blendaj altındaki kablolara parazit geçmesini engelleyip pottan gelen gerçek gerilim değerini pice doğru ulaştırmayı sağlamazmı.kablonun en fazla 25 metre olduğu düşünülürse.

ferdem

Uzattığınız kablonun adc pinine girişiyle toprak arasına 100uF kapasite bağlarsanız oluşacak parazitleri önleyebilirsiniz.

dombilik

peki bu 433Mhz çalışan ve açık alanda 100m civarı
mesafeye sahip hazır alıcı verici kitleri var.Üstelik bayağı da kararlı..
pottaki degeri bir picle digital veri olarak verici
vasıtası ile alıcıya gönderseniz ve alıcıdanda bu
degeri alıp degerlendirseniz nasıl olur...
Hele hele mesafe 25m demişsiniz..Bu mesafede
çok rahat çalışır diye düşünüyorum..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

aslan_korhan

Basit ve kararlı birşey istiyorsan "Türk usulü" birşey geldi aklıma.
Piyasada motorlu potlar var. Bundan kullanarak motoru uzaktan çevirirsen gayet güzel çalışır. Parazit falan hiç birşeyden etkilenmez. Kablo mesafe sorunu da olmaz...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

wsxwsx

bunların motoru sona gelince duruyor mu? Kendini yakmasın?